„Virimo“ taškas Utenoje – į viršų išplaukia Eriko Druskino darbo metodai

Skandalingai pagarsėjęs režisierius Erikas Druskinas neilgai ramiai dirbo. Utenos tarybos narius pasiekė laiškas, kuriame Utenos kultūros darbuotojai išvardino Utenos kultūros centro direktoriaus E. Druskino  darbo metodus: teigiama esą E. Druskinas vertė kanklininkų ansamblio narius šokti ant sniego ir dažyti kiaušinius, esą per savo vadovavimo laiką atleidęs 20 darbuotojų, išardęs 4 meno mėgėjų kolektyvus ir t.t.  Darbuotojai teigia, kad ,,esame verčiami dalyvauti jo asmeniniuose renginiuose“, taip pat kalbama apie diktatūrą ir psichologinį spaudimą, grasinimus atleisti iš darbo. Laiške nurodoma, kad naujų kolektyvų E. Druskinas nesukūrė, nesuorganizavo nė vieno tarptautinio ir net respublikinio lygio renginio. Utenos tarybos narys Jurijus Blakunovas išplatino pareiškimą, kuriame analizuodamas šį laišką įžvelgia ne tik Utenos kultūros griovimą, bet  ir galima E. Druskino kultūrinės veiklos profanizmą, nes Utena yra tarp autsaiderių projektuose. J. Blakunovas įsitikinęs, kad tokius veiksmus E. Druskinas gali daryti, nes jį „dengia“  Utenos socialdemokratai. Skelbiame J. Blakunovo kreipimąsi.
NYKŠČIAI

