Vilkai pasirengę pavasarinei medžioklei?

Vilkų medžioklės sezonas pagal įstatymo nuostatas trunka nuo spalio 15 d. iki balandžio 1 d. Tikėtina, kad Lietuvoje per tą laiką būtų sumedžiota kur kas daugiau šių plėšrūnų, nei nustatyta šio sezono kvota – 120 vilkų. Tačiau medžioklė iškart nutraukiama, kai sumedžiojamas nustatytas limitas. Šiemet aplinkos ministro įsakymu vilkų medžioklė nutraukta nuo sausio 17 d. Jau ir aplinkosaugininkai pripažįsta, kad vilkų populiacija šalyje stipriai išbujojo, kad taip greitai ir dar nesant sniego sumedžiojama paskirta kvota.

Vilkų šaudyti jau negalima, tačiau jų populiaciją šalyje vis tiek išlieka didelė. Kaip tikina patys medžiotojai, vilkai yra praradę  baimės jausmą, todėl nieko stebėtino, jog jie pjauna ne tik gyvulius, bet atėję kieman sudrasko naminius gyvūnus.

„Sekmadienį, gegužės 17 dieną,  Ukmergės rajone ūkininkas vijosi vilką, kuris nugvelbė jo ūkio ėriuką. Galiausiai plėšrūnas paleido grobį, bet netrukus įkando žmogui., nors aplinkosaugininkai teigia, kad vilkams toks elgesys nebūdingas, tačiau yra išimčių. Pernai vilkai penkias avis, šiemet – šunį ir katiną papjovė. Kaimynui du šunis papjovė, pusę avių išsinešė, – kalbėjo Ukmergės rajono ūkininkas“, – rašo portalas 15min.lt.

Apie tai, kad Alytaus rajone nuo kovo pabaigos vilkai papjovė jau 13 avių, rašo portalas AlytusPlius.lt.

Apie šiais metais vasario 26-osois naktį patirtą košmarą, kuomet Anykščių rajone vilkai papjovė ūkininkės avis, rašė portalas lrytas.lt. „Tokios nakties niekam nelinkėčiau“, – sakė netoli Anykščių esančiame Storių kaime ūkininkaujanti moteris. Per vieną naktį ji neteko trijų ėriavedžių ir tiek pat ėriukų. Visas avis papjovė išbadėję vilkai. Vienkiemyje gyvenanti ūkininkė augina 17 suaugusių avių ir 14 ėriukų. Bandą ji nakčiai palieka uždarytą šiaudų ritiniais apstatytame aptvare su pašiūre, o dieną išleidžia į laukus. Naktimis būna paleidžiami ir trys kiemsargiai šunys“.

„Nykščiai“ susisiekė su Žemės ūkio skyriaus vedėju Virmantu Velikoniu ir teiravosi, ar per šį laiką ūkininkai neturėjo incidentų su vilkais?

„Pernai Anykščių krašte užregistruoti 23 vilkų išpuoliai. Jų grobiu tapo per 60 gyvulių. Didžiąją jų dalį – 60 sudaro avys, ožkos – tik kelios, tačiau nepasitaikė, kad būtų sudraskyti veršiai. Po vasario mėnesio išpuolio, kuris šiemet buvo labai ankstyvas, daugiau bėdų vilkai rajone nepridarė. Šiuo metu kol kas ramu. Norėčiau priminti, kad birželio 1-ąją baigiasi terminas, kuomet ūkininkai gali  pateikti prašymus rajono savivaldybei dėl prevencinių priemonių kompensavimo iš rajono biudžeto. Tam skiriama 20 procentų lėšų iš aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos.

