Visai rimtai. Ko neprivalo valdžia ir ką privalo

Sunkėjant gyvenimui, kylant kainoms gyventojai vis dažniau žvelgia į valdžią. O tai kiek ji gali padėti? Šitas klausimas gana svarbus, nes Šimonytė vis kartoja, kad valstybė visiems padėti negali, mums reikia suremti pečius, aukotis, pakentėti, nes kitur dar blogiau. Tai kaip yra iš tiesų?

Aš manau, kad valstybė ne tik kad gali, bet ir privalo padėti kiekvienam. Tam mes ir kūrėm savo valstybę. Dėl kiekvieno žmogaus. Žinoma, šita Vyriausybė gyvena panašiai pagal posakį – geriau tėvas nuo stogo negu euras žmogui. Klausimas, ar gali pretenduoti žmogus į pagalbą? Žinoma. Ypač dabar. Ką ir daro daugelio šalių vyriausybės dėl infliacijos ir sumaišties pasaulyje, skirdamos pinigines išmokas kiekvienam žmogui.

Taip pat ir konservatorių ir liberalų Vyriausybė (kaip ir savivaldybės) savo pinigų neturi – tik tuos, kuriuos mes sumokame. O biudžeto surinkimas, kaip giriasi – perteklinis. Manau, tai ir yra viena iš priežasčių, kodėl Vyriausybė nelabai kreipia dėmesio į vieną iš aukščiausių infliacijų ES. Tai naudinga.

Paaiškinsiu paprastai – kai grietinės indelis parduotuvėje kainuoja 1 eurą, jūs sumokate dar 21 procentą PVM (PVM irgi ES vienas didžiausių, būtų 21 centą). O kai tas pats indelis kainuoja 2 eurus, PVM jau sumokate 42 centus. Infliacija auga, produktai brangsta. Kur gi nueina tie 42 centai? Visa tai keliauja į biudžetą. Štai dėl ko tai įnirtingai aiškinama, kad PVM sumažinimas nenaudingas, kainų nepakeis ir t.t. Kuo brangesni produktai ir paslaugos, tuo daugiau surenkama mokesčių. Kadangi Vyriausybė nesiima priemonių sumažinti infliacijos, leidžia apiplėšti kiekvieną gyventoją –vaiką, bedarbį, senjorą – ir per kylančias kainas, ir per mokesčius, o pati surenka iš to perteklines sumas, ji privalo padėti žmonėms, o dabar – ir verslui. Verslas ne pats susikūrė sąlygas, kuriomis beveik neįmanoma dirbti ir konkuruoti.

Valstybė yra ne partijoms ir vyriausybei, o jos žmonėms. Nuolatinis purškimas, kad jūs čia prašytojai ir kaulytojai, eikit daugiau dirbti, esat atsakingi už rizikas, ko jūs norit ir t.t., yra tiesiog ciniškas chamizmas. Vyriausybė atsakinga už padėtį šalyje, o ne žmonės, jei leidot, kad grietinės indelis nuo 1 euro pakilo iki 2 ir dar PVM nuplėšia, tai dabar spręskit. Pamenat, kaip dabartiniai valdantieji piktinosi, kai ankstesnė vyriausybė siūlė kiekvienam senjorui išmokėti po 200 eurų?

Žmonės moka mokesčius, todėl turi teisę reikalauti pagalbos, ypač nelaimių atveju – ar kai netenka darbo, ar kai ekstremali arba nepaprastoji padėtis. Arba kai įvykdoma kokia elektroafera, per mėnesį išauginanti kainas kartais. Viena, ko neprivalo valdžia, – bloginti sąlygas.

Linas BITVINSKAS

12 komentarų

 1. 1.Vyriausybė savo pinigų neturi – tik tuos, kuriuos mes sumokame.

  2.Pamenat, kaip dabartiniai valdantieji piktinosi, kai ankstesnė vyriausybė siūlė kiekvienam senjorui išmokėti po 200 eurų?

  Išvada – Vyriausybė privalo nešvaistyti pinigų, kuriuos mes sumokame. Vyriausybė teisi, kad yra nuosekli.
  Pagyrimas dabartinei Vyriausybei labai laiku ir vietoje. Ačiū autoriui už teisingą požiūrį.

 2. Vyriausybė nuosekli ,skurdindama senjorus,neįgaliuosius,vaikus ir taip susikraudama biudžete pasididint savo Gerovę ar ne tą norėjot pasakyti?

 3. „kai grietinės indelis parduotuvėje kainuoja 1 eurą, jūs sumokate dar 21 procentą“ – kažkam reikia 5 klasės ekonomikos pamokas pakartoti.
  „leidžia apiplėšti kiekvieną gyventoją –vaiką, bedarbį“ – valdžia iš vaikų saldainius atima ir iš bedarbių sunkiai uždirbta alga pasisavina?

