Kęstučiui Tubiui pasiūlyta naudotis „teisinės valstybės žavesiu“

Šiandien Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) 10 balsų už ir vienu prieš nubalsavo iš rinkimų pašalinti LVŽS kandidatą Kęstutį Tubį. Šis sprendimas atveria kelią antrame ture dėl posto grumtis konservatoriui Sigučiui Obelevičiui. Beje, per balsavimą socialdemokratų ir konservatorių atstovams VRK nusišalinti neleido, nors prieš tai „valstiečių“ atstovė nusišalino.


VRK sprendimas iš esmės pakeitė rinkimų situaciją Anykščių rajone. Leidusi kandidatuoti K.Tubiui, o paskui savo sprendimu panaikinusi registraciją po pirmojo rinkimų turo, VRK įsikišo į rinkimų procesą aiškiai pavėluotai, nors posėdyje ne vienas narys kalbėjo, kad „tinkamo laiko nėra“. Vis dėlto, jei VRK būtų priėmusi sprendimą iki rinkimų, galbūt visai kitoks būtų ne tik kandidatų į merus gautų balsų skaičius, bet ir partijų gautų balsų skaičius.


Posėdis užtruko gana ilgai. Mažiausiai buvo kalbama apie 3000 anykštėnų, kurie realizavo savo teisėtą teisę ir atidavė savo balsus už VRK patvirtintą kandidatą. VRK susiklosčiusioje situacijoje savo kaltės neįžvelgė, nariai ne kartą pabrėžė, kad VRK nėra teisminė institucija, o tik organizuoja rinkimus, tačiau sprendimą pašalinti į antrąjį turą patekusį K.Tubį priėmė.

VRK posėdyje kalbėjo K.Tubio advokatas Justas Vilys, kuris teigė, kad K. Tubis kandidatuoja ne į valstybės tarnautojus, o į valstybės politikus, ko nuosprendyje nėra nurodoma, ir citavo, kas parašyta. Advokatas stebėjosi, kad siūlant šalinti K. Tubį iš rinkimų, VRK remiasi ne procesiniu teismo dokumentu, o paprastu raštu, kurį pasirašė vienas teisėjas, o ne trys. O toks raštas teisiškai, jo nuomone, tėra panašus į atskiro piliečio nuomonę. Jo manymu, dabar panaikinti registraciją nelogiška, nes žmonėms „bus apribota konstitucinė teisė“.

Taip pat advokatas stebėjosi, kad VRK į teismą išaiškinimo kreipėsi tik vasario 27 d., nors nuosprendis priimtas vasario pradžioje. „Abejonių nebuvo, 25 dienas komisijai dvejonių nekilo“, – sakė J. Vilys. Advokato teigimu, Panevėžio apygardos teismas, pripažindamas K. Tubį kaltu, uždraudė jam dirbti valstybės tarnyboje, tačiau ne tai, kad K.Tubis negali kandidatuoti ir būti išrinktas rajono tarybos nariu ir meru. Pasak J. Vilio, pagal Valstybės tarnybos įstatymą, valstybės tarnautojas yra valstybės tarnyboje dirbantis asmuo, o merai, ministrai, Seimo nariai yra valstybės politikai, o ne tarnautojai. Pasak teisininko, neaišku, ką turėjo omenyje teismas, tačiau nuosprendyje parašyta tai, kas parašyta.
VRK nariai demonstravo, kad jie tikrai gilinosi, tikrai aiškinosi situaciją ir net kreipėsi išaiškinimo. Kilus diskusijoms VRK narė Inga Milašiūtė sakė, kad „teisinės valstybės žavesys“ yra tai, kad galima gintis teisme. K.Tubis ironizavo, kad jau 5 metai, kaip patiria visą „žavesį“.

Beje, prieš balsavimą iškilo klausimas, kad reiktų nusišalinti socialdemokratų (nes K.Tubio konkurentas socialdemokratas D.Žiogelis) ir konservatorių (nes pašalinimo atveju į antrą turą patenka konservatorius S.Obelevičius) atstovams. VRK nariai balsuodami jiems nusišalinti neleido. 10 VRK narių balsavo už, 1 prieš sprendimą pašalinti. K.Tubiui VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė pranešė, kad jis turi teisę šį sprendimą apskųsti teismui, perfazuojant VRK narės žodžius, patirti „teisinės valstybės žavesį“.

VRK, dar nesibaigus posėdžiui, įkėlė ir sprendimą. „Panevėžio apygardos teismo išaiškinimą dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato į Anykščių rajono merus Kęstučio Tubio pripažinimo kaltu teismo sprendimu ir šio teismo sprendimo įgyvendinimo VRK gavo likus 2 dienoms iki rinkimų, kovo 3-ąją.