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje pirmą kartą buvo renkamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Prevencinių priemonių taikymas prieš vilkų ūkiniams gyvūnams daromą žalą“. Kiek žinau, buvo pateikta 121 paraiška. Daugiausia paraiškų buvo pateikta Alytaus rajono savivaldybėje – 12, Anykščių rajono savivaldybėje pateikta 11 paraiškų.  Šių dviejų rajonų ūkininkai šalyje  laiko daugiausiai avių. Vien mūsų rajone yra apie 10 000 avių. Kai toks didžiulis kiekis, tai ir vilkai į bandas retkarčiais įsisuka“, – kalbėjo skyriaus vedėjas.

NYKŠČIAI

 

 

 

 

13 komentarų

  1. Parodykit straipsnį ar teiginį, kurioje vietoje aplinkosaugininkai pripažįsta vilkų pertėklių?

    • Žydrūnas J.

      O prie ko čia vilkų perteklius? Vilkų populiacija reguliuojama atsižvelgiant į Vilko apsaugos planą. Šiame plane numatyta, kad pageidaujamas vilkų šeimų skaičius Lietuvoje yra nuo 32 iki 62 – šie skaičiai buvo nustatyti ne kokiais nors moksliniais tyrimais, o „politiniu susitarimu“ tarp planą sudarinėjusių interesų grupių. Vilkų šeima laikoma grupė nuo 4 ir daugiau vilkų.
      2018 metais Lietuvoje suskaičiuotos 34 vilkų šeimos, apskaitos duomenys gauti iš 881 apskaitos vieneto. Medžioklės limitas apskaičiuotas pagal formulę 34×3,25=110, t.y. šeimų skaičių daugina iš koeficientą 3,25. Taip pat apskaičiuojamas ir vilkų vados dydis rudeniop.
      2019 metais suskaičiuotos 37 šeimos, bet šį kart apskaitos duomenys gauti tik iš 504 apskaitos vienetų, t.y. apskaityta apie 57,2% 2018 metų teritorijų. Tad realus vilkų šeimų skaičius gali būti gerokai didesnis – galite pats susidėlioti proporciją, jei draugaujate su matematika. Gautą rezultatą palyginkite su Vilko apsaugos plane numatytu maksimumu ir pats padarykite išvadas 🙂

  2. Pastebėjimas :) :)

    Du V : Vilkai ir Velikonis 🙂

  3. tuos parazitus reiktu visus ismedzioti, kad neliktu nei vieno.

  4. A cia tas didysis verslinykas!?!

  5. Ar gali žmogus neturėti jausmų???

    Kaip miegasi susitepus rankas krauju?

  6. Avis susitvarkyk it ir vilkai neklius.

  7. Vertėtų, kad valdžios atstovai, kontroliuojantys žemės ūkio veiklas, registruojantys ūkio valdas dėl išmokų vykdytų ir privalomus mokymus žemės ūkyje dirbantiems. Kiek nužūdom smulkios gyvūnijos šienapjūtės ar javapjūtės metu vie dėl to, kad mechanizmus valdantys nesilaiko taisyklės- lauką pradėti pjauti nuo vidurio link kraštų, o ne atvirkščiai. Sudaryti galimybę žvėreliams pasitraukti nuo technikos ,o neužspausti juos į uždarą ratą, kai aplinkui sukasi pjovimo technika.
    Tada ir vilkams mažiau noro būtų brautis prie aptvertos bandos.

  8. partiniai,rudeniniai

  9. Stirnu.., šernų nebėra.Viskas išėjo į koncervas. Koncervas atsidūrė Vokietijoje.Pro palyd, telev. reklamuoja Lietuvos koncervas. Šerniena, stirniena.

    • Prasplauk galvą ūkišku muilu.

      Šernus maras taip išguldė, kad dar ilgai lauksim kol atsistatys populiacija.
      Na o stirnų tai yra pats didžiausias tankis per visą istoriją, tik, va, lūšių su vilkaus jau priviso tiek daug, kad jomis dabar pagrinde minta, kai jaunų šerniukų mažokas tankis.

  10. geras zmogus virmantas! neriekia ko pavydeti.
    vaikai gerai irgi isaukleti…

    mazai tokiu zmoniu svogeriu kraste

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.