Muzikinius instrumentus siūlo pasigaminti patiems: prireiks tik fantazijos ir antrinių žaliavų

Užsienyje išpopuliarėjęs metodas vaikų muzikavimui pasitelkti iš antrinių žaliavų pasigamintus ir nieko nekainuojančius instrumentus pamažu vis labiau įsigali ir Lietuvoje. Sutariama, kad toks susipažinimas su muzika padeda ne tik mažųjų vystymųsi, bet ir išmoko juos saugoti gamtą.

Posakis, kad kiekvienas žaidimas gali baigtis išmintimi, ne veltui taikomas ir muzikai. Juk lyg smagi pramoga pirma suprantamas muzikavimas skatina atsakomybę, socialinius įgūdžius, lavina atmintį – reikia ne tik kurti, bet ir įsiminti, prisiminti, mokoma atkaklumo ir gerai jaučiamasi, kai pasiseka sugroti tam tikrą melodiją. Tobulinama net koordinacija ir matematiniai sugebėjimai – juk smegenys priverčiamos greičiau dirbti ir vizualinę informaciją keisti į fizinius judesius.

Tiesa, sudominti ir išlaikyti vaikų susidomėjimą tam tikrais dalykais gali būti sudėtinga. Tačiau siūloma išeitis, kuri jau pritaikoma ir priešmokyklinio ugdymo bendrosiose programose – mažiesiems patiems tyrinėti įvairias garsų išgavimo galimybes iš kartono dėžių, tuščių plastikinių butelių, medinių trinkelių, akmenukų.

Tokie bandymai ir pačių pasigaminti muzikiniai instrumentai ne tik dar labiau padeda suprasti ir pamilti muziką, bet ir atidžiau rūpintis gamta. Juk kuriant muzikavimo priemonę vaikas mato, kad jau panaudotas daiktas gali atgyti, tampa reikalingu. Tai suteikia supratimą, jog reikia būti atidesniems gamtai, mažinti vartojimą paprasčiausiais kasdieniais įpročiais.

Kad tai veikia, rodo pavyzdžiai užsienyje. Vienas iš įžymiausių – 1988 metais JAV susikūręs orkestras „Bash the Trash“, kurio nariai kuria muziką su savo iš antrinių žaliavų pagamintais instrumentais. Ilgainiui tokia veikla vis populiarėjo, o dabar kasmet dirbama su daugiau kaip 60 tūkst. mokinių iš viso pasaulio. Kad muzikinius instrumentus pasigaminti iš antrinių atliekų išties nėra sudėtinga, įrodoma leidinyje  „muzika kiekvieno rankose“, kurį išleido didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje VšĮ „Žaliasis taškas“.

  1. Skudučiai

Išmėginti patiems vaikams ar su tėvų pagalba sukurti muzikinius instrumentus galima čia pat namuose – greičiausiai pavyks rasti tam reikalingų priemonių. Pavyzdžiui, skudučiams reikės senų, netinkamų naudoti flomasterių, lipnios juostos ir plastilino. Pirmiausiai flomasterius kanceliariniu peiliuku supjaustykite skirtingo ilgio šiaudeliais – atpjaukite 1–2 centimetrų ilgio detales, kurių turi būti po viena daugiau kiekviename flomasteryje. Tuomet detales sudėliokite nuo ilgiausio iki trumpiausio, kad viršutinės dalys būtų vienoje linijoje. Kitą flomasterių pusę užkimškite plastilino rutuliukais. Tarp jų įdėkite atskirtas mažesnes detales ir suklijuokite juos iš visų pusių dekoratyvine juosta.

  1. Ksilofonas

Kitam instrumentui – ksilofonui – reikės kartono tūtelių, kartoninės dėžės, virvės ar vilnonio siūlo, valgomųjų lazdelių ir spalvoto popieriaus. Įrankių čia teks paieškoti daugiau – teks susirasti ne tik kanceliarinį peiliuką, bet ir ylą, pieštukinių klijų. Pirmiausiai pasirūpinkite skirtingo storio ir ilgio kartono tūtelėmis nuo tualetinio popieriaus, popierinio rankšluosčio, folijos ar pakavimo popieriaus. Supjaustykite tūteles skirtingais ilgiais ir išdėliokite nuo ilgiausio iki trumpiausio. Tuomet atkirpkite 4 skirtingo ilgio siūlus, suriškite jas po du mazgeliais tarpusavyje, palikite 8–10 cm ilgio galus. Tarp tūtelių turintis likti tarpas – maždaug 1 cm.

Tuomet apklijuokite kartoninę dėžę spalvotu popieriumi, dekoruokite dažais arba markeriais – čia idėjų tikrai turės jūsų mažieji. Su yla pradurkite po dvi skylutes dėžutės siaurųjų sienelių viršuje – čia tvirtinkite siūlų galus juos prakišdami ir ištempdami. Galiausiai ateina laikas smagiausiai daliai – imkite valgomąsias lazdeles ir išbandykite šį muzikinį instrumentą.

  1. Būgnelis

Šiam muzikiniam instrumentui pasigaminti prireiks cilindro formos pakuotės nuo traškučių ar sausainių, kaspino ar siūlų, karoliukų, valgomosios lazdelės, balionų, spalvoto popieriaus ir lipnios juostos. Šių daiktų sujungimui į džiuginantį muzikinį instrumentą paieškokite žirklių, kanceliarinio peiliuko, ylos ir karštų klijų pistoleto. Pirmiausiai nupjaukite maždaug 4 centimetrų aukščio juostą nuo pakuotės viršaus ir apklijuokite ją spalvotu popieriumi. Naudodamiesi yla pradurkite sienelės centre skylutes – per apatinę prakiškite valgomąją lazdelę ir ją užfiksuokite karštais klijais iš vidinės cilindro pusės. Per kitas dvi skylutes praverkite maždaug 10 cm ilgio kaspino juosteles arba siūlus, užriškite mazgelius vidinėje pusėje. Tuomet suverkite po kelis karoliukus, galus užtvirtinkite mazgeliais taip, kad jie pasiektų cilindro vidurį.

Kitas žingsnis – balionų galų nukirpimas ir likusių jo dalių užtempimas ant cilindro šonų. Užfiksuokite lipnia juosta ir sukiodami tarp pirštų lazdelę jau galėsite džiaugtis šio instrumento skleidžiamais garsais. Pasigaminus šį ar anksčiau minėtus muzikinius instrumentus, daugiau jų pavyzdžių ieškokite  leidinyje „Muzika kiekvieno rankose“.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.