SAM: „Visuomenėje smurtinio elgesio yra labai daug“

Šiandien – slaugytojų diena. Pandemija išryškino dar vieną problemą sveikatos priežiūros įstaigose – mobingą. Mobingas darbe yra ilgalaikis psichologinis teroras, kai grupė darbuotojų izoliuoja vieną asmenį, ignoruoja jį, neleidžia jam tinkamai atlikti savo funkcijų, naudoja psichologinį smurtą, priekabiauja.

  Darbuotojai taikiniais tampa ne tik dėl savo kompetencijos, gebėjimų, savarankiško mąstymo ir kūrybiškumo. Tokioje situacijoje darbas ir bendravimas darbe žmogui virsta nemalonus,  kankina nerimo būklė, depresija.  Visa tai gali turėti rimtų pasekmių, netgi tapti savižudybės priežastimi. Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai problemą pripažįsta, bet greitų pokyčių nežada. Į Mindaugo Jonušo klausimus SAM atsakymai.

-Viešai kalbama  apie tai, kad medikams ir vėl nebus keliamos algos ar galite konkrečiai pasakyti, kaip sveikatos apsaugos ministerija – kada galu gale medikai gyvens oriai?

-Sveikatos priežiūros finansavimas Lietuvoje jau penkerius metus iš eilės didėja dešimtimis milijonų eurų, o medikų atlyginimai auga bene sparčiausiai iš visų šalies ūkio sektorių. Svarbu pabrėžti, kad gydymo įstaigos gauna apmokėjimą už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas ir pačios nustato, kokią jo dalį skirti darbo užmokesčiui, įvertinant ir Šakos kolektyvinės sutarties nuostatas. O šiuo sudėtingu COVID-19 laikotarpiu gydymo įstaigoms papildomai kompensuojamos darbuotojų padidinto darbo užmokesčio išlaidos.

Kadangi 2021 m. PSDF biudžete atlyginimų priedams numatyti 45,6 mln. eurų jau yra panaudoti, Vyriausybė ir Seimas artimiausiu metu planuoja tikslinti biudžetus. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos parengtus keitimus, darbo užmokesčio padidinimui iš PSDF biudžeto ir valstybės biudžeto numatyta skirti beveik 200 mln. Eur.

-Vis garsiau kalbama ir apie tai, kad medikai nebepakelia psichologinio krūvio darbe. Ar jūs, nemanote, kad sveikatos sistema sugrius ir nebus kam gydyti ligonių?

-Mūsų visuomenėje smurtinio elgesio yra labai daug, jį įprasta naudoti darbo aplinkoje. Kai kuriais atvejais tai laikoma praktika arba net neatpažįstama kaip smurtas. Kuo daugiau kalbame apie reiškinį ir kuo daugiau žmonių supranta kaip jį atpažinti – tuo dažniau imamasi veiksnių, padedančių  nutraukti tokį elgesį.

Vienas iš SAM prioritetų – išskleisti psichologinio smurto reiškinį, numatyti reagavimo į jį žingsnius,  mokyti vidutinės bei aukščiausios grandies vadovus pirmiausiai, o paskui ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų bendruomenę reaguoti.

-Kaip ministerija vertina jaunos medikės pasitraukimą iš gyvenimo? Ar ne laikas yra pokyčiams?

-Kaip žinoma, savižudybė yra sudėtingas ir kompleksiškas reiškinys, ją lemia daugelio faktorių bei įvykių visuma. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nebūna vienos savižudybės priežasties ir savižudybių reiškinys net ir šalyse, kuriose yra geresnė aplinka, egzistuoja. Bet SAM darys viską, kad veiksniai, kurie prisideda prie žmogaus apsisprendimo nutraukti gyvenimą, būtų sprendžiami.

-Ką konkrečiai, kaip sveikatos ministerija,  galite padaryti, kad būtų kitaip?

-Kol kas visi sisteminiai pokyčiai dar nėra identifikuoti ir gali reikėti retrospektyvaus mokslinio įvertinimo.

