Liberalai mato A. Baranausko klėtelės ateitį tik „šiltnamyje“

Anykščių liberalų skyrius surašė griausmingą raštą savo socialinio tinklo paskyroje, kuriame  kaltiną merą Kęstutį Tubį ir buvusį direktorių Antaną Verbicką atsistojus skersai kelio progresui (aišku, ir pinigams rekonstrukcijai),  praeitoje kadencijoje (kai liberalai buvo daugumoje) išleistiems 10 000 eurų visokioms ekspertizėms. Be to, rašte liberalai išvis kaltina muziejų neišmanymu (“Vietoje tikros muziejinės veiklos stato kičinius pilies bokštus ant tarybinių sodų namelių, puoselėja tarybinio palikimo statinius“), o A. Verbicką  – visuomenės klaidinimu dėl klėtelės būklės. Ir aišku,  pateikia architektūrinį „šedevrą“, kuris turėtų atsirasti po rekonstrukcijos  – klėtelės vaizdą stiklainyje, primenančiame šiltnamį. Beje, neužsimenama, ar buvo atsiklausta anykštėnų, ar jie norėtų tokio klėtelės vaizdo. Publikuojame Anykščių liberalų skyriaus raštą.

Š. m. birželio 28 d. vykusiame Anykščių r. savivaldybės tarybos posėdyje A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus buvęs l. e. p. direktorius A. Verbickas pateikė A. Vienuolio memorialinės sodybos atnaujinimo planą (priedas komentaruose). Jis siūlo parengti A. Baranausko klėtelės gaubto paprastojo remonto projekto parengimą ir prašo, skubos tvarka, pritarti numatytų darbų vykdymui. Taip pat siūlo parengti A. Vienuolio memorialinio muziejaus namo ir jo teritorijos tvarkybos darbų projektus.

Deja, bet šis, muziejinės kalvos klausimas jau kurį laiką skaldo visuomenę.

Dar 2023 m. meras Kęstutis Tubis pasisakė prieš muziejinės kalvos modernizavimą ir sustabdė paskelbtus techninio projekto pirkimus. Priminsime, kad 31 metus A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus direktoriumi dirbusio A. Verbicko kadencija (baigėsi 2023 m. birželio 30 d.) Anykščių r. savivaldybės mero K. Tubio sprendimu pratęsta nebuvo, tačiau darbą jis dirbo iki šiol ir nuosekliai kartu su meru siekia stabdyti Anykščių r. prioritetinius projektus.

1927 m. pavasarį A. Žukauskas – Vienuolis klėtelėje įkūrė pirmąjį memorialinį muziejų Lietuvoje. Mažiau nei už trejų metų bus švenčiamas šio muziejaus ŠIMTMETIS. Ta proga buvo planuojami išskirtiniai renginiai, vyko pasiruošimas. Jau šių metų rudenį, remiantis mūsų ir opozicinių frakcijų kreipimusi, LR seimas svarstys dėl kultūros sostinės vardo suteikimo 2027 m. paskelbiant juos memorialinio muziejaus metais.

2021 m. Paveldo aktualinimo darbo grupėje buvo priimtas VIENBALSIS sprendimas – memorialinio muziejaus šimtmetį pasitikti prioritetą skiriant muziejinės kalvos rekonstrukcijai ir jos plėtrai. Tikėtasi, kad atnaujinimo darbus galėtų finansuoti LR Kultūros ministerija (Baublių memorialinio muziejaus pavyzdys).

Todėl buvo padaryti šie darbai:

1. Užsakyti ir atlikti archeologiniai muziejaus kalvos žvalgomieji tyrimai (arch. G. Zabiela). Tyrimų tikslas – nustatyti ar yra išlikusių ūkinio pastato pamatų liekanų. Jei jos būtų surastos – dalį atidengti, nustatyti buvusio pastato sienų vietą ir pateikti paveldosaugines rekomendacijas projektuotojams dėl pasato liekanų tolesnio panaudojimo būsimame klėtelės aplinkos sutvarkymo projekte. Deja, bet išlikusių pamatų nebuvo rasta. Todėl pateikta rekomendacija remtis kartografinius duomenis lyginant su natūros ir tyrimų duomenimis.

