Anykščiuose planuojamas Lietuvoje nematytas ir nepraktikuotas daugiabučių atnaujinimas

Lietuvoje kasmet atnaujinami keli šimtai daugiabučių ir skaičiai, planuojama, tik augs. Nuo metų pradžios pasikeitusi tvarka leidžia supaprastinti administravimą ir skelbti konkursus kelių daugiabučių atnaujinimui iškarto. Tai leis dar labiau padidinti modernizavimo tempą. Tačiau didinant spartą, išlieka iššūkis – tipiniai daugiabučiai atnaujinami tipiniais sprendimais, paliekant nuošalyje esminį gyventojų gyvenimo kokybės pagerinimą. Siekdama įrodyti, kad įmanomi ir kitokie racionalūs daugiabučių atnaujinimo sprendimai, Anykščių rajono savivaldybė užsakė miesto centre esančių daugiabučių kvartalų atnaujinimo koncepciją, kurios rezultatai verčia permąstyti iki šiol šalyje ir Anykščių rajone rengtus ir įgyvendinamus modernizavimo projektus.

„Miesto centre turime porą daugiabučių kvartalų, kurie, iš dalies mūsų sėkmei, dar nebuvo atnaujinti. Todėl dabar turime galimybę pasiruošti ir įgyvendinti pilnai kompleksinius atnaujinimo sprendinius apimančias kvartalų viešąsias erdves, komercines erdves pirmuosiuose pastatų aukštuose, pačių daugiabučių atnaujinimo kitokius sprendinius“, – sako Anykščių rajono savivaldybės architektūros ir urbanistikos vedėja Daiva Gasiūnienė.

Koncepcijos rengėjų „Office De Architectura“ biuro vizijoje numatyta, kad dalis daugiabučių pastatų būtų atnaujinami vieną tipinį pastatą suskaidant į penkis–šešis mažesnius. Tokiu būdu kiekviena pastato laiptinė galėtų balsuoti ir pasirinkti jos gyventojams labiausiai patinkantį fasado atnaujinimo sprendimą. Viename pastate galėtų būti įstiklinti ir neįstiklinti balkonai, ventiliuojamo ir neventiliuojamo fasado sprendimai vienu metu.

„Rengdami koncepciją atidžiai nagrinėjome istorinius planus, kurie atskleidė, kad arčiausiai Antano Baranausko aikštės esantis daugiabučių kvartalas iškilo nugriovus medinius pastatus. Siekdami atliepti istoriją ir reaguodami į mažesnio mastelio aplinką, pasiūlėme netradicinį sprendimą – suskaidyti pastatus ir sukurti mažesnių blokuotų namų įvaizdį“, – teigė architektas Andrius Ropolas.

Toliau nuo centrinės miesto dalies esantys daugiabučiai būtų atnaujinami juos darniau integruojant su gamta ir pasiūlant daugiau gėlių auginimo ir želdinimo sprendimų gyventojams. Architektai taip pat siūlo gyventojams galimybę pakeisti butų vidaus kokybę pasididinant langus ir įsirengiant papildomus prancūziškus balkonus.

Koncepcijoje taip pat siūloma pirmųjų aukštų gyventojams suformuoti nedidelius kiemelius, į kuriuos būtų galima patekti naujais individualiais laiptukais tiesiai iš svetainės. Pirmųjų aukštų butuose, orientuotuose į pagrindines gatves, numatoma galimybė statyti priestatus išplečiant komercinių erdvių potencialą ir sukuriant galimybę klientams be barjero patekti į vidų, išpildant žmonių su negalia poreikius.

Be dėmesio nelieka ir viešosios erdvės. Čia numatoma išplėsti automobilių stovėjimo aikšteles, įrengti vaikų žaidimo erdves, pasodinti naujus želdinius ir atnaujinti sporto infrastruktūrą. Įgyvendinus planuojamus pokyčius, būtų įgyvendinta pilnai kompleksinė kvartalo transformacija.

„Koncepcijoje numatyti sprendiniai yra nauji, galbūt netikėti, tačiau racionalūs ir realizuojami. Planuojame artimiausiu metu pradėti konsultacijas su gyventojais dėl konkrečių sprendimų pasirinkimų ir tuomet jau seks įgyvendinimas“, – sako D. Gasiūnienė.