Teismo išaiškinime nurodyta, kad „teismas, spręsdamas baudžiamojo poveikio priemonės skyrimo klausimą, vadovavosi valstybės tarnautojo sąvoka, įtvirtinta Respublikos baudžiamojo kodekso 230 straipsnio 1 dalyje, nustatančia, kad šiame skyriuje (XXXIII Skyrius. Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams) nurodyti valstybės tarnautojai yra valstybės politikai, valstybės pareigūnai, teisėjai, valstybės tarnautojai pagal Valstybės tarnybos įstatymą ir kiti asmenys, kurie, dirbdami ar kitais įstatyme numatytais pagrindais eidami pareigas valstybės ar savivaldybių institucijose ar įstaigose, atlieka valdžios atstovo funkcijas arba turi administracinius įgaliojimus, taip pat oficialūs kandidatai į šias pareigas“.
Vadovaujantis Rinkimų kodeksu, tokiais atvejais, kai įregistravusi kandidatą VRK nustato, kad kandidatas neatitinka nustatytų reikalavimų ir iki rinkimų yra likę mažiau kaip 12 dienų, VRK dėl kandidato registravimo panaikinimo sprendžia po rinkimų dienos, bet ne vėliau kaip iki galutinių rinkimų rezultatų patvirtinimo dienos.
Kaip numato Rinkimų kodekso 81 straipsnio 6 dalis, artimiausiame VRK posėdyje po rinkimų dienos ir buvo sprendžiama dėl Kęstučio Tubio registracijos.


Remdamasi teismo išaiškinimu, VRK priėmė sprendimą panaikinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato Kęstučio Tubio, registravimą kandidatu į Anykščių rajono savivaldybės Nr. 4 merus ir savivaldybės tarybos narius. Šis VRK sprendimas gali būti skundžiamas teismui.
Rinkimų kodeksas nurodo, kad tais atvejais, jeigu kandidato registracija panaikinama po rinkimų dienos, „už jį vienmandatėje rinkimų apygardoje paduoti rinkėjų balsai ir (arba) daugiamandatėje rinkimų apygardoje jo gauti rinkimų reitingo balsai pripažįstami negaliojančiais““ – rašoma sprendime.

Linas Bitvinskas

30 komentarų

 1. jai 3000 rinkeju balsavima pasnaikino,tai ir tarybos nariai isrinkti tu rinkeju irgi negaliojantis,tad neimit tu mandatu ,bukit vieningi,sekmes siameDURNIU LAIVE

 2. Mano supratimu VRK Nusprendė kad tie 3000rinkėjų nėra pilnateisiai Lietuvos piliečiai. Kur tai matyta kad merą renka VRK o ne savivaldybės gyventojai?!

 3. Taip iseina, kad plaukuotu ranku i pareigas paskirti 10 klerku yra reiksmingesni, nei 3000 rinkeju. O juk konstitucijoje itvirtinta rinkimu teises virsenybe. Juk parasyta aiskiai, kad svarbiausi klausimai sprendziami referendume.

 4. Tai ir tegul renka VRK tada merus, tai kam mes tada reikalingi, zmonem jis reikalingas jeigu ji issirinko. Dabar tegul konpensuoja valstybe uz sugaista musu rinkeju laika

 5. Nulis sita VRK.Kaip pasakyta taip balsuoja.Tik nauji rinkimai,balsai bus atiduoti tiems,kas dirbs Anyksciu labui…….

 6. Tai ką mieli žmonės sugrįžo komunizmas .nors jis ir niekur nebuvo dingęs .Landsbergiui hitą veikia

 7. turėtu būti gėda ir oponentams bent vienam , kaip dirbti jeigu kiitame ture išrinks. Daugiau neverta balsuoti ir neisime į rinkimus nes mes esame ne žmonės.

 8. Kęstutis

  Kažkaip visi pamirštat , kad 7000 rinkėjų balsavo ne už Tubį.

 9. Patarimai Anykščių politikams

  Ko reikia kad už tave balsuotų Anykščių žmonės:
  – velkitės į kriminalines istorijas
  – būkite nuteistas
  – … kas dar?

 10. Ačiū Dievui sveikas protas nugalėjo.Kaip ten buvo su Tubiu,ne mums spręsti.Tegul sprendžia teismas.

 11. nors viena gera žinia šiandien…

 12. Rinkėjas

  Tai, čia gal taip išreiškiamas grasinimas, kad jei balsuosit už valstiečius einančius į seimą, balsai irgi bus naikinami. Tai tokia Tomilino ir jo draugų konservatorių demokratija?

