Juozas Ratautas: „Įgavęs daugiau galių meras gal ir nestatys kalėjimo šalia Anykščių“

Anykštėnas Juozas Ratautas toliau analizuoja padėtį šalyje. Šį kartą jis apžvelgia vietos ir centrinių institucijų santykį. J. Ratautas mano, kad papildomos teisės savivaldybėms atneštų ir papildomų pavojų. Publikuojame J.Ratauto nuomonę.

Savivaldybių asociacija, nuolatos verkšlendama dėl mažo savivaldybių savarankiškumo, o Vyriausybė tam pritardama ar tuo abejodama, turi įvertinti žmonių pasitikėjimą šia institucija. Savivaldybes reitingų lentelėse reikia ieškoti gale – kažkur tarp partijų ar Seimo. Man žymiai maloniau būtų matyti planą, kaip viena ar kita savivaldybė ruošiasi auginti žmonių pasitikėjimą, o ne girdėti prašymus dėl įgaliojimų ar įtakos didinimo. Meras ar rajono taryba, panašu, surašytų ilgą pageidavimų sąrašą ko trūksta, tik koks bus rezultatas ir kaip jis atitiks gyventojų lūkesčius neaišku?

Beveik dešimtmetį dirbęs valdžioje, niekuomet nepajutau savarankiškumo stokos ar iniciatyvų gniuždymo iš aukščiausių šalies institucijų. Erdvės veiklai po Nepriklausomybės atstatymo atsirado pakankamai, gal tik iniciatyvas ir siekį geriems darbams ribojo finansiniai ištekliai. Matyt, todėl, kad labiau džiaugėmės Nepriklausomybe nei aimanavome ambicijų ar saviraiškos problemomis.

Tiesa, ir tuomet buvo savivaldybių, kurios kėlė autonomijos klausimą. Nesu visų procesų žinovas, tačiau neretai kyla mintis, jog atvirkščiai, Vyriausybės institucijoms privalu labiau kontroliuoti vietos valdžios priimamus sprendimus bei kitą veiklą. Pateiksiu tik vieną pavyzdį. Konkursai valstybės tarnautojų vietoms užimti pastaruoju metu yra rengiami Valstybės tarnybos departamente – taip siekiama išvengti neskaidrių ir šališkų sprendimų. Tačiau įstatymas paliko landą nesąžiningumui. Valstybės tarnybos įstaigų vadovams palikta teisė išsirinkti kandidatą iš dviejų asmenų. Kadangi į savivaldybės organizuojamus konkursus registruojasi tik vienas kitas kandidatas, tad po galutinės atrankos pretendentų kompetencijos, išsilavinimo ar gebėjimo ypatumai netampa svarbiausiu kriterijumi. Labiau vertinama priklausomumas koalicinei partijai, asmeninės simpatijos. Va, ir patikėk daugiau savarankiškumo! Panašu, jog įgavęs daugiau galių meras gal ir nestatys kalėjimo šalia Anykščių, tačiau rizika vietos valdžios piktnaudžiavimui būtų didesnė.

Ir kas gali paneigti, jog padidėjusi valdininkų galia nebus panaudota partinių- klaninių interesų siekiams? Atleiskit už nemandagumą, man šalies centrinės institucijos yra patikimesnis teisės aktų įgyvendinimo garantas. Savivaldybėms dar reikia pasitempti.

Juozas Ratautas

10 komentarų

 1. Tai tiesa, ir dabar jau matom, kas darosi, o kas būtų vien merui atidavus sprendimus?

 2. „Beveik dešimtmetį dirbęs valdžioje, niekuomet nepajutau savarankiškumo stokos ar iniciatyvų gniuždymo iš aukščiausių šalies institucijų.“ – ar tik ne apie TSRS laikotarpį kalba J. Ratautas.

  • FAKTAS KAIP BLYNAS :)

   Na taip, Maskva Anykščių nežlugdė! 🙂

  • TSRS laikotarpiu valdžioje dirbau tik pusantrų metų, Leonai. Kitas laikotarpis – Nepriklausomos Lietuvos…

   • Tavo Leonas jau nesiorientuoja nei laike, nei erdvėj, nepyk ant jo.

    • A jau straipsnią pavadinimo įmantrumas!!!! Perfrazuojam gal taip: pahipnotizuojam, tai tiek kažkas prisidirbs, kad po to visiems (nusikaltėliams) viską ir atleis. Atsakymas: jei ką teismai truks dvidešimt penkis metus (aišku nerealu, bet…) Po to absoliučiai visi prakalbėtų, Tik iš kokių pajamų tada tokie TIEK METŲ gyventų?!!!!! ….oi nešnekėsim, …oi laukiam. Ožiukai, ane?

 3. Būsimas meras

  mano nuomone p. Juozo išsakytos mintys nėra galutinai argumentuotos ir labiau atspindi saviraiškos poziciją. Tačiau yra pagrindas diskusijai ir argumentų sudėliojimui iš esmės. Mono galva savivaldybės vadovas (jo patarėjas ar atstovas spaudai) turėtų pateiktį skaičių išraišką pagrįstus faktus, kas trukdo savivaldybei pasiekti aukštesnius rodiklius neturint didesnio savarnkiškumo. Jeigu savarnkiškumo siekiama tik vietos politikų interesams tenkinti, tai iš tikrųjų geriau pasitikėti vyriausybe ir jos tarnybomis.
  Tačiau, keičiantis ekonomikai ir degmografinei situacijai regionų savivaldybių savarnkiškumo stoka gali kartais ir dar labiau didinti atskirtį tarp didžiųjų miestų savivaldybių ir rajono centrų savvaldybių. Taigi reikalinga atvira diskusija, be paslėptų politinių interpretacijų.
  p.s. noritys plačiau padiskutuoti, kreipkitės asmenine žinute, rašydami komentrą , skirtą būsimam merui arba palikite savo klasimą virtualioje savivaldybės diskusijų dėžutėje, skirtoje gyventojų pasiūlymams ir klausimams aptarti.

  Pagarbiai
  Jūsų būsimas meras 🙂

 4. Tiek kiek Lietuvoje yra prisiveisę nusikaltėlių kalėjimų reiktų prie kiekvieno miesto ! Ir prie kalėjimų būtinai sąvartynus įrengti – darbovietę kaliniams ! Apart visų pasaulio nusikaltėlių į valstybę nesusivešim, bet…..

  • Buvusiose sovietinėse centrinės Azijos šalyse kiekvienas kolūkio pirmininkas turi nuosavą kalėjimą- mums nedera atsilikti

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.