 4. Šaunuolis ponaitis Linas – nemokamai pradeda žemiečiams elementoriškai biudžeto sudėtį aiškinti… 🙂 Tik bėda tame, kad kai aiškini, visa tai privalai atlikti nuosekliai ir suprantamai… o dabar rašinėlyje tarsi pelkėje šokinėjame nuo kupsto ant kupsto… 🙂 Mandagus pastebėjimas – dar prie Smetonos sakydavo, kad tikras gaspadorius pirmiau savo gyvulius pašeria, o ne užlipęs turguje ant bačkos šūkauja apie pigią silkę Rygos turguje… 🙂

 5. Vos maistui užtenka ,o jie hoholus remia,ginklus perka .Gyventojams ner lešu ,bet karui ir hoholams yra .

 6. Nereikia le, lia čia ubagams meilintis !

  Jei toks Linelis protingas, paimk šitą savo rašliavą ir registruotu paštu nusiūsk Šimonytei, Nausedui, Seimo nariams Tamylinui ir Jovaišai,…..
  Ubagai tai žino, kad jie ubagai ir žino kad jų niekas ir klausyt nenori ..!
  O tu paimk ir atverk jiems (LR Vyriausybei) užklijuotas akis ir ausis !
  Nusiūsk laišką…! Ar išdrįsi ? Ar kinkos per silpnos ?

 7. Šeimyninė ranga

  Dar 2020 m. pradžioje STT gavo prašymą ištirti su buvusiu susisiekimo ministru, dabartiniu „Litgrid“ vadovu Roku Masiuliu susijusių asmenų karjerą. STT net gavo schemą, akivaizdžiai parodančią, kad grupė asmenų paskui R.Masiulį „keliavo“ iš vienos jo valdomos įmonės ar institucijos į kitą ir susiformavo tam tikra kasta. Bet jokios reakcijos nebuvo. Dabar paaiškėjo dar vienas iškalbingas faktas – „Nord Pool“ biržoje aukštas pareigas užima R.Masiulio sutuoktinė Lina Masiulienė. O „Litgrid“ yra ne tik biržos akcininkė, bet ir dėl biržos nustatytų elektros kainų skirtumo tarp Švedijos bei Lietuvos gauna dešimtis milijonų vadinamų perkrovos pajamų.
  „Lina Masiulienė. Viena energetikos išteklių biržos „BaltPool“ kūrėjų, Šiaurės šalių elektros energijos biržos „Nord Pool“ biuro Vilniuje vadovė. Ir jos šaunusis sutuoktinis – kadaise buvęs AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius Rokas Masiulis. Dabar šaunaus sutuoktinio Roko, vadovaujančio AB „Litgrid“, tiekiama elektra iš „Nord Pool“ atneša jo nuostolingai firmai papildomų „perkrovos pajamų“ – 128 mln. Eur per pusmetį. Sumokame mes visi. Ir čia jokių viešųjų ir privačių interesų konfliktų, viskas Lietuvai, viskas jos piliečių gerovei, ar ne?“, – tokį įrašą savo feisbuko paskyroje patalpino žinomas publicistas Algimantas Rusteika.

  Ir tai – visiška tiesa. R.Masiulis viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje pateikia tokius duomenis apie sutuoktinę: „Darbovietė – NORD POOL AS, ryšio pradžios data – 2018-11-01, pareigų pobūdis – juridinio asmens darbuotojas, pareigos – naujų rinkų paieškos vadovas“.

  „Du artimi šeimos asmenys dirba struktūrose, kuri viena kitą „papildo“. Juridiškai ir morališkai gal tai nėra pažeidimas, bet, kaip yra sakiusi Rasa Juknevičienė, minčių kyla visokių. Nenorėjau to iškelti kaip didžiulės blogybės, bet pagalvokime: vyras su žmona vakarais tikrai pasišneka. Tu, Rokai, tikrai negali sakyti, kad nieko nežinojai. Nueik į virtuvę ir pakalbėk su žmona. Bet kokie pasiteisinimai apie tai, kad kažkas kažko nežinojo apie kainas, įvairius pirkimus ir t.t., neįtikina. Manau, kad Rokas, kaip „Litgrid“ vadovas, nelabai ir supyksta, iš Linos sužinojęs, kad kils elektros kainos“, – „Vakaro žinioms“ sakė A.Rusteika.

  Nauda – 64 mln. eurų per pusmetį

  Lietuvos įmonė „Litgrid“, kaip ir kitų „Nord Pool“ biržai priklausančių šalių elektros sistemų operatoriai, yra biržos akcininkė. Negana to, „Litgrid“ buvo nurodžiusi, kad vien per pirmąjį 2022 metų pusmetį surinko 64,4 mln. Eur perkrovų pajamų. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius anksčiau buvo nurodęs net dvigubai didesnius skaičius – 128 mln. Eur pajamas.

