Juozas Ratautas: „Nykstame du kartus sparčiau, nei Lietuvoje vidutiniškai“

Rajono problemas į dienos šviesą keliantis anykštėnas Juozas Ratautas ir vėl socialiniuose tinkluose patalpino rajono valdžią „audžiantį“ straipsnį.

Vaikų skyriaus uždarymas Anykščių ligoninėje tarsi šaltas žiemos skersvėjis užpūtė metų metais puoselėtą idilę, jog čia gera gyventi. Metų metais valdžios kartotos frazės, jog anykštėnai svarbesni, protingesni ir žymiai daugiau pasiekę už kaimynus kupiškėnus, molėtiškius ar net uteniškius, bliukšta.

Turizmas, svečiai, kurorto laukimas jau nesuponuoja minties apie geresnį ir sotesnį vietos bendruomenės gyvenimą. Žmonės nebesidžiaugia velnių festivaliais, gera valdžia. Burbulas sprogo. Rajono tarybos nariai vienas po kito puolė teisintis ir apgailestauti, kad turėjo balsuoti prieš vaikų stacionarų gydymą mūsų ligoninėje.

Statistika liūdna ir kasmet vis darosi liūdnesnė. Negeri ponai ministerijoje nustatė, jog skyrius ligoninėje, kuriame dirba keli medikai, turi gydyti 1100 ligoniukų į metus, kai Anykščiuose šią gydymo įstaigą pasirenka 5 kartus mažiau mažųjų pacientų tėvelių. Ir ne dėl to, kad mes tokie sveikuoliai, nesergam, o dėl to, kad nykstame. Ir nykstame du kartus sparčiau, nei Lietuvoje vidutiniškai. Praeitais metais šalyje mirė 35 tūkstančiai žmonių, o gimė 20 tūkstančių, o mūsų rajone tas santykis dvigubai blogesnis (118 gimė ir 450 mirė).

Tikrai nenoriu paverkti kartu su mūsų išrinktaisiais – tik paklausti, kur jūs buvote anksčiau. Kodėl nesuvaldėte artėjančios krizės? Ar nesimatė blogėjanti situacija prieš 5, 10 ar 20 metų? Kokios programos, priemonių planai buvo svarstomi Rajono taryboje kad amortizuoti tą blogėjimą. Kokie finansiniai ir žmogiškieji resursai buvo telkiami, kad didėtų gimstamumas, kad jaunos šeimos kurtųsi ir gimdytų Anykščiuose, kad infrastruktūra provincijoje būtų palanki gyvenimui ir darbui.

Ko dabar reikia – tai rimtos padėties analizės. Ar sugebės algas gaunantys tarybos nariai susirasti, susisteminti ir įvertinti informaciją, kuri paskatintų koreguoti anksčiau priimtus sprendimus, rasti teisingą kelią? Klausimas kartu retorinis ir kartu egzistencinis.

24 komentarai

 1. Zosė de la' Antosė :)

  Anykščių rajono griūties ateinanti krizė matėsi dar 2000 metais. Rajonas jau tada buvo sumurkdytas į skolas. Deja, po 2001 metais įvykdyto perversmo nei tarybos nariai, nei į merus įstatytas „aukštas, jaunas ir gražus“, sąmoningai nedarė nieko, kad vystyti rajono ekonomiką, tvarkyti švietimą, sveikatos priežiūrą, spręsti emigracijos problemas. Atstumti užsienio investitoriai. Savųjų tarpe tokių neatsirado. Vien tik kliedėjimas apie „auras“, karališką ir kitokį kurortą, į kurį ims ir suplūs minios besigydančių iš užsienio ir visas rajonas suklestės. O kaip per 23 metus Anykščiai realiai „suklestėjo“ šiandieną matote patys. Akis bado? Taip, bado! Skauda? Taip, skauda! Gėda? Taip, gėda! Bet gi niekas jūsų prievarta nenaikina. Patys į savo kelnes prisišikot. Tai ko inkščiate kaip alkani, palei konteinerius pamesti, šunyčiai …?

