Kavos kilmė yra tik vienas iš kriterijų renkantis kavą be kofeino
Pupelės gali būti auginamos skirtingose pasaulio vietose. Būtent vietovė turi įtakos jų aromatui, skoniui ir rūgštingumui. Pavyzdžiui, Afrikietiška kava yra žinoma kaip intensyvi ir išsiskirianti vaisiniais aromatais, Lotynų Amerikoje užaugintos pupele užtikrina švelnų ir saldų skonį, o Azijoje yra sodri ir atsiduodanti žemėmis. Kava be kofeino gali būti pasirenkama atsižvelgiant į šį faktorių. Taip pat galite eksperimentuoti su įvairiais mišiniais ir atrasti naujų skonių derinių. Išsamų gidą apie „decaf“ kavą galite rasti paspaudę nuorodą: https://okava.lt/kava-be-kofeino/
Skrudinimo lygis nurodo kaip ilgai ir kaip stipriai buvo apdorotos pupelės
Skrudinimo lygis įprastai skirstomas į tris kategorijas: lengvas, vidutinis arba tamsus skrudinimas. Šis procesas taip pat turi įtakos aromatinėms savybėms. Lengvai skrudinta kava išlaiko daugiau savo pradinio aromato ir rūgštingumo. Vidutiniško skrudinimo yra labiau subalansuota ir universali, tinkanti daugeliui skirtingų paruošimo būdų. Tamsiai skrudinta kava turi ryškų skonį, bet praranda daugumą savo aromatinių medžiagų ir rūgštingumo. Renkantis skrudinimo lygį, reikia atsižvelgti į savo asmeninius pomėgius ir lūkesčius.
Žiūrėkite kada jūsų kava buvo skrudinta
Skrudinimo data parodo kokio šviežumo yra jūsų pasirinkta kava be kofeino. Kuo ji šviežesnė, tuo geriau ji atskleidžia savo skonį ir aromatą. Po skrudinimo ir laikui bėgant, pupelės praranda savo aromatines savybes. Todėl rekomenduojama suvartoti ją per 2–4 savaites nuo skrudinimo datos. Jei perkate šviežiai maltas pupeles, patikrinkite jos galiojimo laiką ir stenkitės ją sunaudoti kuo greičiau.
Yra keli būdai kaip gali būti pašalinamas kofeinas
Kofeino šalinimo būdas yra vienas iš esminių veiksnių, lemiančių decaf kavos kokybę. Šiuo metu yra trys pagrindiniai būdai pašalinti jį iš kavos pupelių: tirpiklių metodas, anglies dioksido metodas, Šveicariškas vandens metodas. Kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų, kurie veikia ne tik kofeino kiekį, bet ir kavos skonį, aromatą ir poveikį sveikatai.
Tirpikliai yra vienas iš seniausių ir labiausiai paplitusių kofeino šalinimo būdų. Jis remiasi organinių tirpiklių, tokių kaip dichlormetanas arba etilo acetatas, gebėjimu ištirpinti kofeiną iš pupelių, paliekant kitus skonio ir aromato komponentus. Šis metodas yra greitas ir pigus, bet kelia kai kurių vartotojų susirūpinimą dėl galimų likučių pupelėse ir jų poveikio sveikatai. Be to, šis metodas gali šiek tiek sumažinti kavos rūgštingumą ir aromatą.
Anglies dioksido metodas yra vienas iš moderniausių ir pažangiausių kofeino šalinimo būdų. Jo metu naudojamas anglies dioksidas – nekenksmingas natūralus dujų mišinys, kuris taip pat aptinkamas ore. Anglies dioksidas yra priverčiamas pereiti į tam tikrą būseną – iš dalies dujinę ir iš dalies į skystąją, o tada jis yra naudojamas kaip tirpiklis kofeinui iš pupelių išgauti. Šis metodas yra labai efektyvus, nes jis nekeičia kavos skonio, aromato ir rūgštingumo. Be to, jis yra saugus ir ekologiškas, nes CO2 yra atskiriamas nuo kofeino ir vėl gali būti naudojamas sekančioms ištraukimo procedūroms.
Šveicariškas vandens metodas yra vienas iš natūraliausių ir švelniausių kofeino šalinimo būdų. Jis pasitelkia tik vandenį ir anglies filtrus tam, kad pašalintų kofeiną iš pupelių. Pirmiausia, pupelės yra mirkomos karštame vandenyje, kad ištirpintų kofeiną ir kitus skonio ir aromato komponentus. Tada vanduo yra perleidžiamas per anglies filtrą, kuris sugeria tik kofeiną, o likęs tirpalas yra grąžinamas į pupelių baseiną. Šis procesas kartojamas kelis kartus tol, kol kavos pupelės tampa beveik be kofeino. Šis metodas yra labai švelnus ir natūralus, nes jis nekeičia pupelių savybių ir nenaudoja jokių cheminių medžiagų. Tačiau, metodas yra brangesnis ir lėtesnis nei kiti kofeino šalinimo būdai.
Okava.lt – tavo unikaliam skoniui
Įįdomus straipsnis, dėkui 🙂