-Kas yra kaltas dėl to, kad medikai darbe nesijaučia saugus, jaučia pastovų baimės jausmą ir bijo eiti į darbą?

-Suprantama, kad psichologinė medikų bendruomenės savijauta yra sudėtinga ir dėl įsisenėjusių problemų, ir dėl užsitęsusios pandemijos, kuri pagilino įsisenėjusias problemas. Tačiau nereikėtų generalizuoti ir apibendrintai teikti, kad be išimties visur darbo sąlygos yra nepakeliamos.

-Kada konkrečiai prasidės pokyčiai?

-Psichikos sveikata yra šios Vyriausybės prioritetinė kryptis. Tačiau bet kokie pokyčiai reikalauja ne tik konkrečių priemonių, bet ir laiko pokyčiams įvykti. Šioje srityje orientuojamasi į sudėtingiausią aspektą – į susiformavusias žmonių nuostatas ir elgesio modelius, kuriuos jie yra įpratę taikyti.

8 komentarai

 1. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
  Sutikit kad tema turi savoka… Tai vadintusi SOCIALINE PSICHOLOGIJA…

  N metu Kvazimodo bandymai susikalbeti tame… Pirmas dalykas isskirtinumas.. Jokio skirtumo, medikai, mokytojai, politikai(pvz.. Anyksciuose antrankiu sou), IT sritis. ar karviu ferma(ji ir turi savo praraba prezidenta, nuomoniu formuotojus strategus, ir savo uzkulsius)… Visur veiks tie patys principai… Mane asmeniskai veikia tame plokscios zemes ieskojimas..

  Viso to reiskinio saknis Socialine Ekonomika.. Sutikit ar mums reikia mokslo, ar burbulo.. Yra toks pasakymas, METEMATIKA mokslu motina.. Visu pirma elementaria skaiciu kalba isvedame socialine EKONOMIKA jos istorija… Kodel atsirada tokia socialine duobe. BVP daug aukstesnis uz pragyvenimo lygi.. Kodel atsirado diskriminacija skaiciu kalba jos istorija…

  Ir veliau aiskiname kaip ikrenta i sia duobe, SOCIALINE PSICHOLOGIJA … O dar veliau galime smulkintis medicina, svietimas, politika…
  kultura netgi… Net savoka neteisingai rasant, reiktu rasyti menas, architektura ir panasiai.

  Kas idomu Socialine Psichologija turi super pasaku interpretacijas…. Stai bandymas su sociumu susikalbeti skaiciu kalba.

 2. „gydymo įstaigos gauna apmokėjimą už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas ir pačios nustato, kokią jo dalį skirti darbo užmokesčiui“. Ir tai labai teisinga. Atlyginimo lapelis praskaidrina nuotaiką. Priedas dėl COVID beveik 3 eurai. Kodėl ne pusantro euro? Čia už mėnesį, ne už metus. Administratoriai po 10 eurų gal pasiėmė? O gal mažiau… Bet vis tiek smagu.

 3. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
  Stai turime pirma stratega, kuris aiskina kad Lietuvoje finansiniu paskirstymas teisingas. Kad daugiausia gauna darbsciausi, talentingiausi ir protingiausi…

  Plus siulau atkreipti demesi, kaip tokie strategoje istaigose aktyviai dalyvauja skirstyme, aiskindami kas yra kas ir koks….

 4. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
  Nuolankus atsiprasymas…. Kvazimodas uzaugo virtualaus bendravimo kulturoje, kame ji gana konstruktyviai isdeste desnius kurie galioja.

  Rasant Komentarus reikia vengti abstrakciju ir sarkazmo.. Rasyti tiesmukiskai… Greitaskaite perskaiciau skirstymas TEISINGAS. 🙂

 5. O tai pas mus mobingo sveikatos istaigose nera?

 6. Mobingo nebuvo, kol dirbo direktorius A. Vasiliauskas. Už tai jį išėdė, kad darbuotojai jam buvo ne darbiniai gyvuliai, o gyvi žmonės. Tai juk nenormalu.

 7. Spaudimas ,mobingas tikras vyksta antrus metus dėl vakcinacijos .

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.