Klaibūnų kaimo kryžius atgijo naujam gyvenimui

Kryžius – krikščionybės atspindys, simbolizuojantis prašymo, maldavimo, padėkos ir pagarbos išraišką. Jau nuo seno mūsų protėviai tikėjo, kad kaime pastatytas kryžius – sargas, saugantis nuo bet kokių baisių nelaimių.

Traupio seniūnijoje Klaibūnų kaime pastatytas kryžius vietos gyventojus nuo nelaimių saugo jau 28 – erius metus. Jis buvo pastatytas 1993 metais vietos gyventojo staliaus Jono Andriūno iniciatyva, jo paties ir pagamintas. Pastačius kryžių, jis buvo pašventintas. Tuomet  ceremonijoje  dalyvavo būrys kunigų, grojo Traupio bažnyčios orkestras, susirinko kone visas kaimas, tuomet dar jaunas, gausus gyventojais.

2020 –ųjų pavasarį, atlaikęs daugelio metų naštą, kryžius ėmė „nebepastovėti ant kojų“ ir ėmė remtis į šalia augančių tujų sienelę. Klaibūniečiai neliko abejingi  kaimą saugančiam paminklui ir ėmėsi restauravimo darbų. Traupio seniūnijos seniūnaitė Stefa Krištaponienė subūrė kaimo vyrus naujo pamato darbams, o dažymo ėmėsi pati, užsilipusi į ūkininko išnuomoto traktoriaus kaušą.

2021 –ųjų birželio 19 dieną vyko atnaujinto Klaibūnų kaimo kryžiaus šventinimo apeigos.

Ceremonija prasidėjo Šv. Mišiomis už gyvus ir mirusius klaibūniečius ir tęsėsi visiems susirinkus prie kryžiaus, kurį, giedant giesmes, pašventino Traupio parapijos klebonas kun. J. Janulis. Klaibūnietis Antanas Grimža padeklamavo eilėraštį „Būk pasveikintas, šventasis Kryžiau“, prisiminė kryžiaus garbinimo papročius, jaunimo pilietiškumą,  dalyvaujant ekspedicijoje „Misija Sibiras“. Antanas džiaugėsi  jaunimo patriotizmu, prisiminęs istorinį įvykį – prieš dešimt metų vykusį Kryžiaus kelią, kuomet nuo Troškūnų iki Traupio kryžių nešė Traupio jaunimas.

Džiugu, kad į kryžiaus šventinimo apeigas susirinko ne tik kaimo gyventojai – esami ir buvę, bet ir jų vaikai, anūkai. Tai rodo, kad tikėjimas ir amžinosios vertybės yra gyvos čia gyvenančių žmonių širdyse.

Ramunė Musteikienė

8 komentarai

 1. Na tikrai šaunuoliai: restauravo, sutvarkė, atnaujimo ir netgi pašventino. Tik vat vieno nesuprantu… Kaip tas kryžius gali kaimą saugoti? Koks to saugojimo mechanizmas? Veikia kaip žaibolaidis gal? Ar kaip kitaip?

 2. FAKTAS KAIP BLYNAS

  Labai tinka tas stulpas prie kryžiaus ! Tip top !!!

 3. Įdomiai čia

  Tipo 1933 metai, šventinimo ceremonija, bet nuotraukoje šiuolaikiniai elektros gelžbetoniniai stulpai, kokius pradėjo kaimuose statyti tik po 1970.
  Ar tik neapsimalavote su fotkėm.

 4. sarmata klaibunų vyrams kad moteris tokion aukštybėn iškelta

 5. pastato kryžių, paminklų, o po to apauga žole, nieks netvarko.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.