Kultūros centre – dailininko Nikolajaus Reiricho darbų paroda

Lietuvos Rericho draugija nuo rugsėjo 13 dienos Anykščių kultūros centre anykštėnams pristato dailininko, scenografo, filosofo, rašytojo, keliautojo, archeologo, visuomenės veikėjo Nikolajaus Rericho tapybos darbų reprodukcijų parodą „Grožio kelias“. Tai tik mažytė dailininko darbų dalis, nes jis nutapė apie 7000 paveikslų, kurie eksponuojami žymiose pasaulio galerijose. Didžioji darbų dalis eksponuojama Niujorke Rericho vardo muziejuje.

Visas Nikolajaus Rericho gyvenimas buvo nepertraukiamas kūrybos ir tobulėjimo žygdarbis. Jis su šeima gyveno, mokėsi, dirbo ir kūrė Prancūzijoje, Italijoje, Suomijoje, Anglijoje, JAV, tyrinėjo centrinę Aziją, ypač domėjosi Himalajais, Tibetu, Mongolija, jam pasaulis dėkingas už Taikos vėliavos idėjos iškėlimą, už šalių Rericho pakto dėl meno, mokslo įstaigų ir istorinių paminklų apsaugos karo ir taikos metu pasirašymo. Iki savo gyvenimo pabaigos jis gyveno Indijos Vakarų Himalajuose, kur daug tapė, rašė, keliavo, kaupė ir skleidė didžiulius Rytų dvasinės išminties lobius.

 Nikolajus Rerichas pažino ir Lietuvą – 1903 m. povestuvinės kelionės metu, lankėsi su žmona Trakuose, Vilniuje, Kaune, plaukė Nemunu. Keli jo paveikslai „Baltojo Vyčio žirgai“, „Vaidilos“, „Perkūnas“ dedikuoti Lietuvai. Nutapyti ir keli paveikslų eskizai. Paveikslo „Vaidilos“ reprodukciją galite pamatyti ir Anykščių kultūros centre eksponuojamoje parodoje, kuri veiks iki spalio 23 d.

Apie savo kūrybą N. Reirichas yra sakęs: „Kodėl aš ieškau grožio, o ne to, kas negražu ar negatyvu? Visa tai, ką vaizduojame paveiksluose, išlieka bei daro poveikį kitiems. Gyvenime mes galime nusisukti nuo to,kas negražu, tačiau, kaitai užfiksuojama meistriškai, mes negalime nuo to pabėgti“.

Nikolajus Rerichas1874.10.09 – 1947.12.13

Nikolajus Rerichas – dailininkas, scenografas, filosofas, rašytojas, keliautojas, archeologas, visuomenės veikėjas. N. Rerichas nutapė apie 7000 paveikslų, kurie eksponuojami žymiose pasaulio galerijose, parašė apie 30 tomų literatūrinių kūrinių, tame tarpe, dvi poezijos knygas. N. Rerichas – Rericho Pakto idėjos autorius ir iniciatorius, tarptautinių kultūrinių judėjimų “Taika per kultūrą” ir “Taikos Vėliava” steigėjas.

   N. Rerichas gimė 1874 m. Sankt-Peterburge notaro Konstantino Rericho, kilusio iš Latvijos, šeimoje. Mokėsi Peterburgo Karlo fon Majaus gimnazijoje. Pagal šeimos tradiciją įstojo į Peterburgo universiteto juridinį fakultetą. Tuo pačiu metu įstojo ir į Imperatoriškąją menų Akademiją.

   Nuo 1917 m. N. Rericho šeima gyveno emigracijoje: Suomijoje, Anglijoje, JAV.     N. Rerichas Niujorke įkūrė Jungtinių menų institutą, Tarptautinį dailės centrą, iš kurių vėliau buvo įsteigtas N. Rericho vardo muziejus, veikiantis iki šiol.

   1923 m. išsipildė N. Rericho svajonė – jis kartu su šeima nuvyko į Indiją, kur pradėjo gilintis į šio krašto kultūrą.

   1925 – 1928 m. N. Rerichas organizavo ekspediciją po Centrinę Aziją. Į ekspedicijos maršrutą įėjo Himalajai, Tibetas, Mongolija ir kiti kraštai.

   Nuo 1929 metų iki gyvenimo pabaigos menininkas su šeima gyveno Indijos Vakarų Himalajuose, Kulu slėnyje, Nagare. Čia N. Rerichas įsteigė mokslinį institutą “URUSVATI”, daug tapė, rašė, keliavo.

   N. Rerichas rašė, kad visų jo dvasinių pasiekimų aukščiausioji viršūnė buvo ekspedicija į “Azijos širdį”. Visas gyvenimas iki tol buvo kaip laiptai, vedantys į viršūnę. Sukaupti didžiuliai Rytų dvasinės išminties lobiai.

   Viena svarbiausių menininko kūrybos temų buvo Himalajai. Kalnai jam – dvasinio tobulėjimo simbolis, artėjimas prie grožio, prie gėrio. Kartu su tuo kalnai – jėgos ir energijos šaltinis, ir pats kopimas į kalną žadina žmoguje drasą, ištvermę ir kantrybę.

   Kalnai N. Rericho paveiksluose, kaip savotiški žemės plutos hieroglifai, pilni neišreiškiamos žodžiais, bet akivaizdžios vidinės prasmės.

   “Kažkuo kviečiančiu, nenumaldomu potraukiu prisipildo žmogaus dvasia, kai jis, įveikdamas visus sunkumus, kopia į šias viršūnes, – rašė Nikolajus Rerichas straipsnyje “Himalajai”.

   Visas Nikolajaus Rericho gyvenimas buvo nepertraukiamas kūrybos ir tobulėjimo žygdarbis.

2 komentarai

  1. Iki kada planuojat parodą, labai norėčiau aplankyti

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.