Anykščių poetų kūryba susijungė su šokiu (video)

Sveiki, vaikai, Tuktukas pasinaudojo proga ir dalyvavo Anykščiuose vykusiame sumanyme, kuris buvo pavadintas „Judančios eilės“. Anykščiuose gyvenantys poetai skaitė eilėraščius, o šokėjų grupė vaizdavo tai, apie ką skaitoma. Taip smagiai susijungė į vieną šokis ir literatūra, o svarbiausia, kad tai vyko įvairiose Anykščių vietose.

 Kūrybinio projekto, „Judančios eilės“, organizatoriai – Vilniaus Gedimino technikos universiteto kūrybos visuomenės komunikacijos magistrantūros studijų studentai: Irma Smalskienė, Milana Sinkevič, Judita Stundžytė, Ovidijus Tumėnas, Andrius Šarmavičius, o dalyvavo net šeši Anykščių poetai: Linas Bitvinskas, Ieva Juodelytė, Žilvinas, Pranas Smalskas,  Mykolas Tursa, Antanas Žvikas, Donaldas Vaičiūnas. Šių autorių kūrybą praturtino „JS Movement Research“, judesio tyrinėjimo grupė, atlikdama šokio improvizacijas tuo pat metu, kai buvo skaitomos poetų eilės.

Lietuvoje pirmą sykį vykęs išskirtinis „Judančios eilės“ kūrybinis sumanymas, ne tik leido pasireikšti itin talentingiems, vietiniams gyventojams, bet ir dar sykį įrodė, kad Anykščiai – poetų kraštas. Eilių kūrėjai pasirinkę jiems sentimentalius prisiminimus keliančias miesto vietas kaip: A. Vienuolio ir A. Baranausko paminklus, kvapą gniaužiančią Anykščių bažnyčią, Vyskupo skverą ir Siauruko stotį, savo eilėmis dalinosi viešai su visais. Poetų skaitomai kūrybai dar didesnio žavesio suteikė judesio tyrinėjimo grupės – „JS movement research“ sukurtos šokių improvizacijos, kurios buvo atliekamos pagal kūrinio tematiką. „Džiaugiamės, kad buvome pakviestos prisidėti prie „Judančios eilės“, kūrybinio projekto, kurio formatas mums pasirodė patrauklus, nes dar buvo niekur negirdėtas, nematytas, neįgyvendintas“ – teigia Judita Stundžytė, viena iš „JS movement research“ kolektyvo narių. „Nepaisant atšalusio oro, stengėmės kuo gražiau, kuo jausmingiau perteikti deklamuojamą poetų kūrybą. Nors tai darėme pirmą kartą ir jaudulys darė savo, tačiau viliamės geriausio rezultato“, – antrina kita grupės šokėja – Martyna Levanė. „Buvo smagu matyti skirtingus poetus pasirinkusius išskirtines lokacijas, manau tai tik pridėjo projektui unikalumo“, – šypsodamasi priduria ir trečioji šokėja – Greta Leitonaitė.

Vienas iš poetų, Žilvinas Pranas Smalskas, paatviravo, kad jį projekte pasireikšti paragino marti. ,,Mėgstu dalyvauti daugelyje projektų, kadangi turiu tam marias laiko. Eiles kuriu nuo vaikystės, kuomet aplanko jausmai – stengiuosi juos įprasminti popieriaus lape. Mano poezija kartais gimsta iš malonumo, o kartais iš liūdesio, skausmo, nesusikalbėjimo, meilės ar išsiskyrimo“. Paklaustas ar nebaisu dalintis kūryba viešai, poetas nusijuokė: ,,Oi aš labai storos odos, man jokios apkalbos nebaisios“.

,,Visa buitis, vaikai, namai, darbai, santykiai ir visas gyvenimas man yra viena ištisinė poezija“ – teigia poetė Ieva Juodelytė. ,,Kūryba man – gyvenimo išraiška, kurioje susitinka visi skirtingi išgyvenimai ir patirtys. „Judančios eilės“ projekte norėjau sudalyvauti, kad toliau tobulėčiau. Buvo laikas, kuomet buvo sunku išdrįsti skaityti ir baisu dalintis savo kūrybą, o eidama į viešas vietas, jaučiu, kaip baimės pamažu išnyksta. Mane nuoširdžiai sužavėjo projekto kūrybinės komandos atsidavimas ir sukurta atmosfera. Todėl, jeigu būtų tęsinys – mielai dar sykį sudalyvaučiau“.

 Viena iš sumanymo autorių  Irma Smalskienė teigia: „Neatrasto formato kūryba mums tapo eksperimentiniu lauku, kuriame buvo daug nerimo, tačiau tuo pat metu buvo daug atradimo džiaugsmo ir pozityvių emocijų. Didžiuojuosi komandos nariais, kurie, nors ir pažįstami itin trumpą laiką, tačiau vedami bendro kūrybinio intereso sparčiais žingsniais judėjo rezultato link. Turime dar daugiau idėjų ir viliamės, kad šį projektą pavyks išplėtoti visos Lietuvos mastu“.

Įsimintinas akimirkas fiksavo ir poetus filmavo projekto „Literatūrinės Tuktuko kelionės“ įgyvendintojai – asociacija „Aukštaitijos komunikacijos projektai“ bei nepelno siekianti organizacija – „Lietuvių informacijos ir kultūros sklaidos bendruomenė Airijoje“.

Linas BITVINSKAS

Projektą remia  Lietuvos  kultūros taryba

6 komentarai

  1. sokejas is karto i durnyna

  2. Įdomiai 🙂

  3. Geras

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.