2. 2021 m. „Fixus Mobilis“ atliko A. Baranausko klėtelės, gaubto ir aplinkos vertinimo darbus. Pateikė vertinimo ataskaitą ir kalendorinį priežiūros planą (kviečiame su juo susipažinti komentaruose). Buvęs l. e. p. direktorius A. Verbickas klaidina visuomenę, teigdamas, kad klėtelės būklė yra puiki ir nieko daryti nereikia. Kam gi dabar gadinti istoriją faktais? Minėtame ataskaitos vertinime klėtelės būklė – VIDUTINĖ. Svarbu aiškiai įvardinti, kokius trūkumus, kurių neišsprendus klėtelės būklė pradės blogėti, šis tyrimas atskleidė.

Trūkumai:

• Klėtelėje ir aplink ją aplaidžiai ir nemokšiškai atlikti smulkūs remonto darbai, pavyzdžiui, stogo dangos ir klėtelės vidaus eksponatų sutvirtinimui panaudota nežievinta mediena. Dėl šios priežasties į klėtelės konstrukcinius elementus įsimetė medienos kenkėjai.

• Inžineriniai tinklai (šviestuvai) izoliuoti ir įrengti netvarkingai, elektros instaliacija neatitinka šiuolaikinių saugos reikalavimų, nėra gesintuvų!!

• Dvi savaites buvo atliekamas patalpų santykinio oro drėgnio, temperatūros ir apšviestumo matavimas. Nustatyta, kad eksponatams tinkamos normos nėra išlaikytos.

3. Buvusi rajono taryba ir administracija organizavo konkursą projektinėms idėjoms. Tam buvo išleista 10 000 EUR. Prie šios idėjos aktyviai dirbo architektai, kultūrologai, paveldosaugininkai, savivaldos darbuotojai. Galiausiai buvo išrinktas laimėtojas ir paskelbtas techninio projekto rengimo viešasis pirkimas. Deja, projektas patiko ne visiems, tame tarpe ir Anykščių r. savivaldybės merui, kuris kategoriškai ir vienašališkai motyvuodamas jam rinkimų metu suteiktu mandatu (iš visų balsavimo teisę turinčių rinkėjų už K. Tubį balsavo vos 24,55 %) ir formaliai priklausančia galios pozicija viską sustabdė.

Dabar A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus buvęs l. e. p. direktorius A. Verbickas siūlo klėtelės gaubto stogą keisti čerpėmis, rekonstruoti esamus langus, atnaujinti fasadines duris, grindų dangą, elektros instaliaciją, įrengti žaibolaidžius, ieškoti natūralios ventiliacijos sprendimų. Reikia pripažinti, kad numatyti paprastojo remonto darbai nepakeis esamo vaizdo ir neišpildys „Fixus Mobilis“ pateiktų rekomendacijų. Tai bus dar vienas visų mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigų švaistymas nesukuriant jokios pridėtinės vertės.

Muziejus yra įstaiga, kurio svarbiausia veikla yra kaupti, saugoti, restauruoti, tirti, eksponuoti bei populiarinti materialines ir dvasines kultūros vertybes bei gamtos objektus.

Muziejus neatitinka ICOM muziejų veiklos ir eksponatų saugojimo standartų ir nesivargina jų atitikti. Vietoje tikros muziejinės veiklos stato kičinius pilies bokštus ant tarybinių sodų namelių, puoselėja tarybinio palikimo statinius ir visai neatsižvelgia nei į visuomenės, nei į pačio Antano Žukausko Vienuolio valią, kurią jis dar 1947 m. iš reiškė savo rašte tuometiniam Kultūros Švietimo Įstaigos komitetui prie Lietuvos TSRLKT „Per penkmetį paimti visą klėtelę po STIKLU ir priešais ją įtaisyti Anykščių šilelio panoramą, pagal A. Baranausko poemą „Anykščių šilelis““.

Atkreipsime visų dėmesį, kad dėl šio projekto įgyvendinimo visada buvo bendras sutarimas tarp politikų, kultūros, muziejininkystės, architektūros specialistų iki naujai išrinktas savivaldybės meras K. Tubis savo asmenine iniciatyva ir nepagrįstais argumentais pradėjo stabdyti vykdomus projektus, neatsižvelgdamas į rajono prioritetus.