 13. Gera žinia

  Geriausia dienos žinia, kad žmogus nuteistas už korupcija negalės vadovauti miestui! Būtų dar geresnės žinios, jei žmonės prabustų ir pamatytų už ką balsavo….baisu, akivaizdu, Anykštėnam korupcija valdžioje yra labai priimtinas dalykas….nesuvokiama…

 14. Anykščiai

  Kęstučiui Tuɓui reikia duoti i aukščiausia teisma ir viskas susitvarkys. O čia VRK yra papirkti ir daro kaip jiems geriau. Trūksta žodžiu kur Anykščiai nusiristi i bedugne. Kai vadovavo Obela tai tik jam viska sužlugdyti . O apie žioga patyliu.Sužlugde kiaules tai sužlugdys ir karves.

 15. Atsakymas visiems

  Siūlau peržiūrėti kovo 7d tv3 laidą su Edmundu Jakilaičiu. Daug kas paaiškės ir viską suprasite kas čia vyksta. Mums 3000 rinkėjų reikia boikotuoti rinkimus ir reikalauti, kad atstatytų mūsų teises – tik nauji rinkimai. Koks čia gali būti Obelevičiaus kilnojimas. Dabar visi įsitikinote ko buvo siekiama, bet kokiomis pastangomis – pašalinti konkurentą . Pas mus įsigalėjo Lukošenkos režimas, gal dar blogiau. DEGINAM TOLIAU ŽVAKUTES.

 16. Už naujus rinkimus!

  Po VRK sprendimo, Kęstutis Tubis tapo Anykštėnų ir tautos didvyriu, išdrįsęs pasipriešinti valdžios nustatytai sistemai. Putino ir Lukašenkos šalininkai džiaugsmingai sveikina tokį VRK sprendimą, kad su 3000 tūkstančių piliečių balsų yra nesiskaitoma ir konkrečiai VRK nurodo už ką jie privalo balsuoti antrame etape.

 17. Klausimas

  Prekyba poveikiu – kas tai? Kiek už prekybą poveikiu nuteistų pedofilu partijos narių, ar jie neprekiauja?

 18. Gorkio milicijos mokyklos silpnos žinios

 19. Aš nenoriu teisto mero!

 20. VRK parodė savo neveiklumą, galėjo daryti sprendimą, bet matyt netikėjo, kad K. Tubis pateks į antrą turą.
  Dabar žmonių nuomonė nubraukta, o nelaimėjęs balsų Sigutis išlenda į eterį.

  Reikia naujų rinkimų…būtų idealu, kad susivienytų Anykščių žmonės ir niekas nietų balsuoti….O balsų už tokį VRK elgesį.

 21. Rinkėjas

  Šitas teismų maratonas labai primena Uspaskicho teismų maratoną, ten taip pat prieš pat rinkimus suaktyvėdavo ir būdavo skelbiami sprendimai. Kaip bebūtų, bet konservatoriams pasisekė nukelti užmarštin Anykščiuose pedofilijos skandalą.

 22. rinkimuose balsuota pakankamai aktyviai,,dabar su tokiais pavėluotais VRK sprendimais, daugelis rinkėjų liko nuvilti…kas jų atsiprašys?

 23. Teisininkas Špokas

  LR Baudžiamasis Kodeksas 230 str. nurodo išaiškinimą šiam nesusipratimui, o kad rinkėjai ir visa sugadinta visuomenė nežino įstatymų, jais ir manipuliuoja nuteistasis ir jo pasamdyti advokatai !
  Tai dar kartą parodo, kad nuteistas kandidatas manipuliavo LR VRK nekompetencija, kuri turėjo vadovautis ne tik LR Rinkimų kodeksu, o ir LR Baudžiamuoju Kodeksu pagal kurį nuteistas nusikaltimą padaręs asmuo ir iš karto priimti sprendimą dėl kandidato pašalinimo iš sarašų, t.y. tik gavę Panevėžio Apygardos Teismo sprendimą ir jau nebelaukdami jokių išaiškinimų !
  Neabejotina, kad tai žinodamas nuteistasis manipuliavo ne tik LR VRK esama nekompetencija, bet dar ir rinkėjais, apsilankydamas pas juos namuose agitacijos metu ir skleisdamas melą apie savo nekaltumą – taip dar kartą (ir vėl) pažeisdamas valstybės teisinius principus ! Juk turėdamas savų paskatų dalyvauti viename rajono Tarybų ’’Anykščių krašto labui’’ saraše pats atsisakė, pasilikdamas galimybę kitame (LVŽS). Tai ir buvo pagrindinis, tikslinis VRK suklaidinimas užvilkinti sprendimo priėmimą komisijai.

 24. kraštietis

  Ačiū Dievui nors Šventoji prie tilto nevirs nendrinu .

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.