Ant Vyriausybės stalo – gydymo įstaigų tinklo pertvarka

Vyriausybė šią savaitę planuoja svarstyti gydymo įstaigų tinklo reformą.  Ji turėtų paliesti visas 60 savivaldybių, trukti penkerius metus.

„Pagrindinis reformos principas yra sveikatos priežiūros paslaugas teikti žymiai didesnėmis ambulatorinės ir žymiai mažesnėmis stacionarinės pagalbos apimtimis“, – rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtų pataisų aiškinamajame rašte.

Anot projektų, būtų sukurtas naujas ligoninių tinklas, atsižvelgiant į geografinį prieinamumą pacientams, paslaugų daugiaprofiliškumą bei kokybę ir skubiosios pagalbos užtikrinimą visą parą. 

Pataisos įtrauktos į trečiadienio Vyriausybės posėdžio darbotvarkę. Ministrų kabinetui jas patvirtinus, pataisos bus teikiamos Seimui.

Įstatymu Sveikatos apsaugos ministerija būtų įpareigojama nustatyti bazinį medicinos paslaugų paketą, privalomą visoms įstaigoms.

Jeigu gydymo įstaiga kurių nors paslaugų būtų nepajėgi teikti, ji galėtų sudaryti sutartį su kita privačia ar savivaldybės, valstybės įstaiga. Numatyta, kad tokios sutartys galės būti sudaromos, nepaisant apskričių ir savivaldybių ribų, bendradarbiaujant toje teritorijoje esančioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms ir savivaldybėms.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigai neatitinkant nurodytų kriterijų, ji galės jungtis prie kitos įstaigos, tapti savivaldybės sveikatos centru arba nieko nekeisti, tai yra nepriklausyti tinklui.

Be to, savivaldybėse planuojama kurti naujus darinius – sveikatos centrus. Tai galėtų būti arba atskiras juridinis asmuo, arba veikti bendradarbiavimo sutarčių pagrindu.

Sveikatos centrai rūpintųsi visuomenės sveikata, teiktų ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas, skubią medicinos pagalbą, dienos paslaugas, vidaus ligų stacionarines paslaugas, užsiimtų ilgalaike priežiūra.

Anot projekto, sveikatos centrai kartu su savivaldybės gydytoju turėtų koordinuoti paslaugų teikimą savivaldybės teritorijoje ir rūpintis, kad jų kokybė ir prieinamumas gyventojams gerėtų.

„Savivaldybės turi užtikrinti bazinį paslaugų paketą savo gyventojams, išnaudodamos ir valstybinių, ir privačių įstaigų potencialą, todėl bendradarbiavimo sutartys galės būti sudaromos su visomis savivaldybės teritorijoje veikiančiomis įstaigomis“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kritikuoja idėją dėl sveikatos centrų.

„Užsimojo viską sulipdyti, ką rado. Tačiau yra savivaldybių, kur visa pirminė sveikatos priežiūra yra privati, pavyzdžiui, Plungėje. Ten nėra nė vienos savivaldybei priklausančios šeimos klinikos, kaip jie ten lipdys?“ – BNS sakė eksministras.

Jis teigė, kad tokiems centrams nepritaria ir šeimos gydytojai, nes „po vienu stogu palenda ir finansai“.

„Jeigu sulimpa ligoninė su pirmine priežiūra, ligoninės paslaugos yra brangios, ir jeigu ten kokios nors problemos, tą brangų, kai kada mažai reikalingą darinį reikėtų „užmaitinti“ pacientais“, – tvirtino politikas.

Projektuose taip pat numatyta atsisakyti savarankiškų medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigų bei specializuotų ligoninių. Jos būtų integruojamos į kompetencijų centrus – daugiaprofilines ligonines. 

Priėmus tokią nuostatą, Vilniaus universiteto ligoninės „Žalgirio“ klinika, Vilniuje Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė ir panašios įstaigos turėtų tapti didžiųjų ligoninių padaliniais.

SAM skaičiavimu, tinklo pertvarkai reikės 710,9 mln. eurų, juos planuojama paimti iš Europos Sąjungos fondų ir valstybės biudžeto.

Kadangi kai kurios savivaldybės, įgyvendinus reformą, nebeteiktų dalies stacionarinių paslaugų ir reikėtų jų pacientus pavėžėti į kitos savivaldybės įstaigą, tai kasmet papildomai atsieis apie 1,8 mln. eurų.

