Pristatyme – generolas, alpinistas, triatlonininkas ir aktorius

Lapkričio 18-ąją žurnalistas ir aviatorius Edmundas Ganusauskas Anykščių viešojoje bibliotekoje pristatė, kaip pats sakė, viso gyvenimo knygą, „Ekscelencija, monsinjoras ir…“. Knygoje – 15-os ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje žinomų asmenybių gyvenimo aprašymas.Šios asmenybės yra sektinas pavyzdys jaunimui, kurie atstovaus mūsų šalį.

Pristatydamas knygą autorius pasidžiaugė, kad keturi pasaulinio lygio grandai, jo knygos herojai – generolas, triskart pasaulio sambo imtynių čempionas Česlovas Jezerskas, triatloninkas Vidmantas Urbonas, jau kuris laikas Anykščiuose gyvenantis alpinistas Vladas Vitkauskas ir aktorius Vladas Bagdonas –  atvyko į knygos pristatymą.

„Ši knyga, galima sakyti, yra viso mano gyvenimo darbas. Kai dirbau „Lietuvos ryto“ laikraštyje, tai buvo tiriamoji žurnalistika, tai tarsi kapstymasis po nelabai malonius dalykus.. O čia visai kas kitą. Račiau apie žmones, ypatingus žmones, kuriems pats Dievas davė kažką… Labai gera su tokias žmonėmis bendrauti, kai „bangos sutampa“.  Septyni knygos herojai jau Anapilyje. Labai gerai žinau, kai išeina iškilios asmenybė, jos gana greit užmirštamos. Viena iš tokių asmenybių ir knygos herojų Vaclovas Kosciuška, mes jį ekscelencija vadinome. Tai buvo išskirtinis žmogus, manau, visi pamename vaikiškas knygeles „Zuikis Puikis“, „Du gaideliai“, kurias iliustravo Vaclovas.  Ir tik laisvoje Lietuvoje 2011 metais, kuomet buvo minimas dailininko šimtmetis, Lietuvos dailės muziejuje buvo surengta jo paveikslų paroda“, – apie vieną iš knygos herojų pasakojo E. Ganusauskas, pakviesdamas aktorių V. Bagdoną paskaityti ištrauką iš knygos.

Knygos autorius pasakojo apie dar vieną knygos herojų, 1990-aiais žuvusį lakūną bandytoją R. Stankevičių, apibūdindamas jį kaip žmogų, kuriam gyvenime neišsipildė viltys pakilti į kosmosą. „Lietuviai apie Rimantą, jam esant gyvam, nežinojo nieko. Sužinojo tik po jo žūties Italijoje 1990 metais. Nors aš jį pažinojau, apie jį nerašiau nieko, nes man KGB sakė, kad geriau nerašyčiau“, – pasakojo žurnalistas, vėl kviesdamas aktorių V. Bagdoną perskaityti ištraukos iš pristatomos anykštėnams knygos.

Dar vienas knygos herojus, alpinistas V. Vitkauskas, kalbėdamas apie pakilimą į Everestą, sakė, kad „mes kiekvienas turime savo Everestą, kurio aukštis neišmatuojamas…“ Alpinistas pasakojo, kaip karšto oro balionu buvo pakilęs į 10 064 metrų aukštį (Everestas, aukščiausia žemės viršukalnė, – 8 849 metrai).

Triatloninkas V. Urbonas teigė, kad visas jo gyvenimas – žmogaus galimybių ir žmogaus valios išbandymas.

Apie sambo imtynių čempiono Č. Jezersko pasiekimus susirinkusieji į knygos pristatymą sužinojo iš  ekrane pademonstruotos 1975 metų kino kronikos. Po filmuko sportininkas pajuokavo, kad jam įdomu buvo pasižiūrėti, kaip atrodė jaunas.  Generolas  sakė, kad didžiuojasi, jog jam likimas lėmė atkurti Lietuvos kariuomenę. „Aš dirbau savo darbą, dirbau tai, ką mokėjau. Niekada neturėjau tikslo tapti generolu, bet tapau“, – kalbėjo Č. Jezelskas ir pasidžiaugė, kad salėje yra Romas Pačinskas, su kuriuo jam teko ne kartą  bendrauti, nes abu jie sportininkai ir Lietuvos kariuomenės kariškai.

Aktorius V. Bagdonas apie save pasakojo su humoro gaidele. „Vaikystėje norėjau būti boksininku, gavau į nosį, mama nebeleido boksuotis. Norėjau būti bėgiku, mama pasakė, kad mano širdelė per silpna, tad sportininku netapau.  Pasukau į aktorystę. Kartais pagalvoju, kad tai net ne amatas, tai net ne profesija. Kažkas plaukia, kažkas aukštai lipa, o mes priklausome nuo režisieriaus – paims į spektaklį ar į filmą, ar nepaims… Bet man kažkaip pasisekė gyvenime“, – sakė aktorius, pridurdamas, kad „aš tik dariau savo darbą ir nežinau, kodėl atsidūriau šioje garbingoje kompanijoje‘‘.

Dalina RUPINSKIENĖ

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.