Anykščių viešojoje bibliotekoje nelegaliai įsteigtas skyrius

Rajono tarybos narė Gabrielė Griauzdaitė-Patumsienė socialiniuose tinkluose patalpino informaciją apie tai, kad Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka be rajono tarybos sprendimo įteisino naują Kultūros vadybos ir personalo valdymo skyrių ir paskyrė naują skyriaus vedėją Justę Jablonskienę.

Praėjusiame Tarybos posėdyje išaiškėjo faktas, kad Anykščių rajono savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka savo 2023-05-17 patvirtintu įsakymu, pažeisdamas įstatymus, įteisino naują Kultūros vadybos ir personalo valdymo skyrių ir paskyrė naują skyriaus vedėją Justę Jablonskienę. Įkurti naują skyrių ir tvirtinti bibliotekos struktūrą gali tik savivaldybės taryba, dėl to tokia bibliotekos vadovo savivalė ir vienasmenis sprendimas man sukėlė klausimų. Į Kutką kreipiausi raštu, siekdama išsiaiškinti situaciją.

Keli mane nustebinę momentai iš direktoriaus atsakymo:

– Nors nauja Vietos savivaldos įstatymo redakcija priimta 2022 birželį, įsigaliojo 2023-04-01, R. Kutka pripažino pažeidęs įstatymą ir nežinojęs apie tai, kad 2023-05-17 direktoriaus įsakymas yra neteisėtas, kaltino savo neatidumą ir aiškino, kad apie tokius organizacinius pokyčius informuoti savivaldybės neprivalėjo – teisiškai gal ir ne, bet negi praktiškai nėra jokios atskaitomybės ir komunikacijos? Įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

– Direktoriaus atsakyme pažymėta, kad naujas skyrius įsteigtas sumažinus pareigybių skaičių bibliotekos filialuose (kaimų vietovėse). Suprantu, kad 4 naujos pareigybės įkurtos Anykščių rajone esančių kaimo bibliotekų sąskaita, atrodo, kad vadovui svarbiau ne lėšas sutaupyti, o rasti būdų, kaip jas išleisti.

– Atvirkščiai – kaip supratau iš atsakymo, Kutka teigia, kad savivaldybė bibliotekai neskyrė pakankamai finansų po Okuličiūtės dvarelio restauravimo, o apie naują skyrių informavo savivaldybės kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus specialistę atsiųsdamas darbo skelbimą.

– Per 5 mėnesius nelegaliai veikusio skyriaus darbuotojų darbo užmokesčiui buvo skirta 29895,84 Eur. Nesu už tai, kad skyriaus darbuotojos būtų tuoj pat atleistos, bet elgtis kaip tik nori negalima. Dabar, anot direktoriaus, ištaisyti šios situacijos jam neįmanoma, jo rankos yra surištos, jo teigimu atstatyti buvusią struktūrą gali tik Taryba, o atšaukti savo, kaip įstaigos vadovo, įsakymą noro nėra.

– Naujo bibliotekos kultūros vadybos ir personalo vystymo skyriaus vedėja Justė Jablonskienė paskirta be konkurso, buvo perkelta į šias pareigas įstaigos viduje. Kutka patikino, kad priimdamas sprendimą dėl naujo skyriaus įsteigimo, jokio asmeninio suinteresuotumo ar kitokios naudos dėl to neturėjo, nes naujo skyriaus įsteigimas yra niekaip nesusijęs su Kutkos asmeniniais interesais. Gaila, kad viešųjų ir privačių interesų deklaracija buvo atnaujinta (praėjusi buvo pateikta tik 2021-04-26) po išsiųsto rašto su klausimais.

Labai gaila, kad vienos pagrindinės Anykščių krašto kultūrinės įstaigos vadovas veikia tokiais principais. Bibliotekos direktoriaus veiksmai neatitinka viešųjų juridinių asmenų valdymo principų, pažeidžia Anykščių rajono savivaldybės, kaip steigėjos, interesus ir kelia Anykščių rajono gyventojų nepasitikėjimą Biblioteka bei jos valdomais finansiniais resursais.

Dėl šios situacijos kalbėjausi su meru, jis pripažino, kad yra padaryti pažeidimai ir pažadėjo, kad šį klausimą spręs. Labai tikiuosi, kad savivaldybės meras ir administracija imsis teisinių veiksmų, o apie šį bibliotekos vadovo sprendimą dar turėsime progos pasiaiškinti Taryboje.

Savo kreipimąsi ir direktoriaus atsakymą pridedu komentaruose. https://drive.google.com/…/1Q6BOEP…/view…

28 komentarai

 1. naujas požiūris į rajoną

  Kažkas pasikeitė nykščių informaciniame lauke… Prie dabartinio mero tokie dalykai dedasi ( 2023-05-17), o nykščiai nenutyli.