PAMĄSTYMAI, ŠĮ KARTĄ NE APIE MEDICINĄ
Ilgai galvojau, kada gi pagaliau žmonės pritrūks kantrybės ir padarys tai, ką padarė kiti aukštaičiai – rokiškėnai ir anykštėnai.
Supratau, kad Rokiškyje su kultūra buvo negerai dar prieš gerus 3 metus, kuomet apsilankiau spektaklyje – miuzikle mažame Aukštaitijos miestelyje – savo tėviškėje – Pandėlyje. Buvau maloniai nustebintas vietinių aktorių profesionalumu, choreografija ir dainingais atlikėjais. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo ,,Dainų dainelės“ laureatai ir muzikos pedagogai su ansambliais iš Rokiškio. Pandėlio kultūros namų salė buvo perpildyta, Kalėdų proga buvo rodomi tą pačią dieną net trys spektakliai. Visi bilietai buvo išpirkti. Supratau, kad tokio aukšto režisūrinio lygio spektakliai-miuziklai galėtų būti vaidinami Vilniuje ir Kaune. Be abejo, paklausiau savo vaikystės draugų, kas nutiko tokio, kad 600 gyventojų turinčiame miestelyje režisuojami tokio aukšto lygio spektakliai. Atsakymas mane suglumino… Pasirodo Rokiškio kultūros namams vadovauja toks E. Druskinas, kuris supriešino tarpusavyje kolektyvus, nuo seno teatro kultūra garsėjančiame Rokiškyje įvyko blogi dalykai. Neapsikentę garsūs Rokiškio režisieriai savo paslaugas perkėlė į Pandėlį ir į Kupiškį. Štai kodėl Pandėlys tapo garsus ir į režisuojamus spektaklius suplaukia žmonės iš kitų miestų ir rajonų. Be abejo, Rokiškio valdžia dar nebuvo susipykusi su sveiku protu. Be abejo, meras, kaip geras diplomatas, atsisakė  E. Druskino paslaugų labai korektiškai.
Taigi, kultūrinė Utenos visuomenė pasiekė virimo tašką, kuomet kraujas užverda gyslose, kuomet nebegalima daugiau tylėti. Neseniai tarybos nariai, tame tarpe ir socialdemokratinė viršūnėlė – meras ir jo komanda – gavo neapsikentusių ir pažeminimų daugiau nebegalinčių kentėti Utenos miesto saviveiklininkų laišką. Skaitytojams noriu priminti, kad užsiminėti saviveikline veikla nėra taip paprasta. Reikalingos tiek dekoracijos, tiek kostiumai, instrumentai, kuriuos saviveiklininkai įsigyja už savo lėšas. Skunde nurodoma, kad Utenos kultūros centras suteikdavo tik patalpas. Bet ir tai pasirodo, ne visada. Taigi, surežisuoti spektaklį, kai aktoriai yra eiliniai mėgėjai, aktorystės mokslų nekrimtę Utenos saviveiklininkai, kurie muzikuoja ar vaidina po savo darbo valandų, tikrai nėra paprasta. Nepaprasta surinkti žiūrovus į salę. Žymiai paprasčiau pasikviesti profesionalų teatrą iš Vilniaus, kuris atvyksta su dekoracijomis ir su profesionaliais aktoriais, pasirašyti su jais kontraktą. Anšlagas garantuotas.
Taigi, grįžkim prie Utenos saviveiklininkų sielos šauksmo. Antai rašte teigiama, kad UKC vadovas E. Druskinas vertė kanklininkų ansamblio narius užsiimti su ansamblio veikla nesusijusiais darbais: šokti ant sniego, stumdyti Morę Užgavėnėse, supti sūpynes, dažyti kiaušinius. Topas  – ansamblio nariams buvo pavesta dirbti apsaugininkais ir būti atsakingais už svečių saugumą, nors ansamblio nariai nėra UKC darbuotojai. Taigi, čia perfrazuoti būtų galima taip: Utenos ligoninės gydytojui būtų liepta valyti patalpas. Jei jis nesutiktų, tuomet būtų atleistas iš pareigų. Tas ir nutiko su ansamblio vadove, pasipriešinus ansamblio nariams, vadovė buvo atleista iš pareigų, kaip neturinti galios motyvuoti savo atlikėjus…
Kultūros darbuotojai nurodo, kad tokia E. Druskino veikla yra nepriimtina ir griaunanti Utenos kultūrinį gyvenimą. Per jo vadovavimą iš UKC buvo atleisti 20 darbuotojų. Ar ne per daug tokiam miesteliui kaip Utena? Išardyti keturi mėgėjų kolektyvai: Leliūnų mėgėjų teatras ,,Leliūnė“, ,,Istorinio šokio ansamblis“, nukentėjo ir mėgėjų teatras ,,Žaliaduoniai“ bei liaudies kanklininkų ansamblis. Naujų kolektyvų E. Druskinui taip ir nepavyko sukurti. Jei kalbėti teisine kalba, tai pažeistas UKC nuostatų III sk.14 punktas. Jame nurodoma, kad UKC pagrindiniai veiklos tikslai yra puoselėti etninę kultūrą, mėgėjų meną, kurti menines programas, plėtoti švietėjišką (edukacinę) programinę veiklą, tenkinti bendruomenės kultūrinius poreikius, aktyvinti Utenos rajono gyventojų poilsį ir laisvalaikį.
