Sveikatos srityje taupymas ne visada pasiteisina

Anykščių pirminio sveikatos priežiūros centro gydytojas, mokslų daktaras Audrius Vasiliauskas, paklaustas, kuo skiriasi originalūs ir generiniai vaistai ir ar jie tokio pat poveikio, sako, kad, be abejo, generiniai vaistai taupo lėšas, tačiau gydytojai-praktikai pastebi ir skirtumų.  

„Pastarojo meto įvykiai senai ištrynė iš gyventojų atminties vyriausybės priimtą nutarimą- pacientams skiriant gydymą – pradėti nuo pigesnių, generinių, vaistų. Visuomenės informavimo priemonės skyrė daug dėmesio naikinti mitą, kad generiniai vaistai savo efektyvumu nesiskiria nuo originialių gamintojų vaistų; pateikinėta informacija apie labai platų generinių vaistų vartojimą Europos Sąjungos šalyse (pvz.: Prancūzijoje- vaistų rinkos 70 proc. sudaro generiniai vaistai) ir didelę naudą šalies biudžetui, taupant gydymo išlaidas.

Taupymas yra gerai, ypač jei kaštų ir naudingumo principais vadovaujamasi ekonomikos sektoriuje, tačiau šie principai ne visad pateisinami sveikatinimo sektoriuje.

Originalus vaistas – tai pagrindinė veiklioji medžiaga bei įvairios pagalbinės medžiagos, palaikančios pagrindinės medžiagos cheminę struktūrą, stabilumą vaistinėje formoje, gali įtakoti jos įsisavinimą organizme. Išgrynintas visų medžiagų kompleksas ištiriamas klinikiniuose tyrimuose (to dažniausiai neatlieka generinių vaistų gamintojai), nustatomos aktyvios dozės, vaisto ir organizmo sąveika. Generinių vaistų gamintojos pasibaigus patento apsaugos laikui, kopijuoja pagrindinę veikliąją medžiagą, bando nustatyti ir visas pagalbines medžiagas, tačiau originalių vaistų gamintojas nėra įpareigotas atskleisti pagalbinių medžiagų sudėties.

Klinikinėje praktikoje gydytojai pastebi, kad originalusis vaistas dažnai geriau veikia į organizmo patologines grandis, sukeldamas mažiau pašalinių reiškinių, tai didina vaisto vartojimo saugumą.

Tai pastebima vartojant antibiotikus, širdies-kraujagyslių, inksto-šlapimo takų bei kitas sistemas veikiančius vaistus. Šie pastebėjimai yra gydytojų, su kuriais tenka bendrauti, empirinė patirtis, asmeninė patirtis. O pacientui visada lieka galimybė rinktis vaisto gamintoją, atsižvelgiant į asmeninę nuomonę ir finansines galimybes“, – komentavo A. Vasiliauskas.

NYKŠČIAI

7 komentarai

  1. Sergančių mokslų daktaras. 🙂

  2. Sugryžkit į Anykščius

    Gerbiam ir laukiam .

  3. A tikrai laukia gal prie bikuvos ir nežino kad jis poliklinikos sėdi

  4. Dabar vaistai vaistų platintoja ir gamintoja pinigus generuoja o nuo jų greičiau susirgusi nei pas veiksi, įvairių miltelių mišynis

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.