 2. Didžiai susikrimtusi

  Silpna pasidarė, kai perskaičiau, kokie dalykai dedasi mūsų literatūriniame, kultūriniame krašte…

  • Juozas tikras

   Mano nuomone, jeigu į direktoriaus įsakimu įsteigtą naują skyrių vedeja būtu priimta tarybos narės bendrapartietė tai viskas būtų tikę ir atitikę. Čia moterų pavydo ir keršto išraiška, o ne savivaldybės įstaigų darbo ir veiklos skaidrinimas. Kodėl neužkirto šio veiksmo iki tarybos patvirtinimo įstaigos struktūros su neteisėtai įsteigtu skyriumi? Darytina prielaida, kad savivaldybės taryba patvirtino neteisėtai sudarytą struktūra tai akivaizdžiai žinodama ir pažeizdama veiklos nuostatus. Ar tarybos nariai tai paaiškintų kitaip?
   Kodėl neviešinama kaip kitose biudžetinėse įstaigose priimami politinių partijų veikėjai-(os), sukuriant jiems specialius etatus ir skiriant finansavimą atlyginimui ir darbo vetos aprūpinimui iš biudžeto ir net nepaskelbiant įstaigų tinklapiuose apie naujos pareigybės atsiradimą, kaip priklauso pagal viešojo administravimo įstaymą?
   Jeigu jau kalbama apie steigėjo reputaciją , tai verta pirma ją turėti, o ne iš muilo burbulo oro balioną pūsti ir taip stengtis pakilti virš kitų…

   • Pats esi taryboje, pats ir atsakyk

    • Teisingai pastatytas Juozas į vietą. Kodėl žmones renka, o darbo nesimato.

    • Kiekviena tarybos Frakcija turi teisę į savo posėdžius pakviesti merą, vicemerą, savivaldybės administracijos tarnautojus ir darbuotojus, savivaldybės kontrolierių, savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) bei savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovus arba atstovus iš anksto su jais suderintu laiku ir išklausyti jų informaciją.
     Beja, kiekvienas savivaldybės tarybos narys atstovauja visai savivaldybės bendruomenei. Visi savivaldybės tarybos nariai yra lygūs.

 3. kaip kitaip gali būti, juk jauna gražia ŽMONA TURI PONAS KUTKA, IDOMU AR ILGAI DAR BUS JABLONSKIENĖ, VISI ANYKSCIAI ŽINO SU KUO BUNA PONAS KUTKA.

 4. Širdelė ne avelė, šieno nepaduosi!

 5. graži babela, verta valdiškos vedėjos vietos

 6. Koks ilgas atsakymas

 7. Linksmas cirkas

  Atsirado meilė, o varveklis kabo. O kas belieka, kad būtų bent kiek ilgiau galima išlaikyti prie savęs jauną draugę, pažeidinėti įstatymus, steigti skyrių ir etatą. Dar ne tuo dėl meilės padaromą…

 8. Visiems viršininkeliams moteriškių reik….

 9. Mano galva nėra gerai, kai savoje vištydėje virš seno gaidžio paradeda vištos giedoti. Čia jau vištidės būrio reguliuotojas turi įsikišti. Arba naują gaidį į būrį įleisti, nušalindamas pasenusįjį, arba išsišokančią iš būrio vištą patvakyti, sparnus pakirpdamas :).
  Šitiek politinio triukšmo nebuvo, kai praeitos valdžios kadencijoje vienas iš mero patarėjų vykdė demaršą savivaldybės ligoninėje.

 10. Nuostabiai atrodo oho Justę Jablonskienę

 11. Pastabus anykštėnas

  Visas sukeltas kibišas čia tik dėl politinės intrigos. Visi viską žinojo nuo metų pradžios. Ne Maskvoje ta savivaldybės biblioteka ir ne Briuselyje savivaldybė ir jos tarybos nariai posėdžiauja ir politinėse frakcijose dirba.
  Kai buvusios politinės valdžios koalicijos narė iš TVICo direktorės į sekretores atsileido su išeitinėmis išmokomis-tai ten visi sprendimai, paliekant eilinius darbuotojus be darbo užmokesčio-tai buvo pagal įstaymą savivaldybės pavaldžioje įstaigoje ir reputacija nerūpėjo.
  Kažkas turi taškus ant i visoje savivaldybės sistemoje sudėlioti, o ne ti prieš politinius rinkimus medžioklės vėlevėles atititinkamame plote smaigstyti.

 12. Pradejo darba tubys ir viskas jau korumpuota 😀

  • ale visi ten savi tarp savų užantyje arba gyvatę sliapia arba kišenėje akmenį laiko, nor į akis gali suokti ar čiulbėti kaip vienas senas veikėjas iš antikorupcinės komisijos oficialiame posėdyje net ne valstybinnės ne lietuvių kalbos frazėmis

 13. Ramunus Meskauckus

  siaubas

  • Tamsta čia taip apie tarybos narę? Na ne visoms pasiseka prie tinkamo direktoriaus prisiglausti….o tinkamo mero taryba jau nebeturi, kuris priglausdavo visas ten kur širdelė geidė 🙂

 14. Poniai GRIAUZDAITEI, pati prisidirbusi, priplovusi pinigėlių nemažai.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.