Vienas punktas rašte yra vertas teisėsaugos dėmesio: ,,esame verčiami dalyvauti jo asmeniniuose renginiuose“. Kas tai, jei ne baudžiava? Rašte taip pat nurodoma, kad nesiskaitoma su jokia kita nuomone ir primetami tik E. Druskino sprendimai, naudojamasi akivaizdžiu melu, išsisukinėjama nuo problemų sprendimo. Grupė žmonių, norėjusi įkurti UKC darbuotojų profesinę sąjungą, buvo persekiojama, naudojant šantažo priemones, darbo užmokesčio mažinimą ir grasinimus atleisti iš darbo, buvo naudojamas psichologinis bei emocinis spaudimas, manipuliuojant viršesne padėtimi.
Ties šia vieta norėjau stabtelėti. Tarybos posėdžio metu socdemė Z. Ringelevičienė  teigė, kad socialdemokratams yra nesvetimos profsąjungos. Galbūt, bet tik ne Utenoje. Analogiška situacija ir socialdemokratinių vertybių krizė stebima ir Utenos ligoninėje, kai socialdemokratų statytinis ir bendrapartietis D. Drunga neranda kalbos su Utenos gydytojų sąjunga. Braižas analogiškas, juk tai socialdemokratai, jiems ,,nesvetimos“ profsąjungos. Kas tai, jei ne socdeminių vertybių krizė? Tuomet reikėtų keisti partijos pavadinimą? Pvz. ,,Utenos fašistuojantys socialdemokratai“ ar panašiai?
Toliau dar gražiau. Rašte nurodoma, kad UKC centre dirbusių darbuotojų (pagal pareigybinius nuostatus dirbančių valytojomis, budinčiomis, rūbininkėmis, bilietų kontrolierėmis ir kt.) pareigos priverstinai ir gąsdinant atleidimu buvo pervadintos į „ūkio specialistus“ (pažeidžiant LR teisės aktų reikalavimus). Jiems buvo liepiama dirbti absoliučiai visus reikalingus tai dienai darbus (valyti sniegą, WC patalpas ir pan., pilstyti arbatą, kepti bulves, blynus ir pan. šventinių renginių metu bet kuriuo metų laiku). Darbuotojai, bijodami prarasti darbą, sutikdavo su reikalavimais. Buvo kreiptasi į Darbo ginčų komisiją dėl darbuotojos, kuri eilę metų turėjusi savo nuolatines pareigybes, negalėjo atlikti tik vienos funkcijos iš visų naujai sujungtų darbų dėl sveikatos būklės, ji buvo atleista.
Be abejo, Aušvico koncentracijos stovykloje taip pat puikavosi užrašas ,,Darbas išlaisvina“…
Rašte teigiama, kad iš E. Druskino taip pat buvo tikimasi naujų idėjų, renginių, didelių festivalių, deja, nė vieno tarptautinio, net ir respublikinio lygio renginio Utenoje UKC vadovaujant E. Druskinui, neatsirado. Atleidus kanklininkų ansamblio vadovę, kolektyvui buvo pasiūlyta pasirinkti grojimą kanklėmis vaikų kolektyve „Pasagėlė“, važinėjant repetuoti į Užpalius arba šokti bei dainuoti UKC folkloro ansamblyje „Davila“. Tačiau bene svarbiausias punktas – skatinti kolektyvų veiklą, gerinti bendruomenės grupių įsitraukimą, įvairių žanrų kolektyvų vystymą, buvo ne tik kad neįgyvendintas, bet priešingai žlugdomas ir ignoruojamas.
Beje, man asmeniškai užkliuvo, kad Utena yra tarp autsaiderių, įsisavinant kultūros projektams skirtas lėšas. Daugiausiai kultūros projektams skirtų lėšų atiteko anykštėnams. Natūralu, nes tai miestas, turintis savo aurą. Tuo tarpu UKC ruoštiems projektams skirta mažiausiai lėšų. Kas tai, jei ne profanizmas E. Druskino veikloje?
Taigi, mieli Utenos socialdemokratai, dar nevėlu pasitaisyti pakeičiant tiek UKC, tiek kitus savo partinius statytinius. Praktika rodo, kad politinis nepotizmas Utenoje pasiekęs aukščiausią lygmenį. Jūsų organizuojami konkursai dažnai būna neskaidrūs ir šališki, kuomet į vadovaujančias pareigas skiriami asmenys ne pagal kompetenciją, o pagal partiškumą. Tą sakiau savo rinkėjams ir darysiu viską, kad to Utenoje daugiau nebūtų. Politinį nepotizmą puikiai iliustruoja ir pralaimėtas teismas PSPC vadovo pareigoms užimti. Teismas konstatavo, kad konkursas buvo neskaidrus ir šališkas. Taigi, akivaizdu, kad su tokiu praeities šleifu, tik po socdemų sparneliu galėjo prisiglausti E. Druskinas.

