Ar taps egzotiški svirpliai ateities maistu?

2023 metų sausio 3 dieną Europos Komisija priėmė naują reglamentą, įsigaliosiantį šių metų sausi 24-ąją, kuriuo Europos Sąjungoje įteisino svirplių (Acheta domesticus, žymimi AD) miltelius.

Lietuvoje irgi auginamos lervos ir netgi naudojamos maistui.  Vabzdžių auginimo tyrimai atliekami Vilniuje, Gamtos tyrimų centre.  Vabzdžių augintojai susibūrę į asociaciją.   

UAB „Biržų duona“ vykdomasis direktorius Andrius Kurganovas žiniasklaidai patvirtino, kad jie gamyboje jau naudoja svirplių miltus – eksperimentuoja, kaip juos panaudoti užkandžių (krekerių, džiovintų duonelių ir pan.) gamyboje, bet jau buvo iškepta ir eksperimentinės duonos su svirplių miltais, kurių  produkto sudėtyje tik apie 10 proc., tad ir skonio skirtumas nelabai jaučiamas, sunku tai pastebėti. Tiesa, tuo metu biržiečiai kepėjai orientavosi į eksporto rinkas.  Bet duonos kepyklos vadovas tikino, kad ilgai nereiks laukti, kol ir tautiečiai galės paragauti. Ir, pasak bendrovės direktoriaus, pirmieji galės degustuoti biržiečiai.

Kilus ažiotažui ir dalies pirkėjų nepasitenkinimui, kad „Biržų duonoje“ bus naudojami svirplių miltai,  savo paskyroje feisbuke sausio 6 dieną „Biržų duona“ paskelbė: „Užtikriname, kad „Biržų duona“ savo produkcijos gamyboje nenaudoja svirplių miltų. Nors „Biržų duonos“ receptai paremti laiko patikrintomis tradicijomis, stengiamės prisitaikyti ir prie šiuolaikinio vartotojo poreikių, nuolat bandome modernias technologijas. Tad prieš porą metų esame eksperimentavę ir su svirplių miltų gaminiais eksporto rinkoms, tačiau buvo priimtas sprendimas gamybą nutraukti. Šiuo metu nei Lietuvai, nei užsienio rinkoms gaminių su svirplių miltais negaminame ir netiekiame“.

„Nykščiai“ teiravosi anykštėnų, ar jie pirktų duoną, pagardintą svirplių miltais?

Gydytojas chirurgas, tarybos narys Giedrius Klimkevičius.

Tai gana intriguojanti naujiena. Reikėtų pasidomėti, kaip ten kas ir su kuo. Jei produktas ištirtas, jis oficialiai Europos Komisijos patvirtintas, vadinasi, jį galima naudoti. Manau, tikrai norėčiau paragauti, tikrai pirkčiau produktą, pagardintą svirplių miltais.  Mes, lietuviai,  gana skeptiškai reaguojame į naujoves, jas priimame atsargiai. Juk svirplius kai kurių šalių gyventojai valgo seniai. Gal tai ateities gastronomija.

Šeimos gydytoja, tarybos narė Rita Juodiškienė.

Labai pagalvočiau prieš nuspręsdama, ar pirkti tokį gaminį. Šiuo metu aš tikrai nelinkusi vartoti tokių produktų. Reikėtų labai įsigilinti į svirplių miltų poveikį organizmui. Kiekvienos rasės žmonių organizmai yra skirtingi. Kas tinka vieniems, gali pakenkti kitiems. Beje, ir gyvenamos vietos poveikis skiriasi, nuo jos ir plintančios ligos skiriasi. Kai kurie žmonės yra jautrūs baltimų pertekliui. Tad tokį produktą reikėtų vartoti labai atsargiai. Tačiau, galbūt, tai ateities maisto produktas.

Anykščių kultūros centro Kurklių padalinio vadovė Giedrė Steponėnienė.

Esu ragavusi daug visokių įdomybių. Prieš kurį laiką man dukra nupirko džiovintų sūdytų svirplių su prieskoniais. Paragavau, man patiko. Žinoma, prieš valgant reikia „perlipti per save“. Psichologinis barjeras jaučiasi, o vėliau būna viskas gerai. Svirpliai – grynas proteino šaltinis. Jais aš vaišinau savo drauges, jos valgė nežinodamos ką. Kai pasakiau, kad valgė svirplius, vienos spjaudėsi, kitos tikino, kad buvo visai skanu.

10 svirplių užtenka lengvai užkandai, tik juos reikia ilgokai kramtyti. Ne todėl, kad jie kieti, o todėl, kad burnoje subrinktų. Kai juos ilgai kramtai, ateina sotumo jausmas. Galbūt tai kramtymo efektas, juk mes atpratome sukramtyti maistą, ji tiesiog greit rijame, nes visą laiką skubame.

Produktus su svirplių miltais aš tikrai pirkčiau ir vartočiau. Tikiu, kad mes priprasime prie tokio maisto., kaip pripratome prie  keistoko skonio vaisių ir daržovių, egzotiškų žuvų, įvairų prieskonių, anksčiau niekada nematytų valgių.

Džiovinti svirpliai yra lengvučiai ir traškūs. Tai užkandis, primenantis riešutus ar saulėgrąžas. Tačiau jų pritaikymas yra fantazijos dalykas. Maistiniai vabzdžiai gali būti rūkomi, liofilizuojami. Džiovintų susmulkintų vabzdžių miltais papildomi kepiniai, glotnučiai, salotos, kiti valgiai. Be baltymų, produkte gausu kalio, geležies. Šių medžiagų čia daugiau negu jautienoje.

