Þadama pritaikyti bendruomenės reikmėms

Buvę žydų maldos namai Kurkliuose – saugomas kultūros paminklas, tačiau niekam nereikalingas. Sinagogą aplankiusi Kultūros paveldo departamento vadovė Diana Varnaitė teigia sutarusi su rajono vadovais, jog pastatą bus stengiamasi pritaikyti vietos gyventojų poreikiams bei taip pat eksploatuoti kaip dar vieną turistų traukos centrą.
Sinagogų rajone netrūksta. Kai kurios iš jų niekam nereikalingos, o kai kurios turi savininkus, bet pastarieji tik imituoja šeimininkus. Greičiausiai, jų tikslas – perparduoti ir uždirbti. Prie vienų iš tokių maldos namų Anykščiuose jau šį šventinį šeštadienį vyks Þydų kultūros renginys, kuriame pasirodys žinomiausi šalies atlikėjai, veiks mugė bei košerinio maisto restoranėlis.  Deja, skanauti virtuvės patiekalų teks priešais apleistą, užkaltais langais šventyklą.
Kurklių sinagogos atvejis dar sudėtingesnis, nes ji medinė, ir priežiūra būtina jau dabar.
„Medinės žydų sinagogos mūsų didžiausias prioritetas. Raginame bendruomenes dialogui ir sprendimui, ką su jomis daryti. Tai unikalūs statiniai ir jokiame kitame krašte medinių tokios paskirties pastatų nėra tiek  išlikusių. Sutarėme, jog Anykščių rajono savivaldybė dar šiais metais pradės šnekėtis su žydų bendruomene ir perims pastatą kultūrinėms edukacinėms reikmėms“, – teigė D. Varnaitė.
Sinagoga Kurkliuose pastatyta apie 1935 metus pagal statybos techniko Povilo Jurėno projektą. Vietos gyventojai kartais čia regi atvažiuojančius žydų tautybės žmones, kurie įdėmiai viską apžiūrinėja, filmuoja, o neretai ir su ašaromis akyse.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.