P.S. adresuoju savo koalicijos partneriams ir komitetų nariams. Pasikvieskit nukentėjusius saviveiklininkus į kultūros komiteto ir tarybos posėdžius. Privalome juos išklausyti. Kreipiuosi į Utenos socdemus, kurie dar iki galo nepardavė savo sąžinės. Gal metas permainoms?
Pagarbiai, Tarybos narys Jurijus Blakunovas

29 komentarai

 1. Nacionalistas

  Gi jau bene 30 metu Lietuva valdo Velniai ir tautybe ju aiški, viskas pasikeis kai Lietuva prades valdyti Lietuviai, bet tai bus dar ne greit, nes su velniais reikala tureti pavojinga.

 2. Jau puse Lietuvos Druskinas baigia „sukultūrinti“, bet baisiausia , kad dešimt kart daugiau yra „valdžiažmogių“, kurie juo tiki ir priima į darbą. Kiek rašyta, kiek kalbėta…..į vieną knygą nesudėsi. Dabar atėjo ir Utenos eilė. Turėkit : ): ) 🙂

 3. Už tokius dalykus turi būti sodinamas į kalėjimą o ne toleruojama valdžios ponų jo saviveikla. Tad kur eini Lietuva…

 4. Tik Utenai būdinga tokia santvarka persmirdusi komunistinemis ir saugumietiskomis ,,vetybemis“… kenciame sita bruda-socialdemokratus – jau 20metu, deja, niekas nesikeicia … lochu krastas, tokie pat lochai ir rinkimuose ,,gausiai“ dalyvauja 🙂

 5. Nuskriaustoji

  Ne tau Martynai mėlynas dangus-ne tau Erikai UKC direktoriaus kėdė…nusibodo tavo nesąmonės kultūroje…tiesa turi nugalėti…

 6. Na kas sekantis nori išbandyti Druskinį.Jo reiktų neprileisti prie kultūros per kilometrą

 7. Šaunuoliai! Netylėkit!

 8. Pagarba už sklaidą.

  Dauguma miesto gyventojų nežino kas dedasi tokiose įmonėse.

 9. Gerai, kad neliko Tubio.

 10. Labai tikime, kas Utenos savivaldybėje nugalės sveikas protas. Dar naujiena- E. Druskinas nupirko katamaranus!!!! Tai pagal Kultūros centro nuostatus? Kvepia visiška savivale.

  • Taigi šiame straipsnyje pacituotas UKC įstatų III sk. 14 punkatas : aktyvinti Utenos rajono gyventojų poilsį ir laisvalaikį. Tai kas negerai????

 11. Toks vaizdas, kad sovietiniai laikai iš Utenos nepasitraukė.

 12. Apie parazitą

  Nesuprantu, kaip XXI amžiuje gali egzistuoti tokie santykiai tarp įstaigos vadovo ir darbuotojų, kokius propaguoja E.Druskinas. Tai ne europietiški, o aziatams būdingi chano ir vergo santykiai. Tas žmogus tikrai yra nesveikas ir jį reikėtų priverstinai gydyti. Keisčiausia yra tai, kad valdžios žmonės viso, to nemato, kad yra ramūs ir abejingi. Svarbiausia tai, kad Rokiškio meras socialdemokratas Antanas Vagonis, 3 metus globojęs Druskių, nušalintas nuo valdžios. Už valdžios abejingumą baudžia rinkėjai.

  • Joks ne socialdemokratas,

   Movė iš partijos pas kirkiliniusbernatoninius bebrus, kurė komytieta kai tubys, nes labai, tipo, draugai buvo. Nu tai abu į siukšlyną žmonės ir palydėjo.

 13. jo,komentatoriai mulkiai….

 14. Jau darosi nebepakeliama , keliam sparnus kito darbo paieškoms.

 15. Tai kam balsavot už Katinų partiją ? tai ir susigrūdo visa sovietine nomenklatūra i pareigas. O dabar turekit klounus čia ir valdžioje.

 16. o tai jis kas su automatu vaiksto ar kas atsineskit kiaušiniu apmetykit pats pabegs ir psio . abejoju ar koks nuopisa nores krapštyt kiaušus iš plauku kazdien.