Dalina RUPINSKIENĖ

14 komentarų

 1. Alio žalieji ?

  Kur jūs ? Ar neprieštarausit prieš svirpliu valgyma ? Ji turi akis !

 2. Ką ten svirpliai?! Kokia čia problema? Gerbiamieji, štai ką pamačiau ir išgirdau per „Belteleradio“ ir buvau sukrėstas. Negi iš tiesų Lietuvos VSD šitaip elgiasi, šitaip verbuoja šnipus ir dirba tokiais metodais: https://www.youtube.com/watch?v=oZuPWXiY5gs&lc=UgzTrLtL4pOUn38j6Jd4AaABAg Nejaugi taip iš tiesų yra dirbama? Negaliu patikėti…

  • Tai rusu propaganda.

   • Zosė de la' Antosė :)

    Manau, kad čia geriausiai galėtų atsakyti Darius Jauniškis – Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius. Juk Baltarusijos KGB per „Belteleradio“ akmenis meta ir kaltina jo vadovaujamo departamento kadrų darbą. Kol kas paneigimo niekur nemačiau. Gal dar bus?

 3. Kai svirplių miltų kilogramas kainuoja 80 eurų, tai tik turtingi žmonės galės pasilepinti. Arba įdės į duoną 1 gramą ir didelėmis raidėmis pareklamuos, kad sveikas maistas. O kainą pakels kaip įdėję pusę kilogramo. Tik tiek gerai, kad svirpliai švarūs gyvūnai, ne kokios bitės ,kurios iš išvietės š… į avilius tempia.

 4. VMVT teigimu, svirplių naudojimo maiste taisyklės nesikeičia, todėl nereikėtų nerimauti dėl neseniai priimto naujo Europos Komisijos reglamento. VMVT taip pat paneigė teiginius, esą svirplių naudojimas maisto produktuose gali būti nepažymėtas etiketėje, tuo metu verslo atstovai atkreipia dėmesį, kad tai būtų pernelyg brangu. Atlikti tyrimai rodo, kad svirplių naudojimas maistui nėra kenksmingas sveikatai.

 5. Taip prasidėjo „Biržų duonos“ pabaiga…

 6. Iš “ Biržų duonos“ nepirksiu.

 7. Žmonės, atsipeikėkit.. Kas su jumis darosi ? .Jau ir apie žmogienos valgymą yra užsimenama ir po truputį pratinama prie tos minties… Tai irgi ką pasiūlys – tą prarysit ir tai bus normalu ????

 8. Mergaitė iš kaimo

  Ir ne tik…Labai stengiamasi, kad prasidėtų visų „duonų“, o paskui jas ir grūdinių ūkių pabaiga….

 9. Ką ponas įsakys tą ir darysim ,,sakys kad pederastas normalus tai ir kartosim ,vyras + moteris iškrypimas taip ir kartosim ,vabalus o gal ir šunis valgyt,beždžionių smegenis .ar delfiną bus priimta ( kitos šalys valgo ,kuo mes turim atsilikti ?) nes taip ponai reklamuos .Esam vergu tauta be savo balso o dejuot sugebam virš 30 metų,ir tik tiek .Ant susinaikinimo slenkščio stovim ,o sugebam tik amsėti ..

 10. Nevalgyk, Giedruti., visko, ką Europos Komisija patvirtina, oželiu pavirsi arba svirpleliu.

 11. Ar spauda gali meluoti?

  Straipsnis yra melagina, nes tikroji tiesa kitokia. Esminis neatitikimas toks, kad leidžiama jau nuo 2000 metų.
  2023 m. sausio 3 d. Europos Komisija (toliau – EK) suteikė patvirtinimą vienai Vietname įsikūrusiai įmonei tiekti Europos Sąjungos (toliau – ES) rinkai naminių svirplių miltus (lot. Acheta domesticus), pagamintus su sumažintu riebalų kiekiu. Leidimas patvirtina, kad šiuos naminių svirplių miltus ES galima įsigyti ir naudoti maisto produktų gamyboje.

  „Maisto produktai su vabzdžiais nėra naujiena pasaulyje. Vienos didžiausių tokių produktų gamintojų yra įsikūrusios Kanadoje, JAV, Azijos šalyse, o taip pat ir Europoje. ES vabzdžių naudojimas maistui leistas dar 2018 m. Tai yra penktas ES naujų maisto produktų sąrašo papildymas, kuriuo leidžiama jau trečiam vabzdžių produktų gamintojui tiekti produkciją į ES. Šiuo atveju, leidimas suteiktas tiekti konkrečios įmonės gaminamus naminių vabzdžių miltus su sumažintu riebalų kiekiu. Tokių produktų tvirtinimo procedūra pakankamai griežtai reglamentuota. Sprendžiant apie naujo produkto įtraukimą į naujų produktų sąrašą visada yra daromas rizikos vertinimas ir tik po jo, jei rizikų nėra nustatoma, jis yra patvirtinamas į naujų maisto produktų sąrašą bei leidžiamas naudoti žmonių maistui. Lietuvoje produktai iš vabzdžių leidžiami gaminti ir tiekti rinkai nuo 2020 m. ir šia veikla mūsų šalyje užsiima jau 11 įmonių“, – pasakoja VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiasis specialistas-valstybinis maisto produktų inspektorius Deividas Kalinauskas.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.