  • O ką nuveikė įstatytas ’’senas, storas ir nupirdęs’’ į merus 2000 m. rajono gerovei ir skolų krizės nesuvaldė, todėl dėl neveiklumo 2001 m. buvo pašalintas iš mero pareigų.
   Deja tas ’’aukštas, jaunas ir gražus’’ buvo viešosios įstaigos „Regioniniai investiciniai projektai“ direktorius, tapęs meru subūrė naujos Anykščių rajono savivaldybės visuomenines institucijas: verslo tarybą (nuo 2006 m. iki šiol veikia kaip Anykščių vadovų klubas) ir kultūros taryba (veikia iki šiol). 2001–2004 m. jis buvo abiejų šių tarybų narys.
   2001–2004 m. tas ’’aukštas, jaunas ir gražus’’ sustiprino Anykščių rajono savivaldybės biudžetinę situaciją, pradėjo kelis infrastruktūrinius projektus, tarp kurių svarbiausias – Anykščių miesto vandentiekio ir nuotėkų sistemos plėtra. Jis taip pat buvo Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, Utenos regiono plėtros tarybos narys, Nacionalinės regionų plėtros organizacijų asociacijos tarybos narys, Šiaurės šalių klubo Lietuvoje narys, Liberalų ir centro sąjungos Anykščių rajono skyriaus pirmininkas.
   Taigi dembavyne Zose neinkšk kaip šunytis prie Dembavos konteinerių.

   • Iškraipytai istorijai

    Taigi tam pirmajam dirbti neleido, perversmą padarė. O „aukštasis ir gražusis“ taip dirbo ir prisidirbo, kad prarado LR Prezidento pasitikėjimą ir buvo iš prezidentūros išprašytas. Krepšinio pasaulyje, kaip ir VIP komunikacijose vien nesėkmės…

   • Titulų kaip pas Vaiginą, o rezultatas – rajono nykimas. O kodėl tu tik tą viena „aukštai gražų“ aptarimėji? O ką kiti merais buvę po jo? Piššš? 🙂

   • tai kų gi nuveikė tas VALDOVŲ klubas (sudarytas praktiškai vien iš biudžetinių įstaigų ir savivaldybės UAB-ų direktorių) per beveik 20 metų? Bent tris fundamentalius darbus prašyčiau įvardyti. Intymių ir nereikšmingų susibūrimų neviešinti…

    • Zosei su Antose

     Patarėjas labai dyrba prie naujų projektų:
     1. ’’Nudystu pležo įrengimas po miesto tiltu’’
     2. ’’Autobusų stoties rekonstrukcija įrengiant oro balionų aerouostą’’
     3. ’’Žoliapjovės-amfibijos įveiklinimas upėje prie miesto tilto’’
     4. ’’Miesto aplinkelis per Dembavą’’
     5. ’’Kiekvienam pencininkui po naują Iphone telefoną’’
     ir daug kitų Komunizmo stebuklų

  • Pats ir nuvarei Anykscius i padugnes siandien ant kitu loji.

 2. Nugrybavai Ratautai . Tavo tas nykimo palyginimas su Lietuva vidutiniskai kvailas Yra savivaldybiu demografine statistika uz laikotarpi 1996 – 2022 metai Visose savivaldybesia , isskyrus prie didziuju miestu , gyventoju skaicius sumazejo 37 – 42 nuosimciais, Anyksciu -38 nuosimciais.

  • Aina naaa...!!! :)

   Oi, ką tu sakai? Išeina, kad į ES ir NATO Įstojus visai Lietuvai gaunasi „pyzdiec“ ?! Tikrai? Aina naaa… 🙂

  • nugrybavimo nematu

   juodu ant balto parašyta, kad lyginami Lietuvos ir Anykščių rajono rodikliai. Dėmesingiau skaitykit tekstą arba neužsiimkit demagogija.

   • Atsakymas /nugrybavimo nematu / – Anyksciu rajono rodikliai tures paliginamaja verte , tik palyginus su kitais rajonais . o ne su Lietuva .

  • Statistikos "mėgėjui"

   Patikslinsiu, 1990 m. Anykščių rajone gyveno 39 tūkst. gyventojų, dabar – 22. Tai sudaro 44 proc. sumažėjimą. Lietuvoje vidutiniškai per tą laikotarpį sumažėjo tik 20 procentiniais punktais ( nuo 3,5 mln iki 2,8) Tai kur tas kvailas palyginimas? O svarbiausia – nesinervuokite.

 3. Galetum jau tu Ratautai isnykt su savo demagogijom 🙂

 4. Komunistas rašo, komunistas žino.

 5. šaunuolis Juozai, rašyk ir toliau, labai įdomu

 6. Niekas niekam dabar nerūpi ,tik pasiimti , įsisavinti pinigus..

 7. Anykščiai jau tik pencininkų miestas…,ir kuo toliau tuo viskas prastin eina…ir baikit vieną kartą svaigti apie tipo kurortinį miestą…jo nebuvo ir nebus…

 8. Latatujavas

  Ir vel narkomanas, pribrides su moment klyjais

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.