Kas bendro tarp džinsų ir žemaitukų?

 

Keliautojas, fotografas, rašytojas Gintaras Kaltenis nestokoja orginalių idėjų, susijusių su lietuviškais žirgais žemaitukais ir mūsų šalies garbinga istorija. Praėjusiais metais dienos šviesą išvydo G. Kaltenio knyga „Džinsai kvepiantys laisve“, išleista leidykloje „Foto sąjūdis“, iliustravo dailininkė Rita Anskaitienė.

Kaip ir daugumoje autoriaus knygų taip ir šioje viskas sukasi apie žemaitukus, minimas laikotarpis kai Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje draugiškai sugyveno kelios tautos ir skirtingos religijos, rašoma apie džinsus, rokenrolą, Amerikoje kilusią aukso karštinę, „Blogio“ imperijos (Sovietų sąjungos) griuvimą. G. Kaltenis su jam būdingu humoro jausmu, išradingai ir patraukliai skaitytojui pasakoja apie Lietuvos istorijos pamirštus faktus ir įvykius. Per paties sukurtus personažus, detektyvus šuniukus, skaliką Litą ir jo kolegą mišrūną Centą vylioja į paieškų ir atradimų kupiną kelionę apie džinsų išradėją litvaką Jokūbą Deivį (Jakob Davis), kuris gyveno Žemaitijos Varnių miestelyje ir jo draugą Levą Straussą (Levi Strauss)

Kokį istorinės reikšmės tyrimą atliko detektyvai Litas ir Centas ir kiek įvairių transformacijų patyrė džinsai, palieku atrasti pačiam knygos skaitytojui  ir pabaigoje įtvirtinant žinias išspręsti kryžiažodį.

Trumpai priminsiu, kad Lietuvą pavergus carinei Rusijos imperijai žemaitis litvakas Jokūbas Deivis, kaip ir dauguma mūsų tėvynainių patraukė į laisvės šalį Ameriką. Saulėtoje Kalifornijoje vertėsi siuvėjo amatu. Siuvo arklių furgonams tentus, palapines, kuprines, drabužius. Netrukus prasidėjo aukso karštligė. Į Kaliforniją aukso ieškoti plūdo minios žmonių. Keliautojams reikėjo patvarių darbinių drabužių. Sumanus siuvėjas pradėjo siūti aprangą iš tvirtos laivų būrėms skirtos lininės medžiagos, prieš tai audinį nudažęs pigiais mėlyno indigo dažais. Tokios aprangos poreikis buvo didelis. Pasitarus su drabužių pirkliu Levu Straussu, abu draugai nusprendė kartu siūti ir parduoti gaminius. 1873 m. kompanijos „Levi Strauss & Co“ nauji gaminiai buvo užpatentuoti ir pavadinti džinsais todėl, kad Italijos Genujoje esantis audinių fabrikas, kuris siuntė medžiagą į Ameriką, ant rietimų uždėdavo spaudą „Genes“, o angliškai buvo tariamas „Džins“. Norėdami išreklamuoti džinsus, kompanijos „Levi Strauss & Co“ atstovai įvairiuose Amerikos miesteliuose vietos gyventojams organizuodavo džinsų plėšimo su žirgais atrakcijas. Kas stipresni – džinsai ar žirgai. Taip gimė džinsų etiketė, kurioje galima pastebėti, kad žirgeliai labai panašūs į žemaitukus, nedidesni už vyro ūgį. Galima spėti – Jokūbas Deivis  šį paprotį atsinešė iš Žemaitijos ir džinsų plėšimui rinkosi nedidelius,bet patvarius žirgus, kaip žemaitukus.

Džiugu, kad G. Kaltenis, ne tik parašė knygą, bet susisiekė su kompanija „Levi Strauss & Co“, kuri patvirtino atrastus istorinius faktus ir sutiko, kad būtų atgaivinta džinsų plėšimo su žirgais tradicija, reklamuojant lietuviškus žemaitukus ir prisimenant garsiuosius litvakus Jokūbą Deivį ir Levą Strausą.

Pirmas toks renginys įvyko praeitais metais Rietavo žirgyne per Mykolinių šventę, tačiau tada dar veikė karantinas, ir daug žiūrovų negalėjo pamatyti įdomaus renginio.

Šiais metais nebėra karantino, į Arklio muziejuje organizuojamą žirgų sporto ir tradicinės kultūros šventę „Bėk bėk, žirgeli“ atvažiuoja G. Kaltenis su programa., kurios metu ir pamatysime, kas stipresni – legendiniai žemaitukai ar ne mažiau legendiniai džinsai Levi? Renginio moderatorius televizijos laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas, žurnalistas Saulius Pilinkus. Programos metu bus rodomas to paties pavadinimo filmas, kurį pakomentuos renginių vedėjas Linas Vaitkevičius. Renginyje dalyvaus dailininkė Rita Anskaitienė, filmo režisierius Eimantas Anskaitis, politikas, tarptautinių ekspedicijų su žemaitukais vadovas Gintautas Babravičius ir kiti  “Džinsinės” komandos nariai. Renginio metu bus galima įsigyti knygų ir pabendrauti su autoriumi.

Egidijus Musteikis

2 komentarai

  1. Lietuva nuo Amerikos toli tad nieko bendro neturi

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.