Teresės Mikeliūnaitės kultūros premija – Jolantai Zabulytei

Vakar, spalio 29 dieną, vykusiame rajono tarybos posėdyje buvo pritarta savivaldybės Kultūros tarybos siūlymui 2020 metų Anykščių rajono savivaldybės Teresės Mikeliūnaitės kultūros premiją skirti mokslininkei, menotyrininkei, dailės pedagogei, kultūros organizatorei Jolantai Zabulytei už Anykščių krašto kryždirbystės tradicijų tyrinėjimą ir puoselėjimą. Po daugelio vykdytų ekspedicijų su Anykščių rajono moksleiviais renkant informaciją apie kraštui būdingus paminklus, 2018 metais J. Zabulytė parengė ir išleido knygą  „Anykščių krašto kryždirbystė: mediniai paminklai“.  J. Zabulytės dėka 2019 m. Arklio muziejuje pagal archyvines nuotraukas buvo pastatytos   trijų senųjų XIX a. II pusės paminklų rekonstrukcijos, rekonstruotas anykštėno Petro Blažio 1921 metais pastatytas kryžius. 2020 metais restauruotas kryžius Debeikiuose.

Pagrindinė J. Zabulytės mokslinės veiklos sritis – XIX–XX a. Lietuvos medinių ir geležinių kryžių analizė pasauliniame kontekste, liaudies menas, baltų kultūra, religijotyra. Menotyrininkė 2005 m.  stažavosi Varšuvos  Kultūros etnologijos ir antropologijos institute.  Nuo 1997 m. ji dalyvauja mokslinėse konferencijose, skaito pranešimus ir paskaitas visuomenei, rašo mokslinius bei meno populiarinimo straipsnius.  Menotyrininkė sukūrė apie 34 meno populiarinimo darbus, tarp jų 11 populiarinančių kryždirbystę, parašė 21 mokslinį straipsnį Lietuvos ir užsienio leidiniuose.  J. Zabulytė parengė ir išleido tris knygas:  2012 m. „Lietuvos kalviškoji kryždirbystė“,  2016 m. „Zanavykų krašto metaliniai kryžiai“ ir  2017 m. „Anykščių krašto kryždirbystė : mediniai paminklai“.

J. Zabulytė dalyvavo 21 mokslinėje konferencijoje, septynios iš jų – tarptautinės.  Ji buvo Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos globojamų renginių organizatorė, perskaitė 21 paskaitą įvairiuose renginiuose visuomenei.

NYKŠČIAI

10 komentarų

 1. gal pries pozuojant reikejo dantukus prasivalyt dantu pasta su sepeteliu ……..

 2. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
  Ka cia prisiknisai Valdas prie naturalios grazios sypsenos. Turim viena is nedaugelio realiai issilavinusia, atstovaujanti krasta kulturos veikeja, tai dar mat sypsena netinka. Nori dirbtinu plastmasiniu sypsenu, pilna nuo TSRS meslinu sakiu, prie kulturos prisokusiu veikeju. Kuriuose nera nei intelekto, nei dvasingumo, nei meno, vien tik garsiai barskantis ir save visur reklamuojantis tusciaviduriai kiciniai barskuciai. Netgi pasakyciau tas ju menas emociskai infantilus, prisigaudes pigaus trancedentalizmo populizmo. Tai jei turi taip pat postmodernu kunigelisko tipo veiduka su plastamsine sypesena, ypac kaimeliuose, atvyk pas tokias veikejas aptarnaujanciu elektriku, santechniku ar kitokiu …etiku, jos tave apibarskins i valias tavo aukstam etiniam skoniui itinkanciomis plastmasinemis sypsenomis ir netik……… 🙂

  Tik va prisiminiau jau sena savo nuvalkiota nuomone kuri niekam neidomi……. Kad mano galva zenkliai vertingiau butu buve tautai siusti tokio lygio specialistus Lietuvos Didziosios Kunigaikstystes kulturos simbolikos nagrineti. Kas gali pasakyti kokios Lietuviu realios kulturines saknys. Prievarta masines krikscionybes suformuota kultura, kuri turejo nuolankumo, vergavimo ir kancios isaukstinimo kulta, mane asmeniskai mazai domina. O LDK kultura galime nagrinetis tik per simboliu kalba… Na virtualioje erdveje si moteris rase kad ji noretu ir butu idomu, bet negali. Man kaip Kvazimodui moteriskas noriu bet negaliu, iki kraujo ir panagiu gerai pazistmas. Bet iki siol sunkiai suprantamas.
  Tai arba nori, arba nenori…. Noriu negaliu, man asmeniskai plysta smegenine….. Bumbliauskas su savo garsiuoju laivu LDK keliais, grizes skalambijo, kaip jis sokiruotas ir is naujo atrado LDK. O ka ponas Bumbliauskas skaite tik tas knygutes, kurias jam suformavo nuo seno Lenku finansuojamas ir itakotas universitetas? Mane siaip pasiplaukios su moetrelemis bet liko sokiruotas. Gal ne tas motereles i laiva pasieme? Mano galva Lietuviskos LDK kulturos, butent kulturos, nes istoriniai faktai kaip ir maziau daugiau zinomi, simboline prasme nagrinejimas, skaitmeninimas ir priespastatymas toms nuo sakiu prie tariamos kulturos veikejoms, labai svarbus momentas. Jei nors kiek norime issaugoti tautines realias kulturines saknis. O jei ne, turesime mazai kuom nuo Romos didziosios imperijos zlugimo ir supuvimo pabaigos besiskiriancia kultura, kai auksto luomo kulturines ponias, aptarnavo nuolankus ir svelnus berniukai, ir is savo smegeneliu isspausdavo kazkoki tariama mena, kol juos nesuzlugde daug primityvesni, bet fiziologiskai labiau issivyste germanai.