31 komentaras

 1. Kai vietinė valdžia nesugeba sujungti poliklinikos su ligonine, tai šalies valdžia imasi iniciatyvos. Kodėl Vilniuje geriau mato, kad nereikia kelių pastatų? kelių direktorių? kelių buhalterijų?
  Kodėl rajone – nemato? Gal nemoka žiūrėti?

  • ar matei kokį ministerijai pasiūlymą dėl reformos išsiuntė savivaldybė. Jei nematei, nežinai, tai ir nepilstyk iš tuščio į kiaurą. Bezdėjimu audrų nesukelsi.

   • Moriturus te soliutant !

    Ligoninių reforma nykstančioje Lietuvoje yra neišvengiama kaip mirtis. Nelieka gyventojų – nelieka ir mokyklų, ligoninių, kultūros įstaigų, darbo vietų. Darbo turi tik laidotuvių paslaugas teikiančios firmos.

    • Anykštėnas

     ta prasme KIK laidojimo paslaugų padalinys pelningiausiai veikiantis šitoje bendrovėje. Gal ne dėl ligonių tame pačiame politiniame sąraše KIK direktorius ir Anykščių ligoninės direktorius, kad pasidalintų kliantais, kurie pelną neša.

   • Taigi, Juozuli

    Pasiūlymais, kaip ir bezdėjimais audrų irgi nesukels. galima pamanyti, kad pasiūlymai unikalūs, neįdomu niekam.

  • debilų kompanija sulindusi į rajono valdymą – žiūri tik kaip savas kišenes pasipildyti, kaip kyši gauti, kaip kam keliuką išasfaltuoti, kaip švogerį, ar draugęlį įdarbinti šiltam poste..

 2. Ta pertvarką nieko gero neduos.Tik atitolins żmogu nuo medicininės paslaugos.Nes ją gauti bus
  bus daug sunkiau.Juk nepaslaptis,kad pas specialistus pakliūti yra daug sunkiau.Laukt reik net trys,ar keturis mėnesius.Visų juk nešukiši į didmeščius.Galima palikt ir rajonose.Juk žmonių niekas neklausia,nes ministerija daro kaip jei patinka.Nes ateina didžiulei pinigai ir nesinori jų prarasti.

 3. LEONAS ALESIONKA

  Siūlau tokią formuluotę straipsnio tekste: „Gydymo įstaigų tinklo reforma turėtų negailestingai paliesti visas 60 nykstančių savivaldybių“. Ir taškas. Ir aišku. Net komentuoti nieko nebereikia!

 4. Ligoninėje yra vadovo problema, kurios savivaldybė nemoka išspręsti.

  • Pastebėjimas

   Taip p. Vida, esate teisi. Dvidešimt metų savanaudiškai – menkystiško vadovavimo kirto ligoninei ir žmonėms.

  • patys savi rinkėjai su politiniu sąrašu prastūmė pensininką daktarą į savivaldybę, o ten jau būdamas rado sprendimus ir būdus kaip susigrąžinti sau įprastą kėdę ir aukštą algą.
   Taigi, lazda visada turi du galus…

  • Savas žmogus. Seniai dirba be rezultatų. Prie šitos valdžios tai ne problema.

 5. Naikinama Lietuva kaip valstybė. Pirmas valstybės naikinimo požymis, medicinos sistemos griovimas.

 6. Nu ką avys ,dar tokių cirku nebuvo prie Ruso

 7. Kodėl neskelbiama, kokius pasiūlymus savivaldybė pateikė Sveikatos apsaugos ministerijai dėl ligoninės reformos?

  • Svastyklės

   gal dėl to, kad jau išnaudojo viešinimui skirtas lėšas, apmokėdami papildomas sąskaitas vienai iš bendrovių ? Arba mano, kad tai ne vištų reikalas, kurioms prilyginami rajono gyventojai, nepriklausantys valdžios institucijoms.

 8. Vaizdas aiškus pakliuvus į greitosios priimamaji kai sulašina vieną sistemą ir laiko su neskiepitais ir skrapliuojančiais 5val. ir neprieina tipo užimta gydytoja tik naikint tokią ligoninę.

 9. sveikatos centrai kartu su savivaldybės gydytoju turėtų … kažkur dingusi mūsų aktyvioji, veržlioji savivaldybės gydytoja. Gal jai atlyginimo nemoka?

