Kalėdas sutikti geriausia Anykščiuose – atvažiuokite (video)

Kai krenta lapai, Tuktukui ir smagu, nes gali kiek nori lakstyti ir juos rinkti, tačiau ir liūdna. Jis norėtų, kad kuo greičiau kažkas įvyktų ir tuos medžius be lapų papuoštų. O kas tai galėtų būti? Aišku, kad sniegas.. O jau kai iškrenta sniegas, tada jau ir ateina Kalėdos. Kuo šiemet kvepės Kalėdos? Eglute, mandarinais, o gal kvapniais pyragais? O kada aplankys ta ypatinga nuojauta, kad netrukus nutiks kažkas nepaprasto? Išduosime paslaptį – Anykščiuose nuolat vyksta kas nors nepaprasto. Tuktukas net išsižiojo, sužinojęs, kad ant Šventosios kranto stovinčiame paslaptingame Istorijų dvarelyje kasmet įsikuria Kalėdų senelio rezidencija.

Paslaptinga Kalėdų senelio buveinė Anykščiuose

Iki šiol Tuktukas manė, kad Kalėdų Senelio namų reikia ieškoti arba Šiaurės ašigalyje, arba Suomijoje. Jis buvo girdėjęs, kad Kalėdų senelis gyvena Laplandijoje, kur labai šalta ir gyvena elniai. Laplandijojos Rovaniemio miestas Kalėdų senelio rezidencija buvo paskelbtas 1985 m.  Suomiai jį vadina Joulupukki. Bet kad jis būtų Lietuvoje, Tuktukas nebuvo girdėjęs.
Paprastai pats tikriausias Kalėdų senelis į Anykščius atvyksta kiek anksčiau. Tam jis turi svarių priežasčių –  juk reikia ir su vaikais susitikti, ir jų laiškus perskaityti, ir į juos atsakyti. Taigi, Anykščiuose, Istorijų dvarelyje, ant Šventosios upės kranto Kalėdų senelis apsigyvena ir čia vieši dar ir po Kalėdų – tiek daug darbo turi.  Devynioliktą amžių menančiame dvarelyje Kalėdų senelis priima didelius ir mažus, kurie atvyksta aplankyti jo rezidenciją ir moko kartu kurti bei dalintis stebuklais. Nėra geresnės vietos visoje Lietuvoje – juk Istorijų dvarelis ir taip skirtas tik vaikams, o kai jame apsigyvena Kalėdų senelis, jis tampa tiesiog ištisa paslaptimi.

Kalėdų eglė ant vandens

Anykščiuose, sulaukę tokio išskirtinio svečio, gyventojai bando jį pradžiuginti, o kad neliūdėtų ir nenuobodžiautų  prie rezidencijos įkuria Kalėdų miestelį, kuriame prekiauja visokiausiais šiame krašte pagamintais kalėdiniais skanėstais ir suvenyrais.

 Tuktukas pernai lankėsi ir be galo stebėjosi, kai pamatė kalėdinę eglutę.  Anykštėnai jį nustebino išskirtiniu sumanymu – Kalėdų eglutę jie pastatė ant vandens, tiesiai Šventosios upėje. Tiesa, eglutę buvo galima pasiekti tik plaukiant valtimi, tačiau kaip gražiai ji atrodė nuo kranto.

Kalėdų rezidencija virsta visas miestas

Atvykus Kalėdų seneliui, visą mėnesį kūrybingi anykštėnai Kalėdų rezidencijos svečius kviečia leistis į kelionę šventiniu traukinuku, pasivaikščioti po Kalėdų miestelį, apsilankyti net keliose dešimtyse įvairiausių vietų. Sakykim, miesto parke būna pastatytas visas kalėdinių eglučių miškas. Kalėdų Senelis atkeliauja į Anykščius, atsinešdamas ne tik maišą staigmenų, bet ir stebuklingas istorijas apie tolimąją sniego šalį. Vaikai gali  patikrinti jo stebuklingą barzdą ir net tyliai pakuždėti į ausį slapčiausias savo svajones.. Be to, dar vaikai gali dalyvauti įvairiausiuose  renginiuose, važinėtis traukinuku, išsirinkti ir įsigyti kalėdinių dovanų ir patirti daugybę įdomių įspūdžių.

Iš kur atsirado Kalėdų Senelis?

