Vaistai dažno žmogaus gyvenime yra toks pats neatsiejamas reiškinys kaip maistas. Vieniems jų išties reikia, kiti įtikina save, jog be vaistų neišgyventų. Vienu ir kitu atveju vaistai žmogaus gyvenime vaidina labai svarbų vaidmenį. Tad visai nenuostabu, jog apie juos sukurta begalė mitų. Išskirsime keletą jų.
Didesnės vaisto dozės veiksmingesnės
Labai dažnai žmonės galvoja, jog išgerta didesnė vaistų dozė greičiau privers pasitraukti ligą. Tokia savigyda gali atnešti daug žalos. Gydytojo rekomenduota dozė užtikrina, jog egzistuoja pakankamai maža galimybė sulaukti šalutinių poveikių. Štai savarankiškai padidinta vaisto dozė tokias galimybes padvigubina. Jeigu atrodo, jog skirta vaisto dozė yra per maža, visuomet galima paklausti gydytojo, kodėl rekomenduojama būtent tokia dozė ir pasidalinti savo nuogąstavimais. Kartais netikėti, bet įtikinami profesionalo paaiškinimai išsklaido tokį nerimą. Taip ne tik ramiau jausitės, bet ir būsite tikri, kad gydotės pasirinkdami veiksmingiausią sveikimo kelią.
Jei padėjo draugei, padės ir man
Gali atrodyti, jog šis mitas labiau gajus moterų tarpe. Iš tikrųjų netgi atvirkščiai. Vyrai ypač nelinkę lankytis pas gydytojus ir mieliau pasitiki draugų rekomendacijomis, kai užklumpa negalavimai. Gydytojai teigia – pacientai tiesiog nepagalvoja, kad kiekvieno žmogaus organizmas yra savitas ir individualus. Todėl tai, kas tinka vienam žmogui gali visai netikti kitam. Tikriausiai girdėjote apie tai, jog dažnam sveikimas prasideda tik išbandžius eilę vaistų. To tikrai nebūtų, jeigu vieni vaistai vienodai veiktų visus žmones.
Receptinius vaistus maišyti yra saugu
Labai dažnai pacientai visai neatsižvelgia į gydytojo rekomendacijas, kad vienus vaistus būtina geri vienu paros metu, o kitus – kitu. Dažnai taip skiriama ne tiek dėl paties vaisto veikimo, kiek dėl to, jog vieno vaisto negalima maišyti su kitu. Jei maišote pavojingus vaistus, jie kartu tampa dar pavojingesni. Vadinasi, padidėja perdozavimo ir mirties rizika. Šioje vaistų skiltyje rasite daugybę preparatų, kuriuos galima įsigyti tik su gydytojo receptu. Pagalvojote, kodėl? Žinoma, viena svarbiausių priežasčių – kai kuriems vaistams vartoti reikalingos profesionalios žinios. Vadinasi, gerti juos galima tik taip, kaip skyrė gydytojas.
Reklamuojami vaistai – tabu
Reklamuojami dalykai paprastai žmogui įsirėžia į atmintį ir nevalingai verčia juos įsigyti. Reklamuojami vaistai sukelia visai kitokį efektą. Dažnai manoma, jog kokybiškiems vaistams reklamos nereikia. Deja, nuo reklamos intensyvumo nepriklauso vaisto efektyvumas. Todėl vertėtų išlikti ramiems ir konsultuotis su gydytoju prieš skubant nurašyti vaistą vien dėl to, jog televizoriaus ekrane nuolat šmėžuoja jo reklama.
Vaistas reikalingas tik tada, kai blogai jaučiuosi
Kai kuriais atvejais tai tikrai labai teisingas požiūris. Tik ne sergant lėtinėmis ligomis. Sakykim, aukštas kraujo spaudimas. Visai natūralu, jog vartojant juos nuolat (jei gydytojo paskirta), keletą dienų be vaistų galit jaustis visai gerai. Tačiau tolimesnės pasekmės gali būti labai liūdnos. Tad jeigu jums paskirta vaistus vartoti nuolat, nepriklausomai nuo to, kaip dabar jaučiatės, taip ir privalu daryti.
Prie visų vaistų priprantama
Tai netiesa. Tai labiau taikytina psichotropiniams vaistams, bet irgi ne visiems. Gyvenimas šiandien tobulėja visose srityse. Vaistų gamyboje ypač. Tad naujos kartos vaistai dažniausiai neturi priklausomybės efekto. Kaip ir kiekvieną kartą – pasitikėkite savo gydytojo rekomendacijomis.
Šalutinis poveikis skrandžiui ir kepenims – neišvengiamas
Šis mitas susikūrė dar labai seniai. Ir dalis tiesos kažkada tame buvo. Šiandien viskas keičiasi. Sakykim, antibiotikai. Tai nėra draugiški vaistai virškinimo sistemai. Tačiau šiomis dienomis kuriami antibiotikai yra ne tokie agresyvūs ir egzistuoja begalė maisto papildų, kurie efektyviai atkurią žarnyno mikroflorą.