 17. Oi kokia būsiu dabar ne populiari komentatorių tarpe. Aš nežinau kur tiesa ir kur ne. Bet pasiskaičius komentarus baisu. Manau didžioji dalis rašytojų yra tik straipsnį pasiskaitę. Visada man būna įdomu o ar buvo išklausyta kita pusė?
  Kadangi gyvenu Utenoje ir tikrai pastebėjau, kad renginių gausa Utena atsigavo. Tad ar tikrai taip jau yra blogai? Žinau, kad mane pulsite, kad direktorius skriaudžia darbuotojus ir juos atleidžia, o aš čia stoju jį ginti. Pasakysiu tik tiek, kas vyksta tarp darbuotojų ir direktoriaus nežinau, manau man tai ir neturėtų rūpėti, o kad kultūrinis gyvenimas atsigavo tai tikrai.

  • Kas dirbo (būtent dirbo) Utenos kultūros centre, tas sėkmingai ir dirba ir šiandien (Decima, Vieversa, Zuikis puikis ir kiti). O kas po pusantro etato turėdamas dinderį mušė, supanikavo. Kai kurie net profsąjungą pradėjo kurti. O tokius straipsnius rašantys politikai turi tik vieną tikslą – nusitiesti platų platų kelią rinkimams po 4 metų ( o gal ir anksčiau). Tikiu, ateis jie Utenai vadovauti kitai kadencijai. Labai jų laukiantiems siūlau įsijungti bet kurį Utenos savivaldybės tarybos posėdžio įrašą ir pažiūrėti, kaip rašantys politikai bendrauja su politikais iš pozicijos, meru. Labai tikėtina, kad po išrinkimo su mumis, uteniškiais, taip bendraus.

   • O profsąjunga blogis? Utenos kultūros centre profsąjungos kurti negalima?

   • Nuo kada profsąjungos yra blogis?Beje,ar UKC direktorius turėtų vienyti ,ar skaldyti kultūros žmones?Ar UKC direktorius turėtų vienyti,ar skaldyti visuomenę?O gal turėtų būti toliau kuriama patyčių visuomenė su rudnosiukais?Mums lietuviams juk patinka,kai vieni kitus engiam…
    Ar ne per daug sutapimų?Konfliktai Rokiškyje ir kt. miestuose?Ar mums reikia konfliktų?Atsakykit į mano klausimus.

 18. Šitas šmėkla, piderastas tegu grūdasi į Izraelį ir“ kultūrina“

 19. O oreantacija prie ko čia ir darbas? Kažko nebe suprantu.

 20. Kitas rajonas

  Pirmiausia visus apgailėtinus biudžetininkus reikia kokiems dviems metams išvaryti pasidarbuoti privačiame versle. Tegul susiranda darbą. Tada tegul iškelia sąlygas, kad jam kažkas NEPRIKLAUSO… Darbuotojas privalo dirbti viską. Apgailėtini etatininkai. Dar vienas epizodas. Nebus socdemų, bus kiti. Bet gi svarbiausia kontroliuoti ETATUS ir PINIGINIUS SRAUTUS. Šiaip beveik visuose Lietuvos kultūros namuose vyksta tas pats. Kultūros namų direktoriai turi dovanoti gėles valdžiai ir dėkoti už DUOTUS PINIGUS.

 21. Esu uteniškė ir galiu pasakyti,kad Utenoje kultūrinis gyvenimas atsigavo nepalyginti kas buvo.,visos šventės organizuotos puikiai,kviečiami geri kolektyvai ir pavieniai atlikėjai.Kas ten yra centro viduje nežinau ir nesidomiu,bet iš gyvenimiškos patirties suprantu,nes vadovo darbo esu ragavusi ilgus metus ir žinau,kai sujudini užsistovėjusi dumblą visos gyvatės lenda į viršų,gal ir čia taip yra. Direktoriau sėkmės Jums,kai išlis visos gyvatės dirbsite manau ilgai ir laimingai.Sėkmės

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.