Dantų netekimas: estetinė problema ar grėsmė sveikatai?

Dantų netekimas yra opi problema, su kuria susiduria labai daug žmonių. Praktika rodo, kad 50 ir daugiau metų sulaukę žmonės dažnai neturi 8 – 12 nuolatinių dantų. Deja, tačiau ši problema neaplenkia ir jaunesnio amžiaus žmonių. 35 – 44 metų amžiaus grupei priklausantys žmonės neretai taip pat jau yra netekę bent vieno nuolatinio danties. Daugelis žmonių dantų netekimą laiko estetinio pobūdžio problema. Natūralu, juk tušti tarpai tarp dantų tikrai neatrodo gražiai ir estetiškai. Visgi, dantų netekimas gali įtakoti ne tik neigiamus išvaizdos pokyčius. Dantų netekimas yra žymiai rimtesnė problema, kuri gali sukelti labai didelę grėsmę žmogaus sveikatai. Aptarkime, su kokiomis pasekmėmis gali susidurti dantų netekę ir šios problemos sąmoningai neišsprendę žmonės.

Žandikaulio kaulo nykimas

Stiprus, tinkamą tankį turintis žandikaulio kaulas padeda tvirtai laikyti dantis reikiamoje pozicijoje. Dėl stipraus kaulo, dantys tinkamai funkcionuoja ir nepraranda savo patvarumo. Patys dantys taip pat daro teigiamą įtaką kaului. Kramtant maistą, atliekama tam tikra mankšta, kuri teigiamai veikia, stimuliuoja žandikaulį. Jeigu tam tikroje vietoje danties nėra, tai sutrikdo žandikaulio stimuliaciją ir gali paskatinti jo nykimą. Nykstantis kaulas likusių dantų būklei kelia didelę grėsmę. Jeigu kaulas praranda didesnį tankio kiekį, tai apsunkina ir dantų atkūrimo procesą. 

Įvairaus tipo sveikatos sutrikimai

Odontologai neveltui skatina kuo skubiau spręsti prarastų dantų problemą. Jeigu dantų protezavimas ar implantavimas neatliekamas laikui, kitaip tariant, jei žmogus labai ilgą laiką gyvena su tuščiais tarpais tarp dantų, padidėja ir dantenų ligų atsiradimo rizika. O dėl dantenų ligų gali pasireikšti ir kiti sveikatos sutrikimai – širdies ligos, diabetas, Alzheimeris ar net vėžiniai susirgimai. 

Didesnė likusių dantų netekimo tikimybė

Vieno ar kelių dantų netekęs žmogus susiduria ir su didesne, likusių dantų netekimo tikimybe. Netekus danties, aplinkiniai dantys gali susidurti su vadinamuoju domino efektu. Šalia tuščių ertmių esantys dantys negauna reikiamos atramos. Be to, valgymo metu jiems dažnai tenka didesnis krūvis. Todėl tikrai tikėtina, kad šalia tuščios ertmės esantys dantys taip pat greitai iškris. 

Likusių dantų kreivumas

Laiku neatliktas dantų protezavimas ar kita, dantis atkurianti procedūra gali paskatinti ir kreivų dantų problemą. Šalia tuščių ertmių esantys dantys netenka stabilios pozicijos. Jie gali pasislinkti į tuščią vietą ir tokiu būdu tapti kreivais. Kreivi dantys dar labiau kenkia šypsenos estetikai. Be to, jie gali sukelti ir burnos higienos iššūkių. Kreivus dantis tinkamai išvalyti yra sudėtinga. Todėl ant jų kaupiasi didesnis apnašų ir bakterijų kiekis. O apnašos ir bakterijos yra tiesus kelias į dantų ligas ir uždegiminius procesus. 

Sąkandžio problemos

Jeigu šalia tuščių ertmių esantys dantys praranda taisyklingą poziciją ir pasislenka į vieną ar kitą pusę, tai gali pakeisti sukandimo įpročius. Netinkamas sukandimas gali paskatinti bruksizmo (dantų griežimo) problemos atsiradimą. Netinkamas sąkandis gali pakenkti ir žandikaulio būklei. Ilgainiui, dėl netinkamo sukandimo gali pasireikšti ir kitos problemos – ūmūs galvos skausmai, emalio pažeidimai, padidėjęs dantų jautrumas ir pan.

Virškinimo sutrikimai

Dantų netekimas yra problema, kuri gali paskatinti ir virškinimo sutrikimų atsiradimą. Dantų netekęs žmogus susiduria su sutrikusiomis kramtymo funkcijomis. Netinkamai sukramtytas maistas yra sunkiau virškinimas. Todėl su tuščiomis ertmėmis ilgą laiką gyvenantis žmogus labai dažnai susiduria su skrandžio veiklos sutrikimais ir įvairiomis virškinimo ligomis.

Kaip jau supratote, dantų netekimas tikrai nėra tik estetinio pobūdžio problema. Jei susiduriate su prarastų dantų problema, efektyviausias sprendimas yra dantų protezavimas. Visgi, svarbu žinoti, kad jį reikėtų atlikti kuo greičiau. Uždelstas gydymas gali lydėti prie sudėtingesnių odontologinių procedūrų, rimtesnių ligų ir, žinoma, didesnių gydymo išlaidų. Planuojate atkurti prarastus dantis? Skaitykite plačiau apie dantų protezavimą ir sužinokite svarbiausią informaciją. 

Asociatyvi nuotr.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *