Sekmadienį, spalio 18 dieną, nuo pat ankstyvo ryto Anykščių mieste buvo sujudimas, nes vyko išskirtinio renginio „Judančios eilės“ filmavimas. Miesto centru skubantys praeiviai susigundydavo stabtelėti ir pasižiūrėti unikalaus projekto, kurio metu vietinių gyventojų skaitomą kūrybą papildė šokio improvizacijos elementai.
Lietuvoje pirmą sykį vykęs išskirtinis „Judančios eilės“ kūrybinis sumanymas, ne tik leido pasireikšti itin talentingiems, vietiniams gyventojams, bet ir dar sykį įrodė, kad Anykščiai – poetų kraštas. Eilių kūrėjai pasirinkę jiems sentimentalius prisiminimus keliančias miesto vietas kaip: A. Vienuolio ir A. Baranausko paminklus, kvapą gniaužiančią Anykščių bažnyčią, Vyskupo skverą ir Siauruko stotį, savo eilėmis dalinosi viešai su visais. Poetų skaitomai kūrybai dar didesnio žavesio suteikė judesio tyrinėjimo grupės – „JS movement research“ sukurtos šokių improvizacijos, kurios buvo atliekamos pagal kūrinio tematiką.
„Džiaugiamės, kad buvome pakviestos prisidėti prie „Judančios eilės“, kūrybinio projekto, kurio formatas mums pasirodė patrauklus, nes dar buvo niekur negirdėtas, nematytas, neįgyvendintas“ – teigia Judita Stundžytė, viena iš „JS movement research“ kolektyvo narių. „Nepaisant atšalusio oro, stengėmės kuo gražiau, kuo jausmingiau perteikti deklamuojamą poetų kūrybą. Nors tai darėme pirmą kartą ir jaudulys darė savo, tačiau viliamės geriausio rezultato“, – antrina kita grupės šokėja – Martyna Levanė. „Buvo smagu matyti skirtingus poetus pasirinkusius išskirtines lokacijas, manau tai tik pridėjo projektui unikalumo“, – šypsodamasi priduria ir trečioji šokėja – Greta Leitonaitė.
Vienas iš poetų, Žilvinas Pranas Smalskas, paatviravo, kad jį projekte pasireikšti paragino marti. ,,Mėgstu dalyvauti daugelyje projektų, kadangi turiu tam marias laiko. Eiles kuriu nuo vaikystės, kuomet aplanko jausmai – stengiuosi juos įprasminti popieriaus lape. Mano poezija kartais gimsta iš malonumo, o kartais iš liūdesio, skausmo, nesusikalbėjimo, meilės ar išsiskyrimo“. Paklaustas ar nebaisu dalintis kūryba viešai, poetas nusijuokė: ,,Oi aš labai storos odos, man jokios apkalbos nebaisios“. Kūrybinio projekto, „Judančios eilės“, organizatoriai – Vilniaus Gedimino technikos universiteto kūrybos visuomenės komunikacijos magistrantūros studijų studentai. Projekte dalyvavo net 6 Anykščių miesto poetai: Antanas Žvikas, Mykolas Tursa, Žilvinas Pranas Smalskas, Linas Bitvinskas, Ieva Juodelytė ir Donaldas Vaičiūnas.
Šio sumanymo realizavimą padėjo įgyvendinti būrys partnerių: „Anykščių naujų vėjų bendruomenė“, kavos namai „Paukštukas – Pūga“, gastrobaras „Mandri puodai“ bei Anykščių verslo, turizmo ir informacijos centras. Įsimintinas akimirkas fiksavo ir poetus filmavo projekto „Literatūrinės Tuktuko kelionės“ įgyvendintojai – asociacija „Aukštaitijos komunikacijos projektai“ bei nepelno siekianti organizacija – „Lietuvių informacijos ir kultūros sklaidos bendruomenė Airijoje“.
Taigi, šio renginio akimirkas pamatys ir Airijoje gyvenantys lietuviai.
Irma Smalskienė
Projektą remia Lietuvos kultūros taryba
Labai idomus projektas, poezija Anyksciuos gyva
Pritariu 👍💕