 10. 30 metu Briuselio saulė naikina tauta,bet avys nesupranta ?? Šildimo sąskaitas apmokėjo vergai ar skola ??

 11. O GMP ar naudoja caro laikų įrangą, ar su valstiečių delegatu sudarė sutartį, kad į ligoninę nevežt. Nustato, kad nieko baisaus nėra, suleidžia kokių stiprinamųjų ir viskas. Jau ne vienas tą pačią dieną kviečia antrąkart, bet ligoninėj ir paros netraukia, o kitas sutaupo kurą- nebespėja išsikviesti

 12. Ką darys sloguojantys ir viduriuojantys ,be Anykščių ligoninės?

 13. Cekava Zosė

  kaip čia gaunasi, kad net Juozas nežino ką rajono valdžia paklojo ant Vyriausybės stalo. Gal Jadze Svedasų geriaužino, ten gal dirbantis valdžios atstovas ir ligoninės stebėtojas pasidalino savivaldybės valdžios planais dėl ligoninės ir pliklinikos. Girdėjosi, kad Svedasys bus privati poliklinika ir meras džiugėsi, kad visų rajonų aptarnaus.

 14. Vėliavai zosei

  Meras ,kaip tą vyksvelė ,kur vėjas pučia,ten ir linksta,savos nuomonės neturi

 15. „SAM skaičiavimu, tinklo pertvarkai reikės 711 mln. eurų“.
  Uz 711 mln. eurų galima pastatyti 70 modernių ligoninių. (Savivaldybių Lietuvoje yra 60).
  O dabar ministras baldų perstumdymui ir lentelių pavadinimų keitimui išleis visą sumą… ???

  Tyliai sirpstanti katastrofa – rimta tragedija rajonų žmonėms, jokio realaus reformos tikslingumo, jokio rimto principinio pagrįstumo, jokio rimto pagrindo tam – tikslas koks, kad tik pasinaudoti tais 700 mln. eur, o klausimas kam ? Čia kam nuo to bus lengviau ? Kas čia iš vis per ministro siekis „Siekiama mažinti guldymų į ligonines“ – jei žmogų reikia guldyti – jis guldomas, jei ne – išrašo vaistų ir paleidžia. Ne rajono ligoninių pastatai nusprendžia kiek į juos guldyti žmonių.
  Kaip tai įtariu, kad už tos reformas tyliai pasislėpęs užkulisiuose stovi p. Matulas diriguoijantis šiai šezofreninei simfonijai. Graudu kas vyksta šalyje, kai griaunama visa sveikatos apsaugos sistema. Vietoj to, kad sistemą kuo labiau stiprinti decentralizuotai per pandemiją – visi suvaromi į vieną katilą, kad dalintusi virusu kolegialiai. Nei laikas tam, nei tikslo jokio, nei pagrindimo – eilinis idiotizmas, kuriuos kažkam reiks taisyti vėl atgal po 3-4 metų. Čia kaip mokykloje – iš pradžių vaikai pripaišo su flamasteriais ant sienų, tada gi, jau juos pabara mokytoja ir liepa viską skubiai kruopščiai nuvalyti, taip netinkamai pažaidus. Darbas dėl proceso, bet ne dėl rezultato, nes rezultatas kenkia pats sau, šiuo atveju. Ir visi tyli – viems gerai, visi patenkinti, kai reiks su insultu vežti žmogų per „auksinę valandą“, po kuriuos jis nusikalakatuos negrįžtamai, arba visos funkcijos smegenų apmirs – ir tik dėl to, kad buvo tas 1h kelias – kas atsakys už tai ?, kaip su gimdymais pvz., kai bus saremiai – žmonas vyrai turės vežti į Panevėžį ir laukti kol viskas prasidės, nusipirkę viešbutį, nes viduje tikėtina nieks neleis.
  Kvailystė ir durnystė – jei visa tai darot dėl 700 mln.,- eur, paprašykite Lietuvos žmonių iš rajonų – jie jums sumes, bet nesąmonių tokių ir eksperimentų su žmonėmis tikrai nedarykite, apie juos net girdėti nenorėtume. Žmonės ne triušiai, su jais daryti savo socialinių bandymų nederėtų, ypač sveikatos sąskaita – nes rizikos žmonių sveikatai, kaip tik po šio sprendimo, būtų išaugintos kelis kartus.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.