Tuktukas ilgai galvojo, kas tas Kalėdų senelis, kai sužinojo, kad jis atsirado iš legendos apie graikų vyskupą šv. Mikalojų. Legendos pasakoja, kad jis gimė Turkijos teritorijoje ir buvo kilęs iš turtingos šeimos, bet visą savo turtą išdalijo neturtingiesiems. Apie šv. Mikalojų pasakojama, kad jis išgelbėjo tris vargšes mergaites nuo pardavimo į vergiją, padovanodamas jų tėvui kraitį, kad jos galėtų ištekėti. Šv. Mikalojus mirė gruodžio 6 d. Ilgainiui jo legenda pasklido po Europą, jis tapo našlaičių, vaikų ir jūreivių globėju. Jo mirties diena dažnai buvo švenčiama, per ją vaikams dovanojamos dovanos , imta tikėti, kad jis gali skraidyti, atrodo kaip senis su balta barzda.
1822 metais pastorius Clementas Clarkas Mooras savo vaikams parašė poemą „Apie šv. Mikalojaus kelionę“. Šioje poemoje Kalėdų senelis apibūdinamas kaip linksmas senukas, kurį nuo vieno iki kito namo nugabena aštuonių elnių tempiamos rogės ir kuris dovanas vaikams, kurie buvo geri, palieka slapčia nusileidęs pro kaminą.
Beje,  Lietuvos kaimuose per Kalėdas seniau buvo įprasta, kad persirengėliai vaikšto po namus ir sako linkėjimus, už tai gaudami dovanų ir patys vaikams duodami dovanų. O lietuviškas  Kalėda gyvena ne Laplandijoje, o Čepkelių raiste, iš kur ir keliauja po Lietuvą.

Tuktukas šiemet vėl per Kalėdas atvažiuos į Anykščius ir iš anksto džiaugiasi nuotykiais, o tai, ką matė pernai, jis nufilmavo ir siūlo pasižiūrėti visiems. Kada gi tos Kalėdos ateis?

Algimantas GUDELIS

Asociacija „Aukštaitijos komunikacijos projektai“

Lietuvių informacijos ir kultūros sklaidos bendruomenė Airijoje

Projektą remia  Lietuvos  kultūros taryba

19 komentarų

 1. Atvažiuokit ir gana:
  Viruso mums trūkuma !

 2. Jus rimtai? Kokios čia gali būti kalbos apie kalėdų susitiką? Kam tiek išleisti pinigų? Šiaip jeigu ką tuoj visi sedėsim pilnai karantine ir galvosim, kaip sulaukt pavasario sveikiems ir gyviems!!!

 3. Pritariu, kad kokios kalbos gali but apie Kaledas kai Covidas siaucia. Juk tai reiskia zmoniu susiburima, o po to dar daugiau serganciu. Proto ne uz kapeika. O be to vos tik spejo zmones aplankyt artimuju kapus, o cia jau kalbama apie Kaledas. Kad butu dar absurdiskiau, apie Kaledas reikia pradet kalbet dar pries lapkricio 1d.

 4. Atvaziuokit visi iš visur ir atvežkit virusa,debilų miestas.

 5. Bepročiai….

 6. KUR RITASI PASAULIS.IŠ KUR TIEK DAUG NEAPIKANTOS PAS ŽMONES.

 7. kvailių kaimas,gėda.

 8. Tai taip taip. Mums ,,truksta“ viruso. Atvaziuokit.

 9. Kai Lietuvoje darosi kritinė situacija, kas per masinės šventės? Džiaukimės, kad dar Anykščiai kartu su kitomis 4 vietovėmis lieka „žaliojoje zonoje“. Tik 5 zonos Lietuvoje beliko. Sugokime vieni kitus. Atsakomybė ya mūsų kiekvieno asmeninė, bet niekas neatleistas nuo atsakomybės pasaugoti ir kitų sveikatą.

 10. Mere ,paskaityk komentarus ! Žmones nori ramybes ir gyvent be viruso ,ar tamsta nori pripildyt kupolą šalia ligonines ,kad nebūtų tuščias?

 11. Žadama skelbt visuotinis užsidarymas ,o čia reklamuoja Kalėdas ? Mere ,kur tu esi ?

 12. Meras Panevėžy….

 13. Mielieji, tai yra daugiau informacinio pobūdžio straipsnis, ir nėra orientuotas konkrečiai į šių, 2020 metų Kalėdas. Virusas praeis, o Kalėdų šventės išliks. Nebūkite pikti :)!

 14. Lopai sudus komentuoja 😁

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.