Smuikininkė Giedrė Surdokaitė: „Karantinas? Laikas pamilti klasiką“

Muzika visada buvo ir bus svarbi. Ji guodžia, linksmina, įkvepia ir suteikia vilties atsidūrus sunkumuose.  Karantino metu muzika kaip niekada reikalinga, kai aplink daug nerimo ir nežinios, būtent muzikos garsai gali nuraminti širdis.Nors muzika ir vertinama mūsų šalyje, tačiau klasikinės muzikos atlikėjai negali džiaugtis ypatingu dėmesiu. Tiesa, tikimasi, kad laikui bėgant būtent klasika taps prioritetu. Apie klasikos atstovų atradimus karantino metu ir  klasikinės muzikos situaciją  Lietuvoje su  talentinga  smuikininke  alytiške Giedre Surdokaite kalbasi Mindaugas Jonušas.

Kaip atpažinti, kad esi pašauktas muzikai?

-Vienas iš esminių požymių, parodančių, jog žmogus turi pašaukimą būti meno pasaulio dalimi – begalinė meilė muzikai. Neretai polinkis į tam tikrą profesiją atsiskleidžia vaikystėje, kai žmogus nesureikšmina kitų nuomonės ir nebijo parodyti tikrąjį save. Daugelis garsių atlikėjų jau nuo ankstyvo amžiaus suvokia, jog menas, koncertai ir publika  – neatsiejama jų gyvenimo dalis. Kiekvienas asmuo trokšta kaip nors įprasminti savo būtį, nori jaustis laimingas, sėkmingas bei reikalingas. Jeigu individas pastebi, jog muzika jo egzistencijai suteikia prasmę, padeda realizuoti save, o meninė veikla ne tik teikia didelį džiaugsmą, bet ir daro teigiamą poveikį aplinkiniams – vertėtų susimