Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė

Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Anykščių bendrija, vienijanti daugiau nei 70 pagyvenusių Anykščių rajono žmonių, kuriems dažniau pasireiškia sveikatos negalavimai, vykdo Anykščių rajono savivaldybės administracijos finansuojamą sveikatinimo projektą „Būk sveikas 21 amžiuje“. Problema, kuri sprendžiama projektu, – pagyvenusių asmenų lėtinių neinfekcinių ligų bei traumų prevencija per  sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimą, aktyvaus laisvalaikio organizavimą.

Mūsų organizacija skatina anykštėnus senjorus sveikai maitintis ir organizuoti savo laisvalaikį, kad jis būtų fiziškai aktyvus, todėl jau eilę metų organizuoja įvairias sveikatinimo veiklas: susitikimus su gydytojais, žolininkais,  masažuotojais, mitybos specialistais, organizuoja įvairias paskaitas, iškylas gamtoje, mankštas, užsiėmimus miesto baseine „Bangenis“.

Sveikatinimo ir prevencijos priemonės – fizinis aktyvumas, baseino lankymas, sveika mityba, užimtumas, bendravimas – gali ne tik pailginti gyvenimo trukmę, bet ir pagerinti jo kokybę, įveikti neigiamus veiksnius, darančius įtaką sveikam senėjimui. Nuolatinis fizinis aktyvumas ir judėjimas  gerina galvos smegenų kraujotaką, širdies darbą,  stiprina raumenis, didina sąnarių ir raiščių tamprumą, lankstumą, atsparumą stresui, teigiamai veikia ilgalaikę ir trumpalaikę atmintį, Įvertinus statistinius duomenis pastebėta, kad fiziškai aktyvūs žmonės, besirūpinantys ir sveikesniu gyvenimo būdu, geriau jaučiasi ir geriau atrodo, žymiai rečiau mina gydytojų kabinetų slenksčius, nes jiems sumažėja įvairių valstybės finansuojamų medikamentų ar procedūrų poreikis. O tai – jau sumažėjusi finansinė našta mūsų valstybei.

Projekto vykdymo metu senjorams suorganizuoti užsiėmimai baseine, kurie mažina  socialinę atskirtį, nes atsiranda galimybė pabūti tarp žmonių, pabendrauti su bendraamžiais. Užsiėmimų metu senjorai išmoko  fizinių pratimų,  kurių dėka, mankštindamiesi ir plaukiodami  baseine, tikrai pagerina širdies ir kraujagyslių darbą, išsaugo kūno tvirtumą, lankstumą, ilgiau išlieka savarankiški. Fizinis aktyvumas mažina  traumų, osteoporozės, diabeto bei kitų ligų riziką.

Siekiant suteikti projekto dalyviams žinių apie fizinio aktyvumo ir kitų sveikos gyvensenos aspektų svarbą, buvo skaitomos paskaitos, taip pat organizuoti praktiniai sveiką maitinimąsi bei aktyvią gyvenseną skatinantys renginiai. Renginių organizavimui patalpas suteikia Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras.

Vienas iš tokių renginių įvyko praėjusią savaitę. Senjorai susirinko į Sveikos duonos popietę. Kai kurios moterys pačios kepė įvairių rūšių duonytę: su įvairiomis sėklomis, su morkomis, su vaisiais. Kiti popietės dalyviai iškepė duonos su česnaku. Genovaitė paruošė visą „natiurmortą“: atnešė ekologiško aliejaus, itališkos baltos duonos čiabata, prieskoninių žolelių, vieno kąsnio sumuštinukų su ančiuviais ir dar kažkuo ypatingu. Gėrėme vaistažolių ir putino uogų arbatą, ragavome duoną su lašiniais, įvairiomis pačių pasigamintomis užtepėlėmis, o Vida visus pavaišino duonos tortu. Danielius pavaišino puikaus skonio šermukšnių uogiene ir dar skanesniu medumi. Popietės metu skambėjo eilėraščiai ir patarlės apie duoną, senjorai dalijosi savo prisiminimais apie duoną ir jos vertę. Aloyzas pastebėjo, kad rugiai, iš kurių kepama duona, augdami net tris kartus pakeičia spalvą. Tik sudygę jie būna raudoni, po to – žali, vėliau – geltoni. O juk tai – mūsų vėliavos spalvos. Popietės metu buvo apdovanotos anksčiau vykusios sveikatinimo viktorinos nugalėtojos. Senjorė Ledina aktyviai talkino įteikiant prizus. Sveikai pasivaišinome, maloniai pabendravome. Sekantis susiėjimas įvyks baseine „Bangenis“.

Jorūnė Ragaišienė

 

5 komentarai

  1. Na, taip pavalgę tikrai sveiki būsite.

  2. Sėkmės BOCIAMS!!!

  3. rodo ir rodo STASI su drauge ,kada zenisis ,pranesk

  4. Kiek naujienų niekada negirdėtu sužinojo senjorai.

  5. Kaip džiugu, kad žmonės žino ir nori prižiūrėti savo sveikatą. Aš pati irgi stengiuosi vaikams ir vyrui kalti į galvą, kad reikia šiltai rengtis, valgyti sveikai, reguliariai sportuoti ir kitaip prižiūrėti sveikatą, bei imuninę sistemą. Aišku nesivada mano kalbos pasiekia juos, todėl profilaktiškai saugantis ir prižiūrėti imuninę sistemą mums padeda vitaminai. Radau kur juos nupirkti visai šeimai, todėl ten dažnai apsilankau. O ten kartais ir kitokių gerų dalykėlių randu su draugėmis. Tikrai labai nebloga vietelė https://www.ekonamams.lt/

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.