Su kuo kas nedraugauja

Lietuvoje kovo 3 dieną vyko savivaldybių tarybų rinkimai. Vietos politikai konkuravo dėl 1502 mandatų tarybose. Spaudos konferencijoje Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė sakė, kad per rinkimus visuomeniniai komitetai iškovojo daugiausia – apie 300 mandatų savivaldybėse, jie jau turi 4 merus. Per 260 mandatų savivaldybėse gali tikėtis konservatoriai, šiek tiek mažiau – iki 260 socialdemokratai. Per 200 mandatų turės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

VRK negalutiniais duomenimis, visuomeniniai rinkimų komitetai pelnė 26,76 proc. rinkėjų balsų, antrojoje vietoje atsidūrusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 16,05 proc., Lietuvos socialdemokratų partija – 13,24 proc. Už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatus atiduota 11,16 proc. balsų. Preliminariais duomenimis, Liberalų sąjūdis gavo 5,89 proc. balsų, Darbo partija – 5, 09 proc. balsų, Lenkų rinkimų akcija ir Rusų aljanso koalicija „Krikščioniškų šeimų sąjunga“ – 5, 01 proc., A. Zuoko ir vilniečių koalicija „Laimingas Vilnius“ – 3, 07 proc., partija Tvarka ir teisingumas- 2, 95 proc. balsų.

Po rinkimų Anykščių rajono tarybos sudėtis nėra aiški, galimi patys įvairiausi variantai. Kas gali ir kaip būti, galima šiek tiek spėti remiantis tuo, kas vyksta politinės virtuvės viršūnėje – Seime.
Kaip grybai auga tik prie tam tikrų medžių, taip ir partijos  su kai kuriais medžiais „draugauja“, o su kai kuriais ne. Po savivaldos rinkimų vyko keletas spaudos konferencijų, kurių metu partijų vadai išsakė, kaip jie mato politinį gyvenimą. Valdžioje esantys „valstiečiai“ nelabai turi su kuo bendradarbiauti. Konservatoriai aiškiai jau ne vieną mėnesį „kapojasi“ su Seimo dauguma ir yra tapę idėjiniais priešininkais. Socialdemokratai taip pat šiltų jausmų „valstiečiams“ nepuoselėja. Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas tiesiai pareiškė, kad jie, o ne „valstiečiai“ yra centro-kairiųjų jėgų atstovai, be to, „valstiečiai“ nelaimės nė vienų rinkimų, o Prezidento rinkimuose jie bus pagrindiniai „valstiečių“ konkurentai.   Atsidūrę politinėje izoliacijoje „valstiečiai“ pareiškė, kad savivaldos lygmenyje bendradarbiaus su visuomeniniais komitetais.
Konservatoriai yra susikoncentravę į kovas su „valstiečiais“, be to, ruošiasi laimėti būsimus Seimo rinkimus, todėl draugysčių neieško. Tiesa, konservatoriai ir socialdemokratai pakankamai pagarbiai žiūri vieni į kitus, kaip partijos.
Vietiniame fronte reiktų priminti, kad yra likusi nuoskauda po praeitų rinkimų, kai konservatorių lyderiui Sigučiui Obelevičiui pasukus su liberalais, socialdemokratai liko opozicijoje.
Liberalai tik atsigauna po virtinės skandalų, kaip sakė jų lyderis Eugenijus Gentvilas, „tik grįžta po reanimacijos ir jau sportuoja“, mankština raumenis ir ruošiasi kautis dėl to paties dešiniojo rinkėjų elektorato kaip ir konservatoriai.
Darbo partijos, Socialdemokratų darbo partijos ir partijos „Tvarka ir teisingumas“, kaip rodo rinkimų rezultatai, palaikymas yra labai menkas ir joms reikia rimtų pokyčių, norint vėl grįžti į politinę areną.
Tai tokios nuotaikos Lietuvos politikos viršūnėse, kur daugiau visų karo prieš visus, o ne partnerystės. Neaišku, ar jos persiduos į savivaldos lygmenį, ar derantis dėl koalicijos lems kiti veiksniai – pareigos, interesai vienoje ar kitoje sferoje.

Linas BITVINSKAS

15 komentarų

  1. pratijonas

    Vertybinės partijos nenorės bendradarbiauti su asmeniu, kuriam pareikšti kaltinimai prekiavus poveikiui. Todėl bendradarbiavimas su K.Tubiu galimas tik iš valstiečių pusės.

    • Norės! Nes kaltinimai tai dar toli gražu ne kaltė.

    • Pamąstymas

      Landsbergis uždraudė su valstiečiais bendradarbiauti, Masiulio partija susitepus, Tubio irgi netinka tai konservatoriai opozicijoje? Stebūklas būtų.

  2. Tos ‘vertybinės’ partijos didmiesčiuose ,pasirodo visiškai bevertės,na ,o,čia kelias vieteles Taryboje ,su giminių bei kaimynų pagalba ,dar sugraibo.Dar 4 metai ,manau ir Anykščių žmonės suvoks,kad Vilniaus ponų klapčiukai,jiems nedraugai,greičiau priešai.

    • pratijonas

      Kelios vietelės su giminių bei kaimynų pagalba? 5 + 5 +4 = 14 , jei ir valstiečius laikytume vertybine partija, tai visi 18 . Tiktai ne kelios vietelės.

  3. kas dar išdrįs eiti kartu su komitetu? Tai jau būtų šakės ir tokiems gėda per mažai

  4. su kuo nauda su tuo visi draugauja,biednas su biednu,turtingas ir dar pareigas turintis tol naudingas

  5. už konservatorius nebalsavau,bet Sigutį gerbiu už tai,kad ėjo į rinkimus be drabstymosi purvais,kaip kiti. Antrame ture tikriausiai bus taip.

    • Be Tubio, kuris dar drabstėsi purvais? Reiškia balsuoja už tuos kurie drabstėsi. Gaila ir gėda už Anykščius.

  6. Nu visai nužmogėjom,juk kol tik įtarimas tai nereiškia kad padarė nusikaltimą.Jūs gi nepradėkit dirbt teisėjais,dirbkit savo darbą.Tiek esamas meras Tubis,tiek Obelevičius abu puikiai dirbo 4metus ir dar dirbs,o kiti ypač jaunimas tegul dar pasimokina ne tik politiko darbo,bet ir tolerancijos dirbtinė reklama nieko
    nereiškia ir nelemia.

  7. Man patiko, kaip dirbo Tubis su Obelevičiumi.Labai balansuota komanda ir gerai dirbanti buvo. Pav aš nekeisčiau dabartinės padėties, nemanau, kad gali būti geresnis variantas.

  8. Mano nuomone, geresnio mero už K.Tubį Anykščių r. kol kas nematyti.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.