Šiuo metu Anykščių mieste yra atnaujinti 55 daugiabučiai pastatai, pradėtas Ramybės ir Pušyno kvartalų viešųjų erdvių atnaujinimas, kurį tikimasi baigti kitąmet.

Anykščių r. savivaldybės informacija

33 komentarai

 1. Kodėl panašių koncepcijų, vizijų rengėjai nebūna savivaldybės architektūros skyrius? Kodėl mokami pinigai samdytoms firmoms, jei tą gali atlikti vietos specialistai, gaudami atlygį iš biudžeto, konsultuodamiesi su gyventojais, specialistais, pažangiais projektuotojais?

  • informacija

   savivaldybėje nebėra tokios veiklos kaip Vykdomajame rajono komitete, kai iš valstybės biudžeto tiesiogiai pavaldūs partijos komitetui dirbo atskiri planavimo skyriai ir pan.
   Savivaldybė užsiima valdymų, o ne projektų sukūrimu. Tamsta, kaip buvęs valstybės tarnautojas tai turėtumėte suprasti ir neskleisk erezijų kitiems.
   Valstybės dienos minėjimo proga lai nušvinta ir tamstai sąmonė!

  • Patologija? Senatvė? Auklėjimo klaidos?

   Iš kur toks noras visur kišti savo komunistinę nuomonę ?

 2. kaip visada vyrauja spalva juoda

 3. Kokia architektė tokia ir spalva

 4. informacijai

  tai kam savivldybej tos ordos valdininku tik kavai gert ir suda malt

  • Nors nebesitampo darbo laiku po „Pievelę“ kaip prie Tubio
   Tegul geria kavą iš savo algų, niekam nekenkia

 5. Kokia čia paistalynė apie nuostabią renovaciją? Pažiūrėkit kokie rezultatai Ramybės 14 name. Praėjo treji santechnikai, kurie nieko gero nepadarė, rezultatų jokių!!! O apie rekuperatorius visai nėra komentarų… Išgręžė, įdėjo kažkokius vamzdžius, pakabino ale sennovinius radijušus ir būkit laimingi! Birzgia, bet jokio efekto, nei orą gaivina tik elektrą traukia. Neapsirik brangieji, nes administratoriai ( kuriuos kuruoja komunalinis)už tai neatsako

 6. Jus visi esat viskuom nepatenkinti.Geriau nieko tegul nedaro ir bus tada gerai.Removacija yra gerai,atnaujins namus ir bus jums žiema šilčiau gyventi.Šilumos taupymas,mažiau užpilama mokėsite,bet jums irgi nereikia.

 7. Viskas būtų labai gražu,tačiau niekur nerandu ataskymo į bene pagrindinį klausimą-kas visą tai finansuos,už kieno eurus bus visos tos fantazijos išpildytos?

 8. Jo. Daug kas gedi sovietinių laikų, kai buvo skaitlinga tokia gamybinė grupė prie rajono vyr. Architekto. Projektuodavo tuomet beveik viską. Dabar kiti laikai, gamybinės grupės nėr, projetuotojai privatūs. Reik juos pirkt viešai. Toks jau kelias Lietvėlėj pasirinktas – laisvės. Laisva ir rinka. Dėl to ir kovojome, dėl to nemažai kas ir nukentėjo. Progresuoja žinokit Lietuva, progresuoja ir Anykščiai. Didžiausi linkėjimai Juozui R.

  • Lietuva progresuoja, tik kodėl Anykščiai duobėje?

   • Anykštėnas

    Trūksta ryžtingumo, asmeninių atsakomybių valdantiems politikams. Metai iš metų plaukimas pasroviui, o žadėti liberalų veržlūs pokyčiai baigėsi sulig stiinės sienos išardymu.

 9. Tiek dėmesio tik daugiabučių gyventojams. Skirkite tiek dėmesio ir lėšų individualių namų kvartalų aplinkos gerinimui, tikrai būsme laimingi, patenkinti, džiaugsmingi. Dėkosime iš širdies, o ne rėksime kaip nedėkingieji daugiabutininkai.

