Užstato sistema Lietuvoje palaiko Europos pramonės ryžtą perdirbti 100 proc. aliuminio skardinių

Metalo pakuočių gamintojus, perdirbėjus ir aliuminio pramonės įmones Europoje vienijančios asociacijos paskelbė ambicingą tikslą – kartu pasiekti, kad žemyne 2030 metais būtų perdirbama 100 proc. gėrimų skardinių, pagamintų iš aliuminio. Asociacijų duomenimis, šiuo metu Europos šalyse perdirbama maždaug 76 proc. visų į rinką išleidžiamų aliuminių gėrimų pakuočių.

Šis planas atitinka visos Europos Sąjungos pokyčių kryptį, siekiant ekonomikos žiediškumo, kai panaudoti daiktai virsta antrinėmis žaliavomis ir gali būti perdirbami į naujus gaminius, taip tausojant energiją ir išteklius. „Vieningas verslo atstovų požiūris ir pastangos surinkti visas panaudotas skardines ir pateikti jas perdirbimui iliustruoja dideles permainas, Europoje vykstančias jau ne vienerius metus. Pramonės atstovų ryžtas dar labiau įsitraukti į ES žaliąjį kursą palaiko augantį vartotojų sąmoningumą – visuomenės norą gyventi tvariau ir švariau“, – komentuoja  VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovas Gintaras Varnas.

Pasak G. Varno, Lietuvoje ir kai kuriose kitose Europos šalyse veikianti užstato sistema yra vienas iš pavyzdžių, kaip galima efektyviai surinkti ir perdirbti aliuminio pakuotes. Mūsų šalyje užstato sistema veikia jau penkerius metus, o gyventojai grąžina per 91 proc. į rinką išleistų aliuminio skardinių.

Susitarimą pasirašiusių asociacijų „European Aluminium“ ir „Metal Packaging Europe“ atstovų teigimu, aliuminio pakuočių surinkimas ir perdirbimas Europoje gali tapti žiedinės ekonomikos pavyzdžiu, o vėliau šią praktiką būtų galima pritaikyti siekiant tvarumo kitose pramonės srityse. Į plano rengimo procesus įsipareigojo įsitraukti šimtai Europos įmonių atstovų.

Po sutarimo pasirašymo „Metal Packaging Europe“ atstovas Oliveris Grahamas akcentavo, kad aliuminio pakuotės yra lengvai rūšiuojamos, efektyviai perdirbamos ir užtikrina ilgalaikę ekonominę vertę, todėl puikiai tinka žiedinės ekonomikos principams realizuoti. O. Grahamo nuomone, užsibrėžtas tikslas perdirbti 100 proc. aliuminio skardinių yra realus ir įgyvendinamas.

Asociacijų pranešime taip pat cituojamas „European Aluminium Packaging“ grupės pirmininkas Andy Doranas pabrėžė, kad tikslą pasiekti padės nuolat stiprinamas visų suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimas ir platus partnerių tinklas. A. Doranas pakvietė gamintojus, prekės ženklų savininkus, prekybininkus, vartotojų organizacijas ir kitus partnerius nuosekliai dirbti kartu bei siūlyti sprendimus, kaip toliau tobulinti aliuminio pakuočių surinkimo sistemas.

Asociacijų iniciatyvą pasveikino Europos Komisijos direktorius žiedinei ekonomikai Kęstutis Sadauskas: „Aliuminio pramonė verta pagyrimo už pastangas gerinti gėrimų pakuočių perdirbimą. Vis dėlto lieka daug uždavinių ir darbo. Siekiame, kad apskritai visos 2030 m. ES rinkoje išleidžiamos pakuotės būtų perdirbamos arba pakartotinai panaudojamos. Akivaizdu, kad pokyčiams prireiks jungtinių pajėgų – norime, kad visos pakuotės atitiktų žiedinės ekonomikos principus, o dabartinių procesų neefektyvumas ir poveikis aplinkai mažėtų“. Pasak aukšto pareigūno, Europos Komisija pripažįsta aliuminio svarbą žiedinės ekonomikos pažangai ir mažesnei taršai, todėl yra pasirengusi bendradarbiauti ir finansiškai paremti investicijas. 

USAD vadovas G. Varnas atkreipia dėmesį, kad aliuminį galima perdirbti neribotą skaičių kartų – metalo kokybė dėl to nesuprastėja. Šiuo metu pasaulyje vis dar naudojama maždaug 75 proc. viso kada nors išgauto ir pagaminto aliuminio.

Naudodamiesi užstato sistema mūsų šalies gyventojai jau dabar prisideda prie Europos gamintojų paskelbto tikslo. Vien pernai Lietuvoje buvo grąžinta per 243,3 mln. vienkartinių aliuminio gėrimų pakuočių. Iš taromatų ir surinkimo vietų aliuminio pakuotės keliauja į USAD skaičiavimo centrą Vilniuje, o vėliau – pas perdirbėjus. Skaičiuojama, kad iš perdirbtos žaliavos pagaminta skardinė į parduotuvės lentyną gali sugrįžti per 60 dienų.


Inga Tarasonienė

Vienas komentaras

  1. Bijau kad geriausiai Europoje perdirba Germany,Lietuva gal 3-4vieta,pasaulyje Japan 1.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.