Anykščių liberalų skyrius siekia tęstinumo ir nepasimeta tarp rajono suformuotos strategijos. Taip pat neketina palaikyti beprasmio mūsų rajono pinigų švaistymo į vertės nekuriančius projektus. Jei negalime įgyvendinti projekto pilna apimtimi, įgyvendinkime jį etapais pradedant nuo klėtelės gaubto pakeitimo pagal šviesaus atminimo, pirmojo muziejaus direktoriaus, Antano Vienuolio – Žukausko išsakytą valią. Panaudokime jau atliktas investicijas ir nedarykime bet ko, kad tik daryti.

Anykščių liberalų skyriaus informacija

22 Komentarai

  1. liberalai architektai-madernystai, uhaha, taigi europoj nueina ta stiklainių banga, nejuokinkit kačiukų.

  2. Nereik juokinti mūsų su tom nesąmonėm.Buvo projektas grazūs parodytas, kaip klėtelę uždengti,bet merui netiko.Siūlyti liberalai gali belikoą,nors ir šiltnamyje.Šitas baisus,..

  3. Gaila už gimtą miestą. Jei tokį merą būtų turėjęs miestas visą laiką tai nebūtų nei Marikonio koplyčios, nei Lajų tako, nei rogučių trasų. Būtų eilinis miestelis su pratekančia upe ir daug pilkų šaligatvių.

  4. Muziejaus kalvos projekto konkurse dalyvavo aštuonios architektų komandos. Renkant geriausią idėją buvo sudaryta ekspertinė komisija iš Anykščių raj. savivaldybės atstovų bei savo srities specialistų-architektų ekspertų. Konkurso darbų recenzentė architektė-kultūros paveldo ekspertė Marija Nemunienė. 2023 m. gegužės 6 d. muziejuje veikė paroda, kur gyventojai galėjo susipažinti su visais konkurso darbais. Vyko viešas balsavimas, kurio metu daugiausiai balsų visuomenės balsavime surinko darbas “SODYBA”.

    Muziejinės kalvos infrastruktūros atnaujinimo ir kompleksinės plėtros atviro projekto konkurso laimėtoją išrinko visuomenė ir ekspertų komisija.

    https://structum.lt/anyksciuose-renkama-geriausia-architekturine-ideja-muziejaus-kalvai-varzosi-astuoni-darbai/

    Pagarbiai,

    • jau neturi visavertės ligoninės ir neaišku, kas iš ligoninės liks. O, jūs norite sukišti pinigus į žemę, kad turistai turėtų daugiau pramogų. Tie patys turistai, bėdos atveju negaus greitos medicinos pagalbos – bus vežami į Ukmergę ar Panevėžį.

      • Ką tai turi bendro? Labai primena tarybinę propagandą, kad Amerikoje juodaodžius skriaudžia.

      • Svarbu pasakyti, kad muziejinės kalvos projektui yra galimybė siekti finansavimą gauti iš LR Kultūros ministerijos ir kitų šaltinių. Jūsų paminėta ligoninė yra tik viena iš daugelio problemų, su kuriomis Anykščių rajonas susiduria šiandien. Deja, bet demografinė situacija labai prasta. Ir Jūs teisus (-i), turizmas neišspręs ligoninės problemų. BET pritrauks investicijas, sukurs darbo vietų, o tai iš dalies gali prisidėti prie gyventojų skaičiaus augimo, tuo pačiu ir ligoninės bei jos teikiamų paslaugų gerėjimo.
        Taip pat atkreipiu Jūsų dėmesį, kad ligoninė finansavimą gauna iš ligonių kasų už suteiktą paslaugą pacientui ir visai nesvarbu, ar pacientas yra rajono gyventojas ar jo svečias.

        Pagarbiai,

        • Visos tikimybės dėl išorinio finansavimo labai jau ant Šventosios upės vandens bangelių plūduriuoja. LR Kultūros ministerijos valdomų rėmimo fondams skirtų pinigų eilėje stovi gal dešimtys valstybinį (ne savivaldybės lygmens) statusą turintys, tiesiogiai LR Kultūros ministerijai pavaldūs objektai, taip pat ir kiti, respublikinį statusą turintys valstybės saugomi objektai.
          Deja, rajono savivaldybės tarybai pavaldi biudžetinė įstaiga -muziejus tėra tik savivaldybės lygmens (priešingai kaip D. Poškos Baublių muziejus) ir per savo veiklos istoriją nei politikų iniciatyva , nei muziejaus vadovo iniciatyva nepakylo į kitokį lygmenį kaip tik vietinės savivaldybės lygmens.
          Taigi, investuokite pirmiau į veiklų kokybę per darbuotojus ir jų kompetencijų atnaujinimą, o tada tikėkitės išorinių investicijų dėl turto kokybės pagerinimo.