 10. Juozas Ratautas

  Pavargę, suirzę ir pikti – taip apibūdinčiau savivaldybės vadovus. Suabejojęs, jog vizijas ar programas galėtų rengti savivaldybės skyriai, kad jie nebūtų perkami, sulaukiau piktos reakcijos ( skaitykite aukščiau). Buvo priminti sovietiniai laikai, laisva Lietuva, vykdomojo komiteto priklausomybė partijai, tuometinė Architektūros skyriaus struktūra… Galiu klysti, galiu ko nors nežinoti, kaip ir kiekvienas anykštėnas, tačiau valdininkų pareiga išaiškinti, paaiškinti, išdėstyti. Būdamas valdininku paaiškinčiau Juozui R., jog vadovaujantis Architektūros ir urbanistikos skyriaus nuostatais skyriaus specialistai rengia /nerengia/ tokius dokumentus (vizijas, programas, projektus). Tik tiek! Pykčio lieti nevalia.
  P. s. Ačiū rajono vadovams, kad nors švenčių metu anykštėnus pavadinate mielais…

  • protingo žmogaus nemėgsta – ten vištidės kultūra

  • VSB prie Anykščių

   Tamsta čia jau politikuoti imatės ir galimai perlenkėte lazdą dėl savivaldybės specialistų. Savivaldybės specialistai neturi tokios pareigos atsakinėti į spaudos komentaruose publikuojamas nepagrįstas žinutes.
   Taigi ir tamstos įsivaizduojami dalykai nėra būtinai savivaldos funkcijų vykdymo sferoje.
   Reikia tamstai geriau gal paklausyti sunkiosios muzikos atlikėjų, kad išjudintų kraują į smegenis, o tai kažkoks užkalkėjimas pasireiškia.
   Pykstate, akivaizdu Tamsta ir tai natūralu, nes trūksta saviraiškos jums po Anykščių dangum.

   • tai kokia višta parašė atsakymą?

   • Ar žinote, kodėl žmonės valdininkus dažnai biurokratais vadina? Nesupykit – Jūs gyvas pavyzdys. Patarčiau rinktis darbą, nesusijusį su gyventojų aptarnavimu.
    P. s. Jei esate Valstybės tarnautojas -(a), Jūs pažeidžiate tarnybinę etiką, vertindamas (-a) kito žmogaus elgesį, santykius ir dar tokiu neetišku būdu.

    • Nejaugi priešpilnio fazė taip veikia p. Juozą, kad neramus toks ir mokina vusus.
     Tai ko tikėtis per pilnatį?

    • Ar biurokratas yra blogas žodis? pranc. bureau — biuras + gr. kratos — valdžia
     Tarybiniais laikais, kai reikdavo „meduolio masėms“ partija pradėjo vajų prieš biurokratus. Taip normalus žodis sovietinėse šalyse tapo neigiamu.
     Sovietinį mąstymą išduoda ir naudojamas terminas – valdininkas. Laisvoje Lietuvoje naudojamas terminas – tarnautojas.

 11. Ekspermentinis triušis

  „Lietuvoje nematytas ir nepraktikuotas daugiabučių atnaujinimas“- citata. Pirmas blynas ir dar Anykščiuose, baisiau nebūna. Tegu šito sumanytojai savo pirkias atsinaujina…

 12. vėl š.do/žemės/ asfalto spalvom ir atspalviais??

 13. Vida, o ka blogiau dabar? Kai atvaziuoju i Anykscius, jis keiciasi. Gal ne viskas patinka, bet miestas tvarkosi, jis grazeja.

 14. Centro gyventoja

  Ar pilietis Juozas ir jo politiniai bendražygiai savo komentaruose siekia anykštėnų bebdruomenės ir vakdžios bendradarbiavimo, ar tik būsimų rinkimų ir neįvardintų, bet žinomų politikų tikslo dėl vietų rajono taryboje?

  • Centro gyventojai

   Dabartinė rajono valdžia nenori bendradarbiavimo: nereaguoja į pastabas, pasiūlymus, ignoruoja bet kokias iniciatyvas.

  • Centro gyventojai

   Kokia keista ta centro gyventoja, nesąmones rašo. Apie kažkokį valdžios ir gyventojų bendradarbiavimo siekį…

   • Ar gyventojai tokie kaip maršų dalyviai siekia tik kitus puldami savo nevykėliškumą pateisinti?
    Mano nuomone valdžia planuoja tvarkyti viešąsias miesto erdves ir tuo pačių siūlo renovuoti gyvenamuosius daugiabučius, kurie yra gyventojų bendra nuosavybė. Ar čia nereikia bendradarbiavimo ir sutarimo su miesto administracija?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.