Žada valstybei sugrąžinti didžiųjų žemvaldžių užvaldytus žemės sklypus, kurių apstu ir Anykščių rajone

Seimo nario A. Kubiliaus pranešimas: „Europa susirūpinusi dėl neigiamas socialines pasekmes nešančio žemės koncentravimosi stambių žemvaldžių rankose reiškinio. Kodėl tuo reikia rūpintis, geriausiai pademonstruoja R. Karbauskio atvejis“.

Būtent „valstiečių“ lyderis labiausiai ir užkliuvo. Jis sulaukė didelės kritikos net iš Prezidentės Dalios Grybauskaitės. Politikams labiausiai nepatinka R. Karbauskio naudojimasis įstatymo spragomis, kai kartu su artimais giminaičiais supirko apie 30 000 ha. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos duomenimis, vidutinio kolūkio dydis sovietmečiu buvo 2 500 ha.

R. Karbauskis ne kartą žiniasklaidai yra minėjęs apie savo pasiekimus ir Anykščių rajone.

„Stambėjame gelbėdami bankrutavusias bendroves ir ūkius. Deja, palyginti daug žemdirbių nesuvaldė finansinių srautų ir dabar ieško išeities“, – dar prieš žygį į Seimą  žemvaldys kalbėjo žiniasklaidos atstovams, pasakodamas apie vedamas derybas dėl dviejų anykštėnų ūkių, kurių bendras plotas – 1 700 ha.

Taip pat „valstiečių“ lyderis yra puikavęsis pasiektu derlingumu rajono žemės ūkyje. „Pavyzdžiui, kai perėmėme bankrutuojančią bendrovę Anykščiuose, ten pradėjome kulti 7 t kviečių ir 4 t rapsų. Vietiniai į tai žiūrėjo kaip į stebuklą, nes maži ūkiai tokio rezultato negali pasiekti vien todėl, kad jų savininkams trūksta žinių. Tačiau niekas negali pasiskųsti, kad ką nors nuvijome ant žemės“, – praėjusią vasarą pasakojo Seimo narys.

Kitas parlamentaras Andrius Kubilius sako, jog panašių pavojingų reiškinių jau pastebima ir kitose ES valstybėse. Į tokią grėsmingą situaciją pernai atkreipė dėmesį Europos Parlamentas, priėmęs raportą apie žemės koncentravimąsi stambiųjų žemvaldžių rankose ir to skaudžias socialines pasekmes Europoje. Raporte įvestas „Land grabbing“ (žemės grobimas) terminas.

„Europoje tokia situacija susirūpinta kaip reiškiniu, keliančiu labai pavojingų socialinių pasekmių. Pripažįstama, kad pagal skaudžias socialines žemės koncentracijos pasekmes Europos Sąjunga artėja prie tokių šalių kaip Brazilija, Kolumbija ar Filipinai. Todėl ir mes Lietuvos Seime šiam reiškiniui privalome skirti ir skirsime daugiau dėmesio, – pabrėžė A. Kubilius ir pridūrė, – taip pat akivaizdu, kad valdančiosios daugumos ministrai nežino, ką su šiuo reiškiniu daryti, nes nedrįsta sukelti galvos skausmo savo partiniam „bosui“. Galima „padėkoti“ Ramūnui Karbauskiui, kad jis, ateidamas į politiką ir valdydamas tokį verslą, padėjo visai Lietuvai pamatyti, kokie pavojingi „land grabbing“ reiškiniai yra susiformavę Lietuvoje. Aš tikiu, kad jeigu su tokiais reiškiniais nesiryš kovoti nuo R. Karbauskio priklausanti Vyriausybė, tai tokio ryžto tikrai pakaks Seime. Klausimas yra žymiai platesnis ir gilesnis nei vien tai, kiek iš tikrųjų hektarų valdo R. Karbauskis. Esminis klausimas – mūsų kaimo ir žemdirbystės socialinės ateities klausimas. 2014 metais buvo susigriebta dėl žemės koncentracijos pavojingų pasekmių ir įvestas apribojimas 500 ha žemės, tačiau liko neišspręstas klausimas – ką daryti su tais, kurie iki to laiko jau buvo spėję užvaldyti 20000-30000 ha žemės. Atrodo, kad tikrai teks semtis patirties iš prieškario ministro Mykolo Krupavičiaus, kuris turėjo išminties teisingai išspręsti žemės koncentracijos keliose rankose klausimą“, – išplatintame pranešime spaudai teigia A. Kubilius.

Panašu, jog „Land grabbing“ terminas gali būti labai teisingas, nes Lietuvos žemės ūkis priklauso vos kelioms dešimtims stambiųjų, būtent kurių „elevatoriams“ ir dirba gerokai menkesni ūkininkai.

 

10 komentarų

 1. Pagaliau Nykščiai parašė normalų straipsnį. Ar dabar neatlėks Tubis ir nelieps išimti ? Jo susižavėjimo vertos Gretos artimo žmogaus problemų paviešinimas gali baigtis finansavimo iš savivaldybės nutraukimu.
  Policija ir Kvazi jus stebi .

 2. pagaliau gal prades kaip nors kratyti sukčius

 3. ko cia raudat , ir jus pirkit , dar sociai yra

 4. kaip dirbo anyksciu zemetvarka ir jos virsininkas,cia juk bus tukstanciai ha ,o zmogu del 30 centimetru gasdina ,kur buvo visi 28 metus ,niekas nedirbo ,nedirba o tik vagia

 5. kur buvai anksciau, kai ta zemes supirkinejo, tada kai valdzioj konservai buvo mat nesimate, akys uzdengtos buvo. O kiek ziemelis zemiu turi ir dar yra tokiu veikeju, kurie ne po 500 ar1000 o kur kas daugiau.

 6. O ES nesusirupino, kodel ankstesniu valdininku privatizuotos zemes prie ezeru ir didziuju miestu, priklause kitiems savininkams? Kodel konservatoriai nenorejo grazinti zmonems zemiu ten kur jiems priklause? Sumaste kazkoki zemiu kilnojima, tuo nusavindami realiu paveldetoju zemes? O gal tai maziau verta demesio negu teisetas supirkimas zemiu. O tarp kitko juk kai jie valde kartu su socdemais ir reikejo priimti zemiu ploto ribojancius istatymus, juk Karbauskis ne per paskutinius metus susipirko zemes. O gal kol jis nebuvo isrinktas, buvo nevertas demesio konkurentas?

 7. kur misku zemelapis,kiek misku turi ,ne tik jisbet ir kiti,tirti kaip landsbergis su savo svita zemes kilnojo

 8. reikia tyrimo ,kaip kolukio turtas ,zeme atsidure .vieno ,ar gvieju specialistu buvusiu ,o kiti net paju jokiu nera gave ,nors isdirbe buvo po 40 metu ,tik tyrimas yra archyvai ,viska tikrinti ,pritariu,nes ten dar turbut pamatysim ko nemate,kas sukure tuos vogimo istatymus ,rasti nesunku ir tokias partijas eleminuoti is valstybes valdymo ir asmenis patraukti atsakomyben ,juk visi balsavimo dokumentai yra ,tik tegu teisesauga dirba

 9. jei lansbergiokas padarys karbauskioka,tai anas toli eis.O žemes reikia visas atimti iš šių žemgrobių.Sočiai panašių esti ir Anyksciuose.Petrauska ant menčiu ir bus visi paviešinti

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.