Vilkai šeimininkauja visoje Aukštaitijoje

Per pastarąsias dvi naktis Anykščių rajono ūkininkai neteko 18  avių. Kaip „Nykščius“ informavo Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis, vilkai šį kartą pasidarbavo dviejose seniūnijose – Svėdasų ir Skiemonių.
„Vakar ir  užvakar Svėdasų seniūnijos Aulelių kaime buvo du ar trys vilkų išpuoliai. Buvo užpultos dvi avių bandos. Per dvi naktis sudraskytos 4 ir 8 avys. Vakar naktį Mačionių kaimo ūkininkas neteko 6 avių. Tai kito ūkininko avys. Gerokai anksčiau dar du Mačionių kaimo ūkininkai po nakties rado sudraskytas 2 ir 1 avis.  Tad iki šios dienos vilkai sudraskė  jau 21 avį. Prasidėjo naujų vadų mokymai, todėl  avys nėra sudraskomos, dažniausiai joms tik perkandamos gerklės.  Vilkai nesirenką, ką draskyti. Į jų nagus patenka ir avinai, ir ėriukai, ir ėrevedės. Taip senieji vilkai „jaunimą“ moko medžioklės meno“, – sakė skyriaus vedėjas.  Paklaustas, kur ūkininkai deda nugaišusias avis ir  ar negalima jų valgyti, Žemės ūkio skyriaus vedėjas patikino, kad vilkų papjautų  avių mėsos maistui naudoti negalima ir kad jos utilizavimui privalo būti išvežtos į UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ bei po utilizavimo turi būti pristatytas skyriui tai patvirtinantis dokumentas.
Pasiteiravus apie tai, kaip šiais metais bus atlyginta avių augintojams už nuostolius, V. Velikonis aiškino: „Atvykę pas ūkininką pirmiausia surašome aktus, užfiksuojame faktą, surašome duomenys. Vėliau skaičiuosime nuostolius. Pernai ūkininkams išmokėjome per 10,5 tūkstančio eurų. Šiais metais mokėjimai pasikeitė. Mokės Aplinkos ministerija  pagal mūsų pateiktus duomenis“.
Beje, šią savaitę vilkai siautėjo ir Panevėžio rajone, netoli Krekenavos, kur ganosi  vienos ūkininkės avys. Plėšrūnų taikiniu tapo maždaug pusės hektaro plote besiganę 9 ėriukai ir vienas avinas. Vilkai prasiveržė į ganyklą, kurios vienas šonas apstatytas šiaudų ritiniais, o kiti apjuosti elektrinio piemens saugoma 1 metro aukščio tvora. Ganykla įrengta vos už 20-30 metrų nuo pastatų. Maždaug prieš pusantros savaitės vilkai buvo užpuolę gretimos ūkininkės bandą. Abi ganyklas skiria apie 8 kilometrai. Tada vilkai papjovė 6 avis ir 11 apdraskė. Prieš metus minima ūkininkė neteko 24 avių.
Pastaruoju metu Utenos rajone ypač suaktyvėję vilkai ėmė puldinėti ganyklose besiganančias avis. Kuktiškių seniūnijoje vilkai papjovė dvi avis, Utenos ir Tauragnų – paguldė po vieną avį, Daugailių seniūnijoje patiesė net aštuonias avis.
Zarasų rajono Dusėtų seniūnijoje dar gegužės  mėnesio naktį vilkas elektriniuose aptvaruose sudraskė ir papjovė 3 ūkininko avis. Tąkart pilkis buvo tikrai įžūlus. Nuo gyvenamojo namo iki vilko plėšikavimo vietos buvo vos  300 metrų.   Avių šeimininkai iš aptvaro gyvūnus pervarė į namo kiemą.  Praėjus pora savaičių,  šeimininkas vėl pastebėjo savo sodybos kieme nekviestą svečią iš miško. Tada jis jau draskė avį. Žmogaus šauksmas išgąsdino plėšrūną ir tas pabėgo į mišką. Po to buvo surastos sudraskytos  dar trys avys. Vilkas avis papjovė šalia namų. Joms tapo nesaugu ir 20-30 metrų atstumu nuo namo. Jau kitos dienos  ryte namų šeimininkė vėl pastebėjo savo sodyboje, šalia garažo, drąsiai šmirinėjantį  pilkį. Žmonės ėmė šaukti ir plėšrūnas nėrė į mišką.
Vilkai į medžioklę išeina ir Kupiškio rajone. Mokydami savo jauniklius, šie žvėrys pirmąsias aukas šiais metais jau susirado Kandrėnų, Kirkėnų, Vėžionių ir Rudilių kaimuose.  Rudilių kaimo gyventojai tvirtina nebe pirmi metai susiduriantys su vilkų pamokomis vasaros viduryje.  Nuo vilkų šiemet jau nukentėjo Rudilių kaimo pakraštyje gyvenantis ūkininkas. Didžiulę raguočių bandą laikantis vyriškis visai neseniai vieną veršį rado paleistomis žarnomis. Kaip spėjama, taip su gyvuliu susidoroję vilkai nepabijojo atsliūkinti iki pat ūkininko namų.
O Rokiškio rajone galvijininkyste besiverčiantis  vienas ūkininkas neturi nė akimirkos prisėsti. Su artimaisiais ir pažįstamais jis ieško Konstantinavos kaime iš ganyklos pabėgusių 14 limuzinų veislės mėsinių telyčių. Spėjama, kad 10 hektarų plote besiganiusią 26 galvijų bandą išbaidė atklydę vilkai. Dalį dingusių galvijų – 12 telyčių – šeimininkams pavyko praėjusį šeštadienį surasti, bet likusios prasmego tarsi skardžiai žemę.

