Kaip namus šildyti ekonomiškiau: padės kelios paprastos taisyklės

Įsibėgėjus rudeniui iššūkiu dažnai tampa ne tik susargdinti galintys lietingi ir šalti orai, bet ir dalies šeimos biudžeto pareikalaujančios šildymo sąskaitos. Nepriklausomo elektros energijos tiekėjo „Elektrum Lietuva“ ekspertas dalinasi naudingais patarimais, kaip namus šildyti ekonomiškiau, o šaltąjį periodą praleisti šiltai ir patogiai.

„Ne veltui mūsų senoliai sakydavo, kad roges reikia ruošti vasarą. Ši taisyklė galioja ir šildymo sezonui. Dar prieš jam prasidedant būtina atlikti esminius darbus, o šildymo sezonui jau prasidėjus – vadovautis keliomis svarbiomis taisyklėmis. Visa tai gali padėti gerokai sumažinti sąskaitas už šildymą“, – įsitikinęs „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

Anot pašnekovo, prieš prasidedant šildymo sezonui visada nemažai darbų laukia privačių namų savininkų: reikia patikrinti, ar šildymo sistemoje nėra matomų pažeidimų, turint kietojo kuro katilą – išvalyti kaminus ir dūmtraukius. Gerokai prieš šildymo sezono pradžią patariama pamėginti bent kartą įjungti šildymą ir įsitikinti, kad šildymo katilas ir visa šildymo sistema veikia tinkamai bei nėra jokių trūkumų. „Daug ką lemia ir namų sandarumas bei naudojami šildymo būdai. Kartais šildymo sąskaitos didėja ir dėl neefektyvių šilumos katilų. Juos pakeitus, pavyzdžiui, šilumos siurbliais oras-vanduo, išlaidos šildymui gali sumažėti beveik trečdaliu. Paprastai neatidėliotinas investicijas išduoda prastai šylantys radiatoriai ir nepagrįstai didelės išlaidos už šildymą“, – teigia energetikos specialistas.

Gelbsti termostatai

Gyvenant tiek privačiame name, tiek bute būtina patikrinti, ar  uždarius langus ir duris užtikrinamas namų sandarumas. Svarbu įsivertinti, ar geresniam izoliavimui verta pakeisti nusidėvėjusias ar dėl besikeičiančių orų įtakos įtrūkusias sandarinimo juostas. Pagerinti namų šilumos izoliaciją ir sumažinti šilumos praradimus gali žaliuzės bei tankesnės užuolaidos, kurias patariama užtraukti nakčiai. Šilumos nuostolius mažina ir kilimai.

Prieš prasidedant ar jau prasidėjus šildymo sezonui reikėtų drėgna šluoste nušluostyti radiatorius ir iš jų išleisti šildymo sistemai efektyviai veikti trukdantį orą – tai daroma atsukus radiatoriaus šone esantį vožtuvą. Itin svarbu, kad šilumos šaltinių neužstotų baldai ar šilumą galintys atspindėti daiktai, ant radiatorių nebūtų džiovinami drabužiai.

„Sumažinti šildymo sąskaitas padeda išmaniųjų termostatų įrengimas. Pastaruosius galima nustatyti skirtingai temperatūrai dienos bei nakties metu ir taip pritaikyti prie namų ritmo. Skirtingiems kambariams vertėtų taikyti nevienodą šilumos režimą, pavyzdžiui, miegamajame nustatyti žemesnę, geresnį miegą užtikrinančią temperatūrą. Šildymo sąskaitoms įtaką daro net mažiau naudojamų kambarių durų uždarymas – tuomet šiluma lieka tuose kambariuose, kuriuose praleidžiama daugiau laiko“, – pataria M. Kavaliauskas.

Svarbu planuoti

Prie efektyvesnio energijos vartojimo gali prisidėti ir planavimas. Kambarius vėdinti patariama prieš padidinant temperatūrą juose ir išjungus išmanų termostatą, kuris pajutęs iš lauko sklindantį šaltį pradės šildyti labiau. Virtuvėje, ilgesnį laiką naudojant orkaitę ar viryklę, galima nustatyti žemesnę temperatūrą. Baigus naudotis orkaite, patariama palikti jos dureles atidarytas ir taip panaudoti maisto gaminimui skirtą šilumą.

Labai svarbu ir tai, kaip naudojami šildymui skirti įrenginiai. Pavyzdžiui, gyvenant nuosavame name šildymo sezono pradžioje ar vyraujant šiltesniems orams, galbūt neverta šildyti patalpų įdarbinant šilumos katilus ar siurblius ir pakanka naudoti vien tik oro kondicionierių. Pastarąjį naudoti vertėtų tik tuomet, kai būnama namuose, pavyzdžiui, šiokiadieniais šildytis tik rytais ir vakarais.

„Jei išvykstama savaitgaliui, taip pat galima iki minimumo sumažinti šildymo sistemos apkrovimą. Sutaupyti, jei namų šildymui naudojama elektros energija, gali padėti ir tinkamai pasirinktas elektros energijos planas. Namus šildant ankstyvais rytais ir savaitgaliais, daugiausiai sutaupyti padės pasirinktas dvigubos laiko zonos planas – būtent minėtu laiku elektros energijos kaina būna gerokai mažesnė“, – pataria „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Apie bendrovę:

„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse elektros gamintojos „Latvenergo“ grupės įmonė, teikianti įvairius energetikos sprendimus buitiniams ir verslo klientams Lietuvoje. 73 proc. grupės pagamintos elektros energijos yra iš atsinaujinančių šaltinių. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 12 tūkst. įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau kaip 212 tūkst. namų ūkių. Bendrovė yra įrengusi šešis saulės parkus (29,7 MW). Šiuo metu vystomų naujų saulės ir vėjo parkų bendra galia sieks daugiau nei 500 MW. „Elektrum Lietuva“ plėtoja ir viešą elektromobilių įkrovimo tinklą „Elektrum Drive“. Šiuo metu visose Baltijos šalyse veikia daugiau kaip 800 įkrovimo prieigų.  

Neringa Kolkaitė-Bielinė

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.