Knyga apie dalykus, kuriems nėra senaties termino

Vasario 21 d. į Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyrių atskubėjo rašytojas Rimantas P. Vanagas su naujausia savo knyga „Nijolė  Lituana“ (2024 m.).

Anykščių krašto rašytojas šį kartą netradiciškai veda skaitytoją į savo knygos pasaulį. Jeigu, atsivertęs pirmuosius knygos lapus, tikiesi rasti knygos įvadą, to – nėra. Pradžioje – pažintis su turiniu, o toliau gausybė nuotraukų. Jos ir tampa knygos įvadu, nes tose nuotraukose žmonės, nuo kurių prasideda knygoje aprašyti įvykiai bei su tais įvykiais susiję žmonės.

Pirmuose knygos puslapiuose anykštėnų Kaušpėdų šeimos nuotraukos, Ledinos Kaušpėdaitės (Kaladienės –A. B.) rašytojo bendraklasės, kuri, pasak knygos autoriaus, dovanojo pažintį su Kolumbijos Mockų-Šivickų šeimomis.

Pagrindinė herojė – Kolumbijos lietuvė menininkė Nijolė Sivickas (1925 –2018), kurios skulptūros iš oranžinio Andų molio buvo eksponuojamos parodose: Sidnėjuje, Karakase, Paryžiuje, Niujorke, Berlyne, Hamburge ir kituose įvairių šalių miestuose.  Savo kūrinius ji paprastai pasirašydavo vardo ir pavardės inicialais NS, o kataloguose prie autorės pavardės būtinai būdavo žodis „Lituana“, tai yra lietuvė.

 „Nuosekliai, vienu ypu iškloti Nijolės gyvenimo istoriją, tradiciškai santūriai nutapyti jos kūrybinį portretą gal ir būtų įmanoma, bet… Kiek tiesos jis atspindėtų tikrovėje, nenuspėjamoje, dažnai prieštaraujančioje klasikinio pasaulio logikai?

Tiesi linija, brūkšnys, vienas tonas, stilius ar spalva – esu įsitikinęs – Nijolei būtų didžiausias nusivylimas, gal net įžeidimas! Gyvenimo amplitudė ne „nuo“ – „iki“, o sprogimas iš vidaus į visas puses – plotį, aukštį, gylį! – taip apie knygos heroję rašo  R. P. Vanagas (97 p.).

Knygos autorius pasakoja apie savo kelionę po Kolumbiją, pažintį su menininke ir jos šeima, dalinasi svajone Nijolės darbus parodyti anykštėnams. „Būtų galima Anykščiuose įkurdinti nors vieną kitą Nijolės kūrinį – ne tik kaip originalaus meno pavyzdį, bet ir kaip garbingos mūsų krašto giminės ženklą… ,– rašo R. P. Vanagas.

Knygos skaitytojai galės ne tik susipažinti su N. Sivickas darbais, kurių nuotraukos publikuotos knygoje (161–187 p.), bet ir sužinoti apie pokario Anykščiuose gyvenusį Nijolės tėvą Antaną Šivicką, kuris 1948 metais apsigyveno Anykščiuose, dirbo ambulatorijoje. Nuo 1949 m.  jis – Anykščių poliklinikoje odos ir venerinių ligų gydytojas ir pirmasis Anykščiuose teismo medicinos ekspertas.  Nepamirštas ir Nijolės sūnus, mokslininkas, politikas, Bogotos meras Antanas Mockus bei dukra Ismena, žymi endokrinologė, medicinos mokslų daktarė ir visus juos jungianti ištikimybė šeimai, pašaukimui ir Lietuvai.

Knygoje yra visko – ir Kolumbijos, ir Lietuvos, ir Anykščių, žmogaus ryšio su žmogumi, meilės Tėvynei ir gimtajam kraštui… Knyga apie dalykus, kurie nepamirštami, kuriems nėra senaties termino.

Audronė BEREZAUSKIENĖ, AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja

P.S. Visus būsiančius Vilniaus knygų mugėje, kviečiame aplankyti A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus stendą ir įsigyti anykštėno rašytojo Rimanto P. Vanago naujausias knygas: „Iš vieno grumsto“ apie iš Anykščių kilusius garsiuosius literatus žydus, „Nijolė Lituana“ – apie anykštėnę skulptorę menininkę Nijolę Savickas, naujuosius namus radusią ir kūrusią tolimojoje Kolumbijoje.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.