 3. Mielas biciuli, ne sypsenos, dantuku ziurek, o savo apatines kelnytes pasikeisk.

 4. Kraštotyra nėra profesionalu darbas !!!!!

 5. Jolanta – auksto lygio specialiste. Tik didziuotis reikia. O kulturos darbuotojai ir visi muziejininkai su pyragais, zvakigaliais jau nusibodo. Bet kur jiems, vargsams, ilysti. Sedes ir bezdes iki pensijos.

 6. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
  Na jau Antanas, dabartiniu laiku Kulturorisa profesionalu darbas :)… Bet kokia moksline veikla susideda is informacijos rinkimo, sisteminimo analizes is isvadu bei teoriju darymo.
  Gal informacijos rinkimas gali pasirodyti ne profesionalu darbas, bet ir tai reikalauja tam tikro ir profesionalumo ir kruopstumo….. Jus nagrinejotes kada nors kaip si moteris desto simboliu kalba?… Na man asmeniskai kildavo siek tiek nesklandumu, kai skaitai skaitai ir nepajauti kaip atsiduri erdveje kaip nabasnikai danguje jauciasi. Arba tas nuolat cituojamas autoritetas vienuolis is Prancuzijos. Nors man rase kad jokio vienuolio nera ir as ji isgalvojau, kadangi dingo visi leidiniai is virtualios erdves, to irodyti negaliu..
  Isivaizduok tarsi gauni kazkokia neaprasyta heroglifu kalba ir is jos isgauni to meto ir etniniu grupiu kulturinius pojucius. Kadangi mes LDK turime labai labai ribota rasytine dokumentacija ir tai slavu kalba, nagrineti LDK kultura mes galime tik nagrinedami kulturiniu simboliu kalba…

  Nors Lietuviai daznai nesugeba isisavinti net i akivaizdziu simboliu kalba. Va man labai patiko cia anksciau maciau publikuojama vienos kulturos veikejos piesiniai, uzvardinti kaip DZIN piesimas….. nepamenu pavardes.. Ir piesiniai visai nieko, nors manau kad ten ne DZIN, o tiesiog asmeninis talentas. Ir maciau redakciju pataisos, DZIN kaip savaime suprantama pataisytas i ZEN. O is tikro kaip yra.. Budizmas atkeliaves is Indijos i Kinija veikiamas daosistu kulturos virto 禪 .. Ir jis tariamas CIAN. Arba verciamas butu kinietiskas budizmas. 禪 (Cian) pakliuves i Japonija buvo transformuotas pagal Japonu kultura ir turejo toki simboli 禅 ir tariamas DZIN, n minkstai… Toliau 禅(DZIN) buvo suprimityvintas ir pritaikytas lengvam Amerikieciu skrandziui pateko i JAV. Ir vadinamas ZEN. Dar toliau butent populistiniai JAV vertiniai buvo isversti i Lietuviu kalba ir tapo madinga narcistines kulturos istroskusios visuomenes susireiksminimo israiska ir kazkodel vadinama DZENAS DZEN, arba visai mano nuomone netinkamas terminas dzen budizmas. Tas pats kas sakyti katalikiskas krikscionizmas. Tai nezinau ar si moteriske pati ismaste, ar taip jai inertiskai gavosi, jei turime galvoje piesima is Japonu kulturos, DZIN piesimas yra gana taiklus issireiskimas. Tik aiskumo delei galima butu rasyti kartu su Japonisku rasmeniu 禅(DZIN). Ir jis tariamas gana trancedentiskai minkstai kaip varpo gausmas DZINNNNNNNNN……..

  Cia tiesiog paemiau tik vieno termino simboline prasme, kaip svarbu net tokioje primityvioje vietoje simbolines prasmes norint suprasti kulturu transformacijas viena is kitos. O taip visur ZEN ZEN ZEN ZEN….. Todel cia mano toks posakis yra, kokias mes galime paveldeti kulturines saknis jei DZIN nuo DZEN neskiriame. Arba jei ir propoguojame DZIN ar tai tikrai ne is JAV paveledetas tiesiog DZENAS… O dabar isivaizduokit nerasytiniu simboliu prasme, ju kulturiniai paveldejimai, desningumai, sisteminimai. Kas tai pagal jus gali nagrinetis, nuo melzimo aparatu nusokusios veikejos, neprofesionalai? Nors mano galva visur reikalingas profesionalumas, tik kuo toliau, tuo sudetingiau ji surasti.

 7. Jurgis be kepures

  Butu labai gerai, kad ji imtusi vadovauti Muziejui, nes jau tikrai reikia pagalbos.

 8. Jau iš foto matau

  Labai nuoširdus žmogus.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.