Dalina RUPINSKIENĖ

 

21 Komentarai

 1. Pats Virmantas Velikonis prieš kelias dienas buvusiame straisnyje porino , kad „šiais metais mūsų rajone vilkai kol kas ganėtinai ramūs” . Tai štai , prašom… Reikia šaudyt ir dar kartą šaudyt. Mmano supratimu jie migruoja iš Baltarusijos , Pripetės (radiacinės zonos) . Ten jų niekas neliečia ir jie dauginasi siaubingais mastais.

 2. visais laikmečiais vilkai iš girių ateina ir iki kaimo, kur ganosi gyvuliai. Ne veltui senovėje prie arklių nakvodavo vyrai, o prie kitų gyvulių piemenys.

 3. da naktimis prie Anyksciu ar ne be? Neberaso laikrasty, tai gal nuo vilku poksejo ukynykas.

 4. Pigiau būtų vilkus iššaudyt nei šitokias kompensacijos mokėti bet kur tau jie yra nusiteikę prieš žmones nori kad iš parduotuvių mėsa pirktume su chemikalais

 5. Vilkams norisi valgyti,kaip žmogus,ką badu stipti

  • esmė tame, kad vilkai yra mėsėdžiai, o avys žolėdžiai t.y. medžiojami mėsėdžių gyvinai.
   Koks skirtumas ar žmonės mėsėdžiai suės ar vilkai sumedžiojo?

   • Jokio skirtumo

    Visi žmonės numirs. Koks skirtumas ar galvažudys su peiliu papjaus, ar vėžys be peilio? Ar girtas vairuotojas nutrenkė pėsčiųjų perėjoje?

    • dėl to kad visur yra rizika ir pavojus žmogaus gyvybei civilizuotas pasaulis nesigriebia ginklo ir neskatina žudyti su šautuvu girtų vairuotojų, psichiškai nestabilios būsenos smurtautojo ar pan. Tai kodėl kai kurie žmonės nori naikinti Dievo kūrinį, kuris elgiasi taip, kaip Gamtoje surėdyta?

 6. Koks skirtumas kas avis suės.jei vilkai nesuės.tai žmonės paskerde suės

 7. Kodėl vilkai bėga iš miško atsakymas aiškus liepė valdžia isaudyti sernus 80% dėl kiaulių maro tai va ir jums ir rezultatas žiūriu dauguma prieš vilkus nusiteikia jie plėšrūnas jiems maisto reikia tad miske maisto nera tai ir iesko maisto kaimuose o kas kaltas tikrai ne jie o mes zmones mes uz juos dvigubai blogesni esame ne veltuj yra patarle kas pasaulyje ziauriausias tai atsakymas vienas zmogus tai sernus be reikalo isaude tai dabar prie vilku priejome tai taisykime klaidas o ne su ginklais problema spreskime

 8. Kur išaudė, tai jau naujai šernų atsiranda. Kur leido nustypti nuo maro, kiek atsiranda tiek vėl nuo.

 9. siaip saugot juk reik.o jai ne tai te pjauna .vilkas valgyti nori o tu zmogau viska ryji.neapsaugai gyvuliuku neaugink ir neverk cia ju nepriziurejas.

 10. Vakar prie Lašinių dieną kaukė šeima. Miške neužsibuvau

 11. Ne tik Aukštaitijoje vilkai šeimininkauja. Kuo toliau tuo šie jie tampa aršesni ir pridaro žalos ūkiams. Mes kovodami ne tik su laikiniais žvėrimis, nes gyvename ir ūkininkaujame vienkiemyje, netoli miško, bet ir su vanagais, kurie irgi nemažai “pridaro” supratome, kad geriausia išeitis apsisaugojimui – angarai gyvuliams

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.