Alkoholį vartojančių asmenų skaičius išaugo, bet sumažėjo girtaujančių

Per pastaruosius šešerius metus išaugo Lietuvoje alkoholį vartojančių asmenų skaičius, bet sumažėjo girtaujančių, mažėja ir bendras suvartojamo alkoholio kiekis, rodo Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų tyrimas.

Šešerius metus iš eilės lapkričio mėnesį atlikto tyrimo duomenimis, nuo 2016 iki 2021 metų progomis alkoholį vartojančių asmenų dalis išaugo nuo 44 iki 53 proc., o girtaujančių sumažėjo nuo 6 iki 3 procentų. 

Tyrimą Lietuvos verslo konfederacijos užsakymu atliko VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros mokslininkai. Apklausta 1100 respondentų nuo 15 metų amžiaus ir vyresnių.

„Visu tiriamu laikotarpiu, 2016-2021 metais, alkoholį vartojusių asmenų dalis Lietuvoje padidėjo. Pagal vartojimo įpročius matomos skirtingos tendencijos: galima konstatuoti girtaujančių asmenų dalies smukimą ir progomis alkoholį vartojančių asmenų dalies prieaugį“, – tyrimo duomenis komentuoja VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentė Vita Karpuškienė.

Pasak mokslininkės, palaipsniui mažėja dažnai išgėrinėjančių asmenų ir auga retesniais intervalais alkoholinius gėrimus vartojančių asmenų dalis.

Tyrimas rodo, kad girtaujantys asmenys suvartoja beveik trečdalį viso alkoholio, o daugiau nei pusę alkoholio suvartojo didžiausia vartotojų grupė – progomis alkoholį vartojantys asmenys, kurie sudarė beveik 84 proc. visų alkoholį vartojančių asmenų.

Girtaujantys asmenys pernai sudarė beveik 5 proc. alkoholį vartojančių asmenų ir jie sugebėjo suvartoti beveik 28 proc. viso alkoholio. Tarpinė kategorija, reguliariai alkoholį vartojantys asmenys, sudaro beveik 12 proc. visų alkoholį vartojančių asmenų ir suvartojo mažiau nei penktadalį visų gėrimų.

Geriantys bent kartą per savaitę pernai nurodė 26 proc. respondentų, kai 2016 metais tokių buvo 31 procentas. Kasdien nurodė geriantys 1,5 proc. paklaustųjų, prieš šešerius metus tokių buvo 4 procentai.

Bent kartą per mėnesį geriantys nurodė 43,1 proc. respondentų (2016 metais – 40 proc.), o geriantys rečiau nei kartą per mėnesį – 29,7 proc. (2016 metais – 25 procentai).

Mokslininkai pažymi, kad 2017 metais fiksuotas lūžis, po kurio kas savaitę geriančių asmenų dalis sumažėjo ir laikinai buvo pagausėjusi tik karantininiais 2020 metais.

Remiantis apklausos duomenimis, kiekvienais metais yra suvartojamas vis mažesnis alkoholio kiekis, net ir girtaujančių pogrupyje. Visi vartotojai vidutiniškai 2016 metais per savaitę suvartojo 7,5 alkoholio vienetus, o pernai – keturis.

Vieno geriančiojo per savaitę suvartotas alkoholio kiekis girtaujančių pogrupyje 2016 metais buvo 30,7, o pernai – 21,1. Proginiai vartotojai 2016 metais per savaitę suvartojo 3,5 SAV, o pernai – 2,6 alkoholio vieneto per savaitę.

Reguliariai alkoholį vartojantys asmenys 2016 metais per savaitę suvartodavo vidutiniškai 13,3 SAV, tai 2021 metais jie suvartojo beveik per pusę mažesnį 7,3 SAV svaigalų kiekį. 

BNS

7 komentarai

  1. Alkoholi vartot reikia kiekviena diena tik ne po daug , rekomenduociau isgert po 50 gramu 3 kartus per diena , pagereja kraujo apytaka , vaizduote buna lakesne , zarnyne neuzsiveis jokios ten askarides .r t.t , o kad kvapo nesijaustu , tai geriausia vyrams sukramtyt cesnako skiltele , o moterims isgert gurksneli odekolono.

  2. Jutare,nerei sekti pasakas.Nes visi žinome ką daro alkoholis.Prie jo greit priprantama.Jokie gramai nepadės,o moteris jis kenkia daugiau,negu vyrams.Nes kita endokrininė sistema.Dažniau turi problemu su kepenimis,negu vyrai.Jei problemos su kraujotaką reik gerti vaistus,o ne alkoholį.Jei nėra proto,tai jo ir neidėsi.

