Vaikų ir jaunimo žalingų įpročių prevencijai – nuotoliniai mokymai

Priklausomybę sukeliančių medžiagų, tokių kaip tabakas, alkoholis ir narkotinės medžiagos, vartojimas – viena didžiausių paauglių sveikatos problemų, kurią valstybiniu lygiu bandoma spręsti jau ne vieną dešimtmetį. Kas ketveri metai atliekami tarptautiniai bei periodiški regioninio lygmens tyrimai rodo, kad psichoaktyvių medžiagų vartojimo problema Lietuvoje, lyginant su kitomis šalimis, yra ganėtinai aktuali.

Vertinant paskutinio Alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo Europos mokyklose tyrimo (ESPAD) duomenis pastebima, kad Lietuva pagal rūkymą, alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimą viršijo tyrime dalyvavusių 48 Europos šalių vidurkį. Toks neatsakingas požiūris į psichoaktyvias medžiagas paauglystėje sukelia greitą psichinę ir fizinę priklausomybę, kuri gali pakeisti žmogaus elgesį, o ilgainiui – ir ateitį.

 Vieną svarbiausių vaidmenų žalingų įpročių prevencijoje atlieka šeima. Tyrimų duomenimis, tėvų daroma įtaka vaikams ir jaunuoliams yra pagrindinė priežastis, dėl kurios vėliau jie ir pasirenka – vartoti ar nevartoti psichoaktyviąsias medžiagas, todėl labai svarbu pradėti vykdyti švietimą jau ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams bei suteikti žinių, kaip kalbėti su vaiku apie tabako, alkoholio bei narkotikų žalą nuo pat vaikystės ir ankstyvos paauglystės.

Atsižvelgdama į šias respublikines ir regionines tendencijas, Anykščių švietimo pagalbos tarnyba 2020 m. lapkričio–gruodžio mėnesiais vykdė Anykščių  rajono savivaldybės programos  Nr. 9.1.2.23 „Gyventojų saugumo stiprinimas“ projektą ,,Tėvų švietimas apie žalingų įpročių (alkoholio, rūkymo)  prevenciją“. Projekto tiksline grupe, arba tiksliau – klausytojais, tapo Anykščių miesto ir rajono mokinių tėvai, kurie dalyvavo paskaitose apie žalingų įpročių prevenciją. Šios paskaitos, kurias vedė psichologas Juozas Kairys, vyko netradiciniu būdu, buvo naudojama virtuali mokymosi aplinka. Lapkričio–gruodžio mėnesiais įvyko 9 paskaitos, kuriose dalyvavo beveik pusantro šimto dalyvių: tėvų, auginančių įvairaus amžiaus vaikus, klasių auklėtojų, kitų pedagogų. Psichologas ne tik pateikė teorines žinias, bet ir teikė individualias konsultacijas telefonu, atsakė į tėvams rūpimus klausimus, kaip kalbėti ir susikalbėti su vaiku, išlaikyti gerus santykius, kada ir kaip kalbėti su vaiku apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo žalą.

Projekto lėšomis buvo išleisti ir kalendoriai prevencijos tema ,,Gyvenimiški patarimai tėvams“. Kalendoriuose pateiktų patarimų autorius – paskaitų lektorius, psichologas Juozas Kairys.

Anykščių švietimo pagalbos tarnybos informacija

2 komentarai

  1. TUOJ ZOLYTE LEGALIZUOS BUS GERIAU NE TIK VAIKAI BET IR TEVAI RUKYTI PRADES

  2. as irgi laukiu, kada liberalai su konservatoriais liberalizuos ir zolyte ir sekmadieni snapso bus galima nusipirkt

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.