  5. Anykščių liberalai vis ieško būdų kaip save išreikšti ir patraukti į save dėmesį ne atliekamais darbais, bet kažkokių mostų parodymais. Dar nuo 2015m , kai liberalai tapo valdančioji politinė dauguma, susimetė su savo draugų firmomis statyti medinę pilį iš rajono biudžeto, nesilaikydami techninio projekto, o ant įsmeigiamų pamatų, skirtų galimai šiltnamui. Nepavykus -vaizdingai iš mero patarėjo ir kitų valdžios postų trenkę duris, pasislėpė po lapais.
    Viešinosi su žaliais kūdros vandenimis, bet taip jokių pasikeitimų ir neįgyvendino.
    Dabar, kalbėdami apie būtinumą iš esmės nugriauti muziejaus komplekse stovintį, kapitalinio remonto reikalaujantį, į miesto lanšaftą įsigyvenusį architektūrinį statinį, siekia savaip paversti XX a . viduryje išreikštas rašytojo ir muziejaus įkūrėjo mintis, per tokį patį , karštakošišką užsispyrimą kaip ir 2015-ųjų valdžios statyti pilį. Siekiama įterpti visiškai nederantį stiklo konstrukcijų objektą prie senosios vietos architektūros ir miesto lanšafto.
    Perašasi nuomonė, kad architektai, užsiimantys politika, o ne kūryba ne visada nepriklausomai ir kūrybiškai gali pažvelgti į kompleksinę miesto architektūros esmę, siekdami daugiau politinių ambicijų nei kūrybinių ir vertybinių.

    • Visi anykštėnai žino, kad liberalai paliko Tubį vieną statyti pilį, nes jis nederinęs su liberalais pradėjo šitą avantiūrą ir po to nereagavo į perspėjimus dėl techninio projekto pažeidimų.

      • Yra ir vaizdo bei foto įrašai, paneigiantys jūsų vaizdingą atmintį .
        Beja, savivaldybės tarybos , kurioje liberalai turėjo daugumą, sprendimu šiam projektui buvos skirta ne maža to meto laikotarpiui biudžeto lėšų dalis :).
        „Tikimasi, kad iki 2017 m. bus baigtas pirmasis Vorutos pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statybų etapas. Šiam etapui iš 2016 m. Anykščių rajono savivaldybės biudžeto skirta 160 tūkst. Eur. Rengiant pilies statybų planus buvo atsižvelgta ir į galimybę pasinaudoti Europos Sąjungos fondais. Visų pirma, tikimasi pasinaudoti Bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis.”-
        >(saviavaldybės informacija.)

    • Išsiaiškinus kaip veikia dauguma ir mažuma, bus aiškiau suprasti tam tikrus dėsnius. 2015 m. Anykščių raj. savivaldybės taryboje nebuvo absoliučios daugumos. Koalicijos partneriai įgyvendina sutartą programą į kurią įeina skirtingų partijų programinės nuostatos.
      Pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statybos niekada nebuvo Anykščių liberalų skyriaus siekis. Tai buvo ir galimai tebėra dabartinio ir tuomečio Anykščių raj. mero ASMENINĖ AMBICIJA. Būtent minėtoji pilis tapo viena iš nesutarimo priežasčių. Todėl liberalų frakcija priėmė sprendimą pasitraukti iš daugumos. Buvo daromas spaudimas įgyvendinti statybas nesilaikant projekto sąlygų, o tam liberalai pasipriešino. Pilies idėjos iniciatoriams nepavyko projekto įgyvendinti.
      Jūsų minėtoje kadencijoje liberalų frakcija išskirtinai dirbo ties sporto aikštynų rekonstrukcija, kuriais šiandien su malonumu naudojasi visi Anykščių gyventojai ir moksleiviai.
      Muziejinės kalvos projektas yra bendras savivaldos darbas, dėl kurio vykdymo buvo sutarta 2021 m. Anykščių liberalai siekia darbų tęstinumo ir kurti pridėtinę vertę rajonui. Metas pripažinti, kad Anykščiai praranda pagreitį. Jei rajone ir toliau bus stabdomi strateginiai projektai, visa tai neišvengiamai atsilieps investicijoms, rajono verslams, darbo vietoms ir kiekvienam iš mūsų.

