Kokios gali būti nekokybiškų medienos granulių naudojimo pasekmės?

Kokybė – be galo svarbus rodiklis, kuriuo šiandien vadovaujasi daugelis. Ne išimtis ir medienos granulės, kurios taip pat gali paprastai būti skirstomos pagal tam tikrus kokybės kriterijus. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog visos medienos granulės yra vienodos, todėl į atidų jų pasirinkimą dėmesio kreipti nereikėtų. Vis dėlto tai tikrai nėra tiesa – medienos granulių kokybė daro didelę įtaką ne tik šildymo efektyvumui, tačiau taip pat ir pačių granulinių katilų ilgaamžiškumui.

Akivaizdu, jog medžio granules kaina veikia tiesiogiai. Tai reiškia, jog kokybiškesnės medienos granulės praktiškai visuomet yra kiek brangesnės, lyginant jas su žemesnės kokybės biokuro produktu. Taip yra todėl, jog aukštos kokybės medžio granulių gamyba įprastai yra kiek sudėtingesnė bei trunka gerokai ilgiau. Nepaisant to, žmonės kartais vis tiek nusprendžia rinktis pigesnes, tačiau mažiau kokybiškas granules. Kokią įtaką šildymo efektyvumui bei granulinių katilų ilgaamžiškumui gali daryti prastos kokybės biokuras?

Kenkia granuliniams katilams

Visų pirma, žemesnės kokybės medžio granulės dažnai yra gaminamos naudojant ne tik natūralią medieną, tačiau taip pat ir pačias įvairiausias chemines priemaišas. Dažniausiai šiomis priemaišomis būna klijai, kurie padeda suklijuoti medienos pjuvenas bei lengviau medienos atliekoms suformuoti galutinę granulę.

Įprastai cheminės priemaišos bei klijai medienos granulių gamyboje yra naudojami tuomet, kai yra siekiama maksimaliai optimizuoti granulių gamybos procesą bei paversti jį kaip įmanoma greitesniu. Deja, tačiau cheminių medžiagų naudojimas biokuro gamyboje neretai lemia neišvengiamą galutinio produkto kokybės praradimą.

Jokia paslaptis, jog medienos granulės, kurių sudėtyje yra pašalinių medžiagų, degimo metu į aplinka skleidžia kenksmingas medžiagas, kurios yra žalingos ne tik aplinkai ar žmonėms, tačiau ir patiems granuliniams katilams. Laikui bėgant cheminės medžiagos padengia už pilnavertišką katilo veikimą atsakingus komponentus, todėl sumažėja ir bendras šildymo sistemos efektyvumas. Cheminėmis medžiagomis padengti katilų komponentai taip pat gali būti ir kur kas lengviau pažeidžiami, o tai reiškia ir didesnę tikimybę jiems sugesti.

Kenksminga aplinkai

Kalbant apie šias chemines priemaišas, kurios kartais yra naudojamos medienos granulių gamyboje, svarbu pabrėžti, jog jos taip pat daro neigiamą įtaką ir aplinkai bei žmonėms. Degimo metu į orą patenkantys chemikalai akivaizdžiai kenkia žmonių sveikatai bei didina oro taršą.

Pigiau, tačiau ne visuomet padeda sutaupyti

 Puikiomis kainomis pirkėjus viliojančios žemesnės kokybės medienos granulės ne visuomet yra puikus būdas sutaupyti. Ypač dažnai pasitaiko taip, jog žemesnės kokybės granulėmis šiluminius katilus kūrenantys žmonės yra priversti jų sunaudoti kiek daugiau. Taip yra todėl, kad prastesnės medžio granulės degimo metu į aplinką išskleidžia gerokai mažiau šiluminės energijos. Tuo tarpu aukštesnės kokybės biokuras yra kur kas efektyvesnis, o tai reiškia ir tai, jog jų sunaudoti reikia mažiau. Taip pat nereikėtų pamiršti ir galimų granulinių katilų gedimų, kuriuos potencialiai gali sukelti prastos kokybės biokuro produktas. Šiomis dienomis granulinių katilų remonto darbai gali būti be galo brangus, o gedimo atveju tai reikštų milžiniškas bei, žinoma, nenumatytas išlaidas jų remonto darbų atlikimui.

Kaip pasirinkti kokybiškas medžio granules?

Vienas iš pagrindinių rodiklių, aiškiai nurodančių medienos granulių kokybė – jų sudėtis. Informaciją apie granulių sudėtį privalo nurodyti kiekvienas gamintojas. Įprastai ši informacija būna nurodyta ant įpakavimo esančių etikečių. Taigi, užtenka atidžiai perskaityti medienos granulių sudėtį bei įsitikinti, jog natūrali mediena yra vienintele sudedamąja medžio granulių dalimi.

Užsak. Nr. 2614

2 komentarai

  1. Parašykit ir apie briketus.

  2. Va čia tai Vyriausybė, šaunuoliai

    Dirba savo šalies žmonėms !
    https://m.delfi.lt/verslas/energetika/article.php?id=90966763
    Kaži kaip mūsų narcizai pasielgs ?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.