Arbata su Kristina. Badosi, bet naudingas

Erškėtis- nelabai draugiškas, nes badosi, bet labai jau gražus, kai žydi bei naudingas visomis savo dalimis vos ne ištisus metus…

Erškėtuogės ne šiaip sau vadinamos tikru vitaminų lobynu, jos padeda atsikratyti ne tik avitaminozės, bet ir daugybės fiziologinių ligų – ir net depresijos. Erškėtuogės kaip vaistas vartojamos nuo neatmenamų laikų liaudies medicinoje ir net šiuolaikinė medicina pripažįsta erškėčio vaisių, lapų, žiedų, šaknų bei šakelių naudą sveikatai.

Naudingosios medžiagos: • vitaminai C, P, PP, B1, B2, K, E, o taip pat alfa- ir betakarotenas; • cukrūs: gliukozė, fruktozė, sacharozė, ksilozė; • organinės rūgštys: linolo, linoleno, citrinos, obuolių, stearino, palmitino, arachino; • įvairūs mikroelementai: Ka, Ca, Ma, Fe ir kt; • tai pat turi pektinų, rauginių medžiagų steroidų ir jų junginių, flavonoidų.

Savybės, poveikis:

• bendrai stiprina visą organizmą, varo skysčius, tulžį, kovoja su uždegimais ir turi baktericidinį poveikį,

• stiprina širdį, kapiliarus ir kraujagyslių sieneles;

• padeda sustabdyti kraujoplūdžius;

• skatina audinių regeneraciją;

• didina organizmo atsparumą, stiprina imunitetą;

• mažina nervinių ligų riziką.

Be to, erškėtuogių antpilai ir nuovirai padeda kovoti su sezoniniais peršalimais, gerina nuotaiką, itin teigiamai veikia nervų sistemos bei galvos smegenų veiklą, gelbsti nuo išsekimo, mažakraujystės, hipertonijos, inkstų, kepenų ir tulžies pūslės ligų, taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje bei gerina regą ir odos būklę.

Daugiausia naudos sveikatai duoda erškėtuogės, kurias surenkate ir išsidžiovinate patys. Rinkti tinka tik nepažeistos uogos. Jos skinamos rugpjūtį ir baigiamos iki pirmųjų šalnų, nuošalesnėse vietose už miesto. Džiovinti apie 10-12val. 80-90°C temp. Kokybiškos erškėčio uogos būna saldžiarūgštės ir šiek tiek džiovinančios gerklę.

Erškėčio uogos ir žiedai. Uogų antpilu ar nuoviru gydomos visos anksčiau išvardytos ligos ir negalavimai. Todėl jie dažniausiai ir naudojami tradicinėje bei liaudies medicinoje. Erškėtuogių nuovirai bei antpilai geriami 50–100 ml dozėmis po valgio. Erškėčių žiedlapiai skatina žaizdų gijimą: žiedlapiai pavirinami vandenyje, o gautu antpilu vilgomi tvarsčiai. Dar žiedlapių nuoviru skalaujama burna nemaloniam kvapui pašalinti ir stomatito profilaktikai.

Atsargiai erškėčių nuovirus reikėtų gerti turint pamažintą kraujospūdį ar sutrikus kraujotakai, sergant širdies kraujagyslių, inkstų ligomis. O jeigu šios ligos dar ir lėtinės, erškėtuogių gėrimų geriau atsisakyti arba jų dozuotę aptarti su specialistu. Taip pat šio augalo negalima vartoti sergantiesiems gastritu ir skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige paūmėjimo atveju, nes jo uogose labai daug rūgščių. Netinka erškėtuogės ir astmininkams bei žmonėms, kenčiantiems dėl tromboflebito ir trombozės, nes tirština kraują ir didina jo krešumą. Jeigu norite tiesiog pasistiprinti organizmą, apsiribokite silpnais antpilais. Dėl erškėčių gana dažnos alerginės reakcijos, taigi būkite budrūs. Diabetikams galima gerti erškėčių nuovirus be jokių saldiklių, nes, kaip minėta, erškėčiuose ir taip gausu įvairiausių cukrų. Jei erškėtuogių nuovirus naudojate ilgą laiką, kas kartą išgėrę gydomojo gėrimo, išskalaukite burną šiltu vandeniu arba gerkite per šiaudelį, kad nepažeisti dantų emalio dėl rūgščių gausos.

Džiovintų erškėtuogių antpilas. 10 g uogų (vieną šaukštą) užpilkite 200 ml verdančio vandens ir palikite termose nusistovėti mažiausiai valandą – taip pasigaminsite švelnaus profilaktinio poveikio arbatą. Tačiau geriausia, jei antpilas bręs 7–12 valandų. Jeigu norite, kad uogos atiduotų gėrimui kuo daugiau savo naudingųjų savybių, prieš užvirindami jas susmulkinkite.

Džiovintų erškėtuogių nuoviras. 10 g uogų suberkite į indą ir užpilkite 200 ml karšto (bet ne verdančio!) vandens. Uždengus, vandens vonelėje, ant silpnos ugnies pavirkite 10 min. Uogas sutrinkite ir pavirinkite dar 5 min. Nuovirą supilkite į termosą ir palikite 5–12 valandų nusistovėti. Toks gėrimas bus pats naudingiausias.

Erškėčio žiedlapių nuoviras. Užpilkite žiedlapius šiltu vandeniu (200 g šviežių žiedlapių, 0,5 l vandens), leiskite užvirti, o tada virinkite ant silpnos ugnies pusvalandį. Paskui nukoškite, atvėsinkite, supilkite į stiklinį indą, sandariai uždarykite. Laikyti šaldytuve. Naudokite skalavimams, kompresams, vilgymams, valykite nuoviru veidą.

ARBATOS MAGIJA jums siūlo paragauti erškėtuogių arbatos bei jų sėklų kavos. Būkite sveiki ir stiprūs!

Kristina Giedrė

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *