K.Tubio pašalinimą iš rinkimų teismas panaikino kaip neteisėtą

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) Kęstučio Tubio skundą tenkino iš dalies, priteisė iš VRK 544 eurų bylinėjimosi išlaidų.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2023 m. kovo 14 d. sprendimu iš dalies patenkino pareiškėjo Kęstučio Tubio skundą dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimo panaikinti pareiškėjo registravimą kandidatu į Anykščių rajono savivaldybės merus ir savivaldybės tarybos narius, ir skundžiamą VRK 2023 m. kovo 7 d. sprendimą panaikino.

Byloje nagrinėjamas ginčas kilo dėl VRK 2023 m. kovo 7 d. sprendimo „Dėl kandidato Kęstučio Tubio registravimo panaikinimo“, kuriuo VRK panaikino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato Kęstučio Tubio registravimą kandidatu į Anykščių rajono savivaldybės Nr. 4 merus ir savivaldybės tarybos narius, teisėtumo ir pagrįstumo. Pareiškėjas K. Tubis taip pat prašė teismo įpareigoti VRK atstatyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato Kęstučio Tubio registravimą kandidatu.

LVAT teisėjų kolegija išnagrinėjusi bylą konstatavo, kad VRK nepateikė pakankamo teisinio pagrindo, sudarančio pagrindą panaikinti kandidato registravimą į savivaldybės tarybos narius ir merus. Anot teismo, ginčijamas sprendimas nėra pakankamai argumentuotas, jo motyvavimo trūkumai, t. y. detalizavimas, kokiu konkrečiu faktiniu ir teisiniu pagrindu jis yra priimtas, teisėjų kolegijos vertinimu, neatitinka reikalavimų, keliamų administraciniam sprendimui, dėl ko negali būti laikomas teisėtu ir yra naikinamas. Byloje nėra duomenų, kurie leistų daryti kitokias išvadas.

Kaip pabrėžiama LVAT sprendime, VRK, norėdama priimti administracinį sprendimą dėl kandidato į savivaldybės tarybos narius ir merus registracijos panaikinimo dėl Panevėžio apygardos teismo 2023 m. vasario 2 d. nuosprendžiu baudžiamojoje byloje Nr. 1A-2-531/2023 pareiškėjui pritaikytos baudžiamojo poveikio priemonės – teisės dirbti tam tikrą darbą ar užsiimti tam tikra veikla atėmimą – atimant teisę dirbti valstybės tarnyboje 4 (ketveriems) metams, tokį sprendimą turi motyvuoti pagal Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 361 straipsnį pateiktu teismo procesiniu sprendimu dėl nuosprendžio vykdymo metu kylančių abejonių ir neaiškumų ar pagal BPK 362 straipsnį priimtu teismo procesiniu sprendimu dėl su nuosprendžio vykdymu susijusių klausimų išsprendimo, kuriame būtų išaiškinta, kokie apribojimai taikomi pagal pareiškėjui taikomą baudžiamojo poveikio priemonę teisės dirbti valstybės tarnyboje 4 metams atėmimą ir pašalintos visos dėl šios poveikio priemonės taikymo ir aiškinimo kylančios abejonės.

LVAT teisėjų kolegija padarė išvadą, kad visi su nuosprendžio neaiškumais kylantys klausimai yra baudžiamosios teisės ir konkrečios baudžiamosios bylos dalykas. Nei VRK, nustačiusi nuosprendžio neaiškumus, nei administracinę bylą nagrinėjantis teismas dėl VRK sprendimo teisėtumo negali pasisakyti dėl klausimų, kurie gali būti išsprendžiami tik nuosprendžiu (ar kitu procesiniu dokumentu, priimtu baudžiamojoje byloje).

Atsižvelgiant į tai, LVAT pareiškėjo skundą patenkino iš dalies ir VRK ginčijamą sprendimą panaikino kaip neteisėtą, tačiau teisėjų kolegija netenkino pareiškėjo reikalavimo įpareigoti VRK atstatyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato Kęstučio Tubio registravimą kandidatu į Anykščių rajono savivaldybės Nr. 4 merus ir savivaldybės tarybos narius.

Rinkimų tragikomedija dar nesibaigė – 18 valandą VRK renkasi į skubų posėdį.

12 komentarų

 1. Tai kad Obelevičius nedalina…

 2. Jo laikas išimti Obelevičiaus agitacija į merus. Jo jau nėra. Nykščiai dar nežino kokie kandidatai į Anykščių merus.

 3. Tai pala pala

  Kaip suprantu sita teismo sprendima – gaunasi – VRK suklastojo rinkimus. Teismas atstatyt neipareigojo – patys VRK vel atstate 😀 Nes jei jau baudziamasis kodeksas gresia – sest komisija gali. Ar kaip cia iseina? Nu ir konkretus cirkas.

 4. Žmonės, nepasimaukite ant to pačio kabliuko antra kart !

  Rinkimuose dalyvauti leido, bet pareigų eiti negalės !

 5. Molekalne Jonas

  Ale prirašyta, ’’hui paimioš’’ ? Taigi aiškei, trumpai parašykit – kas turi ir negaili pyniga – gali dalivaut bet kur ! Ir kasmanautu galma būt ! Nu ko gi byjat ? Visi gi žyna kad pasauli pinigai valda ?

 6. IŠVADA AIŠKI – teisėjų kolegija netenkino pareiškėjo reikalavimo įpareigoti VRK atstatyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato Kęstučio Tubio registravimą kandidatu į Anykščių rajono savivaldybės Nr. 4 merus ir savivaldybės tarybos narius
  ABEJONĖ, AR TUBIS GALĖS EITI MERO PAREIGAS IŠLIEKA.

  • Aik pazliumpt .

  • atsakau – va .T ubis prase teismo atstatyti jo teises i mero rinkimus . Teismas sio prasymo netenkino . Teismas tik pripazino vrk sprendima neteisetu del procesinio pazeidimo t.y. del negauto bylos dokumento. Gales ar negeles eiti pareigas -jeigu … Baudziamos by los teiseju kolegija atsake del tarnavimo valstybiai kad tai privalu ir politikam savoka apima ir juos . Teisejai priima sprendimus vadovaudamasi istatymu / PAGRINDINIIS ISTATYMAS LR KOSTITUCIJA / protingumo, saziningumo teisingumo principais ir savo vidiniu isitikinimu . Gales ar negales – spres dar vienas teismas

 7. Čia ne teismo pareiga atstatyti į merus. Jo preiga išaiškinti teisingai ar neteisingai Tubis buvo nušalintas. Į merus privalo atstatyti tas kas nušalino. Tą ir padarė VR K, Jūsų žiniai visos mero pareigos jam priklauso ir jis jas vykdys. Nerašykt to ko nežinote, konsultuokitės su teisės specialistais. Gal jau užteks , duokit žmogui ramiai dirbti.

 8. Rinkimų polkutė :)

  Linksma taip nebuvo niekad:
  Į rinkimus traukiam!
  Šiandieną balsus paliekam-
  Rytoj juos nubraukia.

  Taip jau buvo, taip nutiko,
  Kad ant lapo pliko
  Vien tik Tubio ir Žiogelio
  Pavardės teliko.

  Linksmiausia bus sekmą dieną
  Kai balsus skaičiuosim!
  Tada Tubiui, gal Žiogeliui
  Mero postą duosim!

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.