Apie poeziją, kuri netinka dainoms

Per festivalį „Purpurinis vakaras“ viena popietė būna skirta susitikimui su poetais. Šį kartą festivalio rengėjai pasikvietė ne kokį senosios poetinės mokyklos atstovą, o šiuolaikinės poezijos autorių.

Viešosios bibliotekos terasoje vyko susitikimas su poetu, Nacionalinės premijos laureatu Kornelijumi Plateliu. Jį kalbino kitas poetas Juozas Žitkauskas, pristatęs K. Platelį, kaip bene intelektualiausią Lietuvos poetą.

Pats K. Platelis juokavo, kad „bardai piktybiškai nerašo dainų pagal mano eiles“. Tiesa, K.Platelis dėstė, kad šiuolaikinė poezija yra sunkiai pritaikoma dainoms. „Ką rašo mūsų poetai, tai nelabai pritaikysi prie muzikos. Šiuolaikinę poeziją būtų sunku jungti prie muzikos, tai skirtingi dalykai“, – sakė K.Platelis. Jis sakė, kad esą, tai kita stilistika, dvigubos ir trigubos prasmės…

Rašytojas atskleidė, kad pirma įstojo mokytis į techninę specialybę, dirbo statybininku, o eilėraščius pradėjo rašyti tik trečiame aukštosios kurse. Kadangi nenorėjo lankstytis cenzūrai, teko, kaip jis sako „vaidinti tą lėlių teatrą“. Jam pavyko išsisukti, kadangi domėjosi ir kūryboje naudojo graikų ir romėnų mitologiją.

„Graikų ir romėnų mitologiją laikau žmogaus psichikos eksplikacija“, – sakė K.Platelis. Jis paskaitė savo eilėraščių iš jau išleistų ir dar tik planuose esančių knygų. Tiesa, pastaroji poezija  „Purpurinio vakaro“ atmosferoje skambėjo itin disonuojančiai keistai ir visai neatrodė intelektuali, nors K. Platelis eilėraščiuose tarsi ir bando filosofuoti su tariamu  pašnekovu Ferdinandu. O tas Ferdinandas, kaip sakė K.Platelis,  yra Šauniojo kareivio Šveiko Ferdinandas, bet iš tikro yra trys Ferdinandai… Nors ir gudriai pristatyti, vis dėlto K.Platelio tekstai priminė paprastus buitinius, gal kiek eseistinius prozos  rašinėlius, kuriuose poezijos elementų ne ką daugiau negu skaitant parduotuvės čekį.   

Visai galima suprasti bardus, kurie nesiima kurti dainų pagal tokius rašinius.

Linas Bitvinskas

Vienas komentaras

  1. Nelabai supratau ir aš, ką ten kalbėjo. odar sako Marcinkevičius nevertas paminklo….

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.