Anykščiuose galima sužinoti, kaip gimsta iliustracijos vaikiškai knygai (video)

Kokia knyga be paveikslėlių? Tokios knygos tiesiog būti negali, todėl Tuktukas labai domisi daile, piešimu ir piešiniais. Štai prieš pat vaikų literatūros festivalį „Nuotykiai tęsiasi“ Anykščiuose esančiame Istorijų dvarelyje vyko „Arts by the River“/“Menai upės pakrantėje“ renginys – kūrybinės dirbtuvės „Visual storytelling“/“Istorijų pasakojimas vaizdais“.

Tarptautinės dirbtuvės

Šiose dirbtuvėse dalyvavo 12 iliustruotojų iš Lietuvos ir Latvijos. O dirbtuves vedė Berlyne įsikūrusio „International Children’s Bookshop Mundo Azul“ įkūrėja, paveikslėlių knygų specialistė Mariela Nagle, „Frankfurter Buchmesse“ vaikų literatūros departamento vadovas Hendrik Hellige ir garsios portugalų leidyklos „Pato Lógico Edições“ įkūrėjas, žinomas knygų kūrėjas André Letria.

Pandemija sujaukė daugelį planų. Šios kūrybinės dirbtuvės – ne išimtis. Ne visi tie, kurie buvo numatyti, galėjo atvykti, dalis mokymų buvo vedama internetu. Beje, šių metų festivaliui plakatui piešinį dovanojo daugybę apdovanojimų susirinkęs menininkas iš Portugalijos André Letria, kuris nors ir negalėjo atvykti, tačiau mokė dailininkus virtualiai.

Iliustracijas André Letria kuria nuo 1992-ųjų. Per tą laiką jis ne tik laimėjo svarbių apdovanojimų: du kartus Portugalijos iliustracijų apdovanojimą „Nami Grand Prix“, taip pat Amerikos naujojo dizaino asociacijos apdovanojimą „Awart of Excellence for Illustration“, bet André knygos keliauja po visą pasaulį, dalyvauja tarptautinėse parodose – Bolonijoje, Bratislavos bienalėje, Sarmede. Menininkas kuria dekoracijas teatro spektakliams, režisuoja animacinius filmus. André Letria kalbėjo, kad visada žinojo, kad piešti jam įdomu ir gal net taps kažkada tapytoju. O paklaustas, jog ilgus metus kūryba vaikams tarsi nebuvo laikoma vertinga, atsakė: „Ilgus metus kovojau prieš tokį įsivaizdavimą. Paviršutinis visuomenės požiūris į iliustracijas vaikams priklauso ir nuo jas kuriančių menininkų. Iliustruotojai savyje tarsi nešiojosi tokį supratimą: jei tai skirta vaikams, tai ir negali būti gilu, prasminga. Tarsi vaikai nesugebėtų mąstyti?! Arba nesusidurtų su netektimis, niūria, skaudinančia aplinka. Iliustracijos juk turi atspindėti gyvenimą, o jis kartais – labai sunkus. Naujas supratimas apie iliustracijų vertę, matyt, atkeliauja drauge su mintimi, kad vaikai sugeba mąstyti patys“.

Taigi, ištisas penkias dienas menininkai kūrė ir klausė, klausė ir kūrė. O po to vaikščiojo po Dainuvos slėnį ir stebėjo, kokias knygas leidžia lietuviai. Kaip jiems sekėsi bendrauti ir kurti istorijas Anykščiuose įsikūrusiame Istorijų dvarelyje – Tuktukas nufilmavo.

Algimantas GUDELIS

Asociacija „Aukštaitijos komunikacijos projektai“
Lietuvių informacijos ir kultūros sklaidos bendruomenė Airijoje

Projektą remia  Lietuvos  kultūros taryba

5 komentarai

  1. tai kaukiu ir karantino nereikia???

  2. Tai kaukiu ir karantino nereikia???

  3. Atrodo, kad nereikia nė kaukių, nė atstumo tarp žmonių, kiti įstatymai čia.

  4. Čia gi vasarą. Skaitykit tekstą atidžiau

  5. TAI KAM RASINET ,KAS BUVO VELNIAI ZINO KADA

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.