    • Nusimeskime kaukes PONAI !!!
      Kai tauta nesuvokia juodo humoro, visai ne kas………. 😉

      O su gramais cia parase, gana ismaniai. Iki 20gr alkoholio, 50gr degtines,yra butent stimuliuojanti doze. Nuo 150 iki 250 gr degtines bus atvirksciai, raminancioji doze. nuo 250gr prasideda girtumo dozes…. Kas turi problemu su alkoholiu svarbu suvokti kokios dozes jiems reikia, skatinanciosios stimuliuojancios, ar raminancios. Skirtingai nei mano daugelis, butent stimuliuojanti doze turi maziausias pasekmes.
      Alkoholis issivaiksto kazkur per 4 valandas. tai ir butu per diena 3 kart po 50gr per diena…

      Geriau jau sau pripazinti alkoholio poreiki, ir nusistatyti tikslias grieztas dozes, nei save apgaudineti ir palikti si reikala savieigai. Kai dozes pradeda vaikscioti tipo kaip eisis, pagal proga.
      Tai si panele matyt kazka kumiekina fiziologijoje, su svao humoru………..
      ____________________________________________________________________________________________________________
      Prastesne alkoholizmo stadija kai alkoholis reikalingas nusiraminimui, paprastai damu, kurioms vis nera salia ju vertu princu reikalas.
      O tas kambariokas kuris salia nors ir trinasi, tai joms labiau panasu i ju nelaimingo gyvenimo likima, nors tik pastarasis gali atlaikyti ju neiprastas princesiu uzmacias.

      Va sioms princesems kurios niekada save alkoholikemis nelaiko, alkoholis daznai i trasa eina raminamosiomis dozemis. Paprastai tai zenkliai labiau pazeidzia nervu sistema, nors ir deka pakyletos princesiskos nuostatos..
      _____________________________________________________________________________________________________________
      Kaip antidepresantai buna stimuliuojantis, kiti priesingai raminantis, tai ir alkoholi reikia aiskiai suvokti koki psichologini poreiki jis tenkina.

      Na o girtumo dozes, virs 250 gr… Kai kulturingose kaimu bendruomeniu sueigose, pasileidus bumcik bumcik inirtingai vieni pries kitus pradeda atlikineti lytinio akto judesius, tai ir aptarineti nereika, nes viska aisku…. Tai tiesiog savo noru pateisinimo dozes. Tai ne as taip dariau , tai virs 250 gr tai dare……….

  3. Velniop is vis ta alkoholi. Prisigeres zmogus praranda sveika prota ir tampa tarsi demonas.

    • Kurie geria jie negalvoja apie pasekmes jiems tik gert rūpi o jei moterys geria tai be žodžių zema

    • Nusimeskime kaukes PONAI !!!
      Chebryte baikite sekti pasaas, kalbedami apie alkoholizma kaip moraline sistema…. Jei butu mano valia, as mokyklose nuimciau kruvi nuo tiksliuju mokslu programu, o padidinciau humanitariniu ir fiziologijos ziniu mokslus… Nes visiska tragedija su jais visuomeneje, isskyrus tuos, kurie pasirinko savo gyvenime siu mokslu sriti.

      Nuo pat gimimo organizmas turi reikalu su alkoholiu.. Sveiko abstitento vyro organizme galima sakyti pastoviai yra aoie 0.1 promiles. Kas 80 kg abstinento organizme tolygu butu 20-30 gr degtines, kurios koncentracija palaikoma pastoviai. Tie kurie pastoviai isgeria ju organizmas nebegamina endogeninio naturalaus alkoholio….

      Antra sociumas ant alkoholio adatos sodina visus. VISUS BE ISIMTIES. Toliau priklausomai nuo genetikos gali vystytis priklausomybe, gali ne kuri gana skirtinga. Alkoholis skirtingai veikia net pagal jo isvedima is organizmo, net kaardinaliai skiriasi.

      O jei dar sociumo atranka tokia, kad jame arba turi tureti tam tikra orientacija, arba girta prota , nes i ji blaiviu protu ziureti nebeimanoma i siu dienu verslius „stipruolius“ ….

      Alkoholizme nera jokios morales, tai bobuciu pasakos, nuo seno sociumai buvo valdomi religija, ideologija ir narkotinemis medziagomis. Alkoholis viena is ju……. Gal JAV, bent jau ankstesniai metais, kur istiesu laimi protingiausi ir stipriausi, blaivus mastymas gali tureti socialine graza… Bet Marijos zemeje, joks blaivus mastymas nepasiteisina. Apskritai i ji blaiviomis akimis ziureti sudetinga.

  4. Aš tai išsiverdu skanios samanytės.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.