Kategoriškai nepritaria naujiems mokesčiams

Konservatorių ir liberalų Vyriausybė planuoja drastiškai didinti mokesčius, kai kurie mokesčiai planuojami didinti net 5 kartus, ir įvesti naujų. Šešėlinė Vyriausybė, susipažinusi su šalies ekonomikos situacija ir prognozėmis, kategoriškai nepritaria naujiems mokesčiams ir ragina I. Šimonytės Vyriausybę galvoti apie jau esamų mokesčių racionalų panaudojimą valstybės reikmėms bei Lietuvos žmonių gerovei užtikrinti. 

„Priešingu atveju Lietuvos žmonės, dar nespėję ekonomiškai atsigauti, vėl bus stumiami iš Lietuvos ieškoti geresnių pragyvenimo sąlygų. Lietuvai antra emigracijos banga, kokią patyrėme po 2009 m., bus nepakeliama našta. Panašu, kad konservatoriai ir vėl ketina pasielgti taip, kaip darė būdami valdžioje paskutinį kartą”, – sako šešėlinis Premjeras Ramūnas Karbauskis. Jis pabrėžia, jog jau dabar matoma, jog Vyriausybė lėšas naudoja neracionaliai.

„Mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas šiandieninėje Lietuvoje yra nedovanotinas. Lietuvos žmonės neturi būti šios valdžios sprendimų atpirkimo ožiais”, – sako R. Karbauskis ir primena, jog trūksta skaidrumo perkant „auksinius“ namelius nelegaliems imigrantams ir tvoros pasienyje statybose, daug klausimų kelia ir kiti viešieji pirkimai.

Šešėlinės Vyriausybės posėdyje Europos Parlamento narys ekonomistas Stasys Jakeliūnas pristatė ekonomikos situaciją ir prognozes. Pasak jo, sparčiai brangstantis nekilnojamas ir kitas turtas, augančios prekių ir paslaugų kainos, sparčiau nei aplinkinėse valstybėse auganti skola, struktūrinis nedarbas nesudaro prielaidų optimizmui. Be to, nematyti konkrečių Vyriausybės veiksmų, kurie kompensuotų praradimus, atsiradusius dėl Kinijos rinkos ir Baltarusijos produktų tranzito per Lietuvą sumažėjimo.

Pasak šešėlinio finansų ministro Valiaus Ąžuolo, neigiamus šeimų ekonominės situacijos pokyčius rodo apklausos. Rugpjūtį finansinės padėties pasikeitimus per praėjusius 12 mėn. gyventojai vertino blogiau nei liepą. Gyventojų, teigiančių, kad jų namų ūkio finansinė padėtis gerėja, sumažėjo 3 proc. (nuo 23 iki 20 proc.). Kas penktas gyventojas teigė, kad jo finansinė padėtis pablogėjo. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis 2021 m. rugpjūtį taip pat sumažėjo 3 proc., tad panašu, kad žmonės nėra užtikrinti savo ateitimi ir valstybėje nesijaučia ekonomiškai saugūs. Nestabilūs ir pramonės pasitikėjimo indikatoriai, kurie turi tendenciją dar mažėti.

„Planuojami nauji mokesčiai iš esmės reikš didesnę mokestinę naštą visiems Lietuvos žmonėms. Jau dabar matyti kaip smunka vartotojų pasitikėjimas ir kiti rodikliai, rodantys, kad jei niekas nesikeis, Lietuvos žmonių laukia labai sudėtingas laikas“, – sako jis.

I. Šimonytės Vyriausybės suformuota mokesčių peržiūros darbo grupė svarsto, jog:

– Kietasis kuras, priklausomai nuo rūšies, po 2023 metų brangs apie 15-30 proc.;  

– Po 2023 metų numatomas naftos dujų  kainų pokytis buitiniams vartotojams bus net apie 102 proc.;

– Bus keliama vandens išgavimo kaina, taigi brangs ir vartotojus pasiekiantis vanduo;

– Brangs šiukšlių išvežimas, nes sąvartynams taikomi mokesčiai didinami nuo 10 Eur už toną iki 50-70 Eur už toną;

– Bus apmokestinta miško žemė ir keliami žemės mokesčiai;

– Bus didinami nekilnojamo turto mokesčiai. Pavyzdžiui, 150 tūkst. eurų riba būtų taikoma tik pagrindiniam gyvenamajam turtui, o visas likęs asmens nekomercinis turtas būtų apmokestinamas;  

– Bus keičiamas automobilių apmokestinimas: šalia automobilio pirmos registracijos mokesčio atsiras kasmet mokamas mokestis, kuris, deja, labiausiai pasijus žemesnes pajamas turintiems ir naujo ekologiško automobilio įpirkti negalintiems žmonėms;

– Bus didinama mokestinė našta individualia veikla užsiimantiems asmenims;

– Bus keičiamos sąlygos, kurioms esant smulkios įmonės gali gauti mokestines lengvatas taip, kad iš 31 tūkstančio įmonių naudos gavėjų liks nepilni 3 tūkstančiai įmonių ir kt.

Įvertinusi pasiūlymus mokestinei reformai bei išanalizavusi ekonominę situaciją šalyje, LVŽS šešėlinė Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo ragina I.Šimonytės  Vyriausybę daugiau dėmesio skirti ekonomikos gaivinimui, žmonių pajamų augimui, naujų rinkų paieškoms, atsisakyti planų kelti mokesčius bei didinti jų skaičių.
Ramūnas Karbauskis
LVŽS šešėlinės Vyriausybės Ministras Pirmininkas 

Pranešimas spaudai

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.