Specialistai informuoja: pasibaigė erkių stebėjimo laikas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus specialistai kiekvienais metais vykdo erkių stebėseną.  Anykščių rajone erkių stebėsena vykdoma Kavarsko seniūnijoje esančiame Daumantų kaime. Renkant skaičiuojamos suaugusios erkės ir nimfos (nesubrendusios erkės). Suaugusių erkių randama daugiau nei nimfų.

Šiais metais per balandžio – rugsėjo mėnesius surinkta 48 erkės. Analizuojant penkerių metų (2014-2018 m.) stebėjimo duomenis pastebima, kad daugiausiai erkių surenkama balandžio ir gegužės mėnesiais. Erkių gausa išsiskiria 2015 m., kuomet surinktos 79 erkės, 2017 m. surinktos 73,  2016 m. surinktos 59 erkės. Mažiausiai erkių surinkta 2014 m. – tik 27.  Reikia paminėti tai, kad 2014 m. ne tik surinkta mažiausiai erkių, bet ir užregistruotų erkių platinamų ligų (erkinio encefalito ir Laimo ligos) atvejų skaičius taip pat mažiausias. Per penkerius metus kovo ir lapkričio mėnesiai nerasta nei viena erkė.

Tinkamiausia vieta gyventi erkėms – lapuočių ir mišrūs miškai

Erkių stebėjimui parenkama mažiausiai žmogaus veiklos paliesta vieta, geriausiai 1 kilometro miško ar pamiškės atkarpa, kuri turi būti nuolatinė. Vieta keičiama tik tada, jei ji pakinta dėl ūkinės veiklos. Erkėms labiausiai tinkama aplinka gyventi – lapuočių ir mišrūs miškai, kuriuose yra pakankamai drėgmės ir gera miško paklotė. Pušynuose erkių paplitimas mažesnis. Stebėsenos tikslas – tam tikroje teritorijoje nustatyti žmogų puolančių erkių gausos dinamiką.

Erkes suskaičiuoti padeda vėliavėlės

Erkės renkamos standartine vėliavėle, braukiant ją žemaūgės augmenijos paviršiumi. Vėliavėlė gaminama iš minkštos  šviesios medvilninės medžiagos, kurios vienas galas pritvirtinamas prie lazdos, o kitas – sutvirtinamas viela. Vėliavėlė kas 10 žingsnių apžiūrima ir surenkamos prikibusios erkės. Erkių gausos rodikliu laikomas surinktų erkių skaičius vieno kilometro atkarpoje. Taip apskaičiuojamas kraujasiurbių aktyvumo periodas sezono metu. Alkanų erkių gausumas tiriamas kovo-lapkričio mėnesiais.

Tinkama apsauga – geriausia apsisaugojimo nuo erkių priemonė

Nėra vienintelio patikimo būdo padedančio apsisaugoti nuo erkių įsisiurbimo. Tačiau reikia žinoti, kad tinkama apranga gali padėti jų išvengti. Einant į mišką, vaikštant parkuose ar kitose vietose, kur gali būti erkių, reikia naudoti erkes atbaidančias  priemones. Dėvėti uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, mūvėti ilgas kelnes, kurias svarbu susikišti į puskojines. Galvą reikėtų apsirišti skarele ar užsidėti prigludusią kepuraitę. Iškylai į gamtą pasirinkti šviesesnius drabužius nes tada lengviau pastebėti erkę ir išvengti jos įsisiurbimo. Kol erkė suranda kur jai įsisiurbti, gali praeiti tam tikras laiko tarpas, kartais trunkantis net kelias valandas. Todėl po iškylos gamtoje būtina kruopščiai apsižiūrėti kūną, patariama gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu, persirengti kitais rūbais. Vilkėtus drabužius reikėtų gerai iškratyti ir pakabinti negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Utenos departamento Anykščių skyrius

Vienas komentaras

  1. kaip gailaaa....

    oi

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.