      Pagarbiai,

      • Reikia pripažinti, kad vietos savivaldos politikų veikloje nėra aiškios strategijos dėl miesto ir rajono vystymo. Šis, aukščiau straipsnyje minimas projektas, vertinat strategiškai, o ne lokaliu požiūriu visai nieko neliamiantis dėl kultūrinio turizmo plėtros.
        Kita vertus, kalbant apie tęstinumus, nereikia nutylėti ir apie kitus į saviavldybės architektūros ir urbanistikos ar į turto skyriaus stalčius sukištus projektus, atliktus specialistų pagal užsakomąsias savivaldybės užduotis, už kuriuos yra sumokėti pinigai iš biudžeto ir šis intelektinis turtas nekuria pridėtinės vertės miestui, kurio valdymas patikėtas išrinktiesiems politikams ir jų komandų tarnautojams. Sutartinai tylima apie taip plačiai pristatinėtą miesto centrinės dalies rekonstrukcinį projektą., apie neįgyvendintą miesto gatvių apšvietimo sistemos projektą, apie mineralinio vandens išgavimo ir panaudojimo projektą ir kt.
        p.s.- dėl prarandamo pagreičio ir stagnacijos Anykščiuose, griaunat esamą gaubiantį muziejinės klėtelės namelį ir vietoje jo konstruojant stiklio sienų stoginę, primenančią daugiau kaip laikiną statinį, galimai strateginiu aspektu mieste nieko nepakeistų, nes šios idėjos vertinimas tėra tik dalies suinteresuotų asmenų ratelio, o ne išorinių, kultūrinio turizmo ir paveldo vertybių vertinimo ekspertų daugumos nuomonė :).
        p.s. 2- Ne naujas stiklainis Anykščių senamiesčio dalyje ant kalvos užkeltas muziejinių objektų trauką gali atgaivinti, o žmonės dirbantys tame muziejuje ir visoje savivaldybės valdomoje kultūros ir turizmo paslaugų sferoje, į kuriuos dabartinė rajono valdžia neinvestuoja ir žmonių, turinčių kompetencijas nevertina.

        Prasmingų darbų palinkint,

  6. Duok merui valdžios, tai nuvarys rajoną į balanos gadynę. 80 proc. lietuvių bijo sakyti teisybę. Ačiū nykščiams už drąsą.

    • Čia liberalai drąsą rodo. Artėjant Seimo rinkimams darosi įdomesnis politinis gyvenimas ir rajono reikaluose.

  7. Liberalai gal pamiršo, kad yra už korupciją nuteista partija? Tokioje partijoje išvis turi būti gėda būti, ypač jaunimui.

  8. Anykštėnų buvo atsiklausta ir anykštėnai pritarė norui klėtelę išlaisvinti iš sovietinio sarkofago.

    • kas yra pagal jus ”anykštėnai” ir kiek jų dalyvavo apklausoje konkrečiai. Pateikite faktus pagrindžiančiais skaičiais.

      • Kiek norėjot, tiek ir pareiškė savo nuomonę – Gegužės 6 d. A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejus parodų salėje (Muziejaus g. 6A, Anykščiuose) atidaroma ir visą mėnesį veiks paroda, skirta Muziejinės kalvos infrastruktūros atnaujinimo ir kompleksinės plėtros atviro projekto konkurso darbams pristatyti.
        Konkurse varžosi aštuonios architektūrinės koncepcijos. Konkurso darbų parodą galima aplankyti iki birželio 2 d. Muziejaus darbo valandomis. Anykščių gyventojai ir svečiai kviečiami balsavimu pareikšti nuomonę apie labiausiai patikusį architektų kūrinį.

  9. Kam ironija apie šiltnamį? Klėtelė turi matytis, o ne po betono čerpėmis slėptis. Dar kalis faneros lapus pridėkite ir maskuojantį tinklą iš ukrainiečių nusipirkite.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *