Susipažino su estų ir latvių praktika

Anykščių rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Laima Zukienė kartu su Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatore Vida Dičiūnaite dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo seminare „Socialinių paslaugų kūrimas šeimoje ir bendruomenėje: Latvija, Estija“.

Seminare buvo susipažinta su Latvijos ir Estijos socialinės sistemos bei vaiko teisių apsaugos ypatumais – veikiama panašiu principu kaip ir Lietuvoje, bet yra ir skirtingų aspektų.

„Socialinių paslaugų teikimas kaimyninėse šalyse pasižymi didesniu lankstumu nei pas mus. Estijoje nuo 2016 m. pertvarkytos išmokos šeimoms. Jos yra universalios ir skatinančios daugiavaikystę. Pvz., kas mėnesį už pirmąjį vaiką šeima gauna 50 eurų išmoką, už antrąjį – 50 eurų, už trečiąjį jau 100 eurų. Šeima, tapusi daugiavaike, gauna papildomą 300 eurų išmoką (iš viso 500 eurų). Nuo šeštojo vaiko šeimai, nepriklausomai nuo jos pajamų, kas mėnesį mokama papildoma 400 eurų išmoka (už 6 vaikus – 1000 eurų). Yra ir kitų, vaikams skirtų, išmokų. Estijoje socialinei sričiai skiriama 2,2 proc. nacionalinio šalies biudžeto.

Latvijoje su asmeniu/šeima, atitinkančiu(-ia) socialinių išmokų, paslaugų gavimo kriterijus, sudaromas kontraktas, kuriame įvardijamos konkrečios užduotys ir asmens/šeimos įsipareigojimai, pvz., gydytis nuo alkoholizmo, kreiptis į teismą dėl išlaikymo priteisimo, susitvarkyti dokumentus dėl neįgalumo, mokytis ir pan. Jei asmuo nevykdo kontrakte įvardintų įsipareigojimų, tuomet nutraukiamas socialinių paslaugų teikimas, savivaldybė atsisako mokėti socialines išmokas.

Savivaldybėse esančių Vaikų teisių apsaugos skyrių veikla apima reagavimą į gautą pranešimą apie smurtą prieš vaikus ar jų nepriežiūrą iki pagalbos vaikams sprendimų priėmimo. Latvijoje parengtas veiksmų algoritmas, pagal kurį kiekviena institucija žino, kada kokį veiksmą atlikti, kad vaikas ir šeima operatyviai gautų reikiamą pagalbą. Teikiama kompleksinė pagalba vaikui ir šeimoms, kuriose smurtaujama prieš vaikus. Dirba krizių įveikimo komandos, susidedančios iš daugelio specialistų: socialinio darbuotojo, psichologo, mediko, socialinio pedagogo, policijos atstovo ir kitų“, – pranešama administracijos parengtoje informacijoje.

Anykščių r. savivaldybės informacija

Vienas komentaras

  1. nesuprantu ,ka jos veikia ,kur ir kokie ju darbo rezultatai ,tik turistiniu darbu is musu pinigu uzsiima

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.