  „Patiksliname, jog 2022 m. pirmąjį pusmetį buvo surinkti 128 mln. Eur perkrovų pajamų dėl kainų skirtumo tarp Lietuvos-Švedijos kainų zonų. Kaip ir minėta anksčiau, perkrovų pajamos yra padalijamos per pusę abiejų šalių perdavimo sistemų operatoriams: 64 mln. eurų Lietuvos perdavimo sistemos operatoriui AB „Litgrid“, 64 mln. eurų Švedijos perdavimo sistemos operatoriui „Svenska kraftnät“, – vėliau aiškino VERT. Kitaip tariant, aukštos elektros kainos ir ypač jų skirtumai skirtingose prekybos zonose yra itin naudingi Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriui „Litgrid“, nes dėl to ji gauna dešimtis milijonų eurų. Didelė kaina naudinga ir visai „Ignitis grupei“, kuri vien per pirmąjį pusmetį susižėrė per 100 mln. Eur pelną. Tai tikrai turėtų paglostyti širdis ir šios vadinamosios valstybės įmonės privatiems akcininkams – 2020 m. pavasarį Sauliaus Skvernelio Vyriausybė leido beveik 27 proc. akcijų privatizuoti.

  Ištisas klanas

  Tai, kad R.Masiulis tarsi magnetas prie savęs traukia giminaičius, draugus, bendražygius, žinoma jau seniai. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis 2020-ųjų pradžioje, padedamas kolegų Seimo narių, netgi buvo sudaręs schemą, atskleidusią, kad grupė susijusių asmenų „keliavo“ paskui R.Masiulį į valstybės valdomas įmones. Todėl kreipėsi į STT, kad ši išsiaiškintų, ar jų karjera buvo skaidri ir nesukūrė prielaidų korupcijai atsirasti.

  „Grupė įvairiais ryšiais tarpusavyje susijusių asmenų tiesiog keliauja paskui R.Masiulį – jam dirbant „Klaipėdos naftoje“ įsidarbina šioje bendrovėje. Paskui, jam tapus energetikos ministru, kraustosi į energetikos srities sektoriuje dirbančias valstybines įmones, o jam einant susisiekimo ministro pareigas – dar kartą pajuda link Susisiekimo ministerijai pavaldžių įmonių. Žmonės keliauja per įstaigas, tampa įstaigų vadovais, projektų vykdytojais, net konkursai nevykdomi. Nepotizmas pasireiškia per naudą, kurią gauna žmonės dirbdami, siedami savo veiklą ir tiesiogiai keliaudami kartu su susisiekimo ministru, energetikos ministru, „Klaipėdos naftos“ vadovu – aš šneku visą laiką apie R.Masiulį“, – 2020-aisiais skelbė R.Karbauskis.

  Užvakar „Vakaro žinios“ R.Karbauskio pasiteiravo, ar „valstiečiai“ gavo kokį nors atsakymą iš STT ir ar jo nestebina naujai paaiškėję faktai apie R.Masiulį bei jo sutuoktinę.

  „Neatsimenu, ar gavome atsakymą iš STT. Jei buvo atsakymas, tai tik toks, kad ji nemato problemų. Jei nebuvo – vis tiek tą patį reiškia, nes nebuvo imtasi jokių veiksmų, nepotizmo apraiškos nesudomino. O dėl R.Masiulio ir jo žmonos… Niekam ne paslaptis, kad energetikos sektoriuje (ir ne tik) veikia saujelė žmonių, susijusių partiškumu, draugystės, giminystės ryšiais. Neįžvelgiu ypatingo skirtumo, ar tai partiečiai, ar vyras su žmona. Bet manęs tai visiškai nebestebina. Nes jei ne žmona, tai draugas užimtų jos vietą, ne draugas – tai partietis ar dar kažkas. Visa sistema veikia taip, kad visi yra susiję tam tikrais interesais. Todėl mes, „valstiečiai“, teiksime pataisas, jog rinka būtų decentralizuota, demonopolizuota. Tada ir tas nepotizmas, tas klanas nebeturėtų tiek galių veikti savų interesų naudai“, – teigė R.Karbauskis.

  Siūlo išeitį

  Anot jo, šiuo metu visa energetikos sistema yra pastatyta ant vienos įmonės – „Ignitis grupės“: su ja susiję asmenys ir sprendžia, kaip turi vystytis visas ūkis.

  „Jei vystytumėte vėjo jėgainių parką ir reikėtų paskolos, žinote, ką banke jums pasakytų? Kad reikia ilgalaikės sutarties, kurią bankas priimtų kaip garantą. O kur dėl ilgalaikės sutarties kreiptumėtės? Į vienintelę lietuvišką įmonę, kuri gali suteikti tokį garantą, nes jokių alternatyvų nėra. Ir todėl „Ignitis grupė“ pusvelčiui superka visų parkų vystomą elektrą ir brangiai pardavinėja rinkoje.

  O mes sakome, kad reikia leisti savivaldybėms turėti įmones, kurios galėtų tiesiogiai pirkti elektrą iš gamintojų ir ja aprūpinti visą savivaldybę, o ateityje galbūt net ir visus gyventojus. Tą įgyvendinus visokie masiuliai nebeturėtų galimybės pasiglemžti visą sistemos kontrolę ir uždirbti nieko neveikdami.

  Šiandien reikia priimti įstatymus ir keisti visą sistemą. Bet ne taip, kaip iki šiol, kai rinkoje atsiranda įmonės, kurios net elektros generacijos neturi, kaip „Perlas energija“. Kurios perka rinkoje ir perpardavinėja. Nes kai kainos pakyla, tokios įmonės savo įsipareigojimų vykdyti nebegali. Savivaldybių įmonės turėtų turėti teisę sudaryti sutartis su jėgainių parkais, o valstybė vietoj „Ignitis grupės“ bankams suteiktų garantiją, kad tokie parkai yra saugūs. Kaip ir savivaldybės, nes jos juk negali bankrutuoti. Aišku, iškart kainos nekristų, nes parkai atsirastų tik po metų-dvejų. Bet jiems atsiradus, kainos kristų ir nebe masiuliai ar jų žmonos visa tai reguliuotų“, – „valstiečių“ planus atskleidė R.Karbauskis.

  Gudri schema

  Pasak jo, kai buvo nuspręsta privatizuoti dalį „Ignitis grupės“ akcijų, valstybė prarado galimybę jos pelno sąskaita mažinti tarifus gyventojams.

  „Tačiau galime nacionalizuoti tas akcijas, ir nemanau, kad tai sulauktų pasipriešinimo, nes grupelei žmonių, kurie valdo energetikos sistemą, net nebūtina būti akcininkais. Kam jiems akcijos, jei ir be jų valdo visus procesus? Toks Dainius Kreivys gali per savo mamą ar dar kažką įkurti įmonę, laimėti konkursą, „Ignitis grupė“ jai gali suteikti ilgalaikę sutartį dėl daug didesnių elektros pirkimo kainų nei kitiems žaidėjams, ir niekas apie tai nesužinotų. Nes tai – komercinė paslaptis. Taip yra dėl to, kad rinkoje veikia monopolistas, kuris gali diktuoti sąlygas, nes neturi konkurencijos. Jei rinka būtų decentralizuota, jūs nebeklaustumėte manęs, ar gerai, kad Masiulio žmona dirba tokioje vietoje. Nes į tai būtų nusispjauti“, – konstatavo R.Karbauskis.

  Beje, politikas tvirtino nieko apie planus privatizuoti „Ignitis grupės“ akcijas nežinojęs, ir sako, kad S.Skvernelis veikė partijai už nugaros.

  „Mūsų frakcijoje nebuvo nė vieno Seimo nario, nedirbusio Vyriausybėje ir žinojusio apie tokius planus. Nes būtume sakę, kad tai – nesąmonė. Saulius (Skvernelis, – aut. past.) mums nieko nesakė. Apie tai, kad „Ignitis grupė“ yra iš dalies privati, sužinojau maždaug prieš savaitę iš vienos laidos“, – tikino „valstiečių“ lyderis.

  „Ignitis grupei“ – gerai kaip yra

  Beje, įvairūs specialistai ir dalis politikų siūlo Lietuvai paprasčiausiai pasitraukti iš „Nord Pool“ biržos ir elektrą pirkti sudarant tiesioginius kontraktus su gamintojais. Tačiau, savaime aišku, tam prieštarauja „Ignitis grupė“. Jos vadovas Darius Maikštėnas „Žinių radijui“ teigė, kad iš biržos nėra taip lengva pasitraukti, nes esą tik 30 proc. reikiamos elektros patys pasigaminame, likusią – importuojame.

  Tiesa, jis taip ir neatsakė, kodėl negalima būtų pirkti tiesiai iš tiekėjų, tik kalba, kad ir į kitą biržą pereiti nebūtų lengva. Bet suteikė viltį: esą biržoje dalyvaujančių kitų šalių elektros sistemų operatoriai, kurie, kaip ir „Litgrid“, yra ir biržos akcininkai, jau reikalauja kainų skaičiavimo metodiką pritaikyti prie realybės. Nes esą algoritmai puikiai veikė taikos sąlygomis, o dabar visiškai išsikraipė. Ir pridūrė, kad skandinavų, turinčių didžiausią įtaką „Nord Pool“ biržoje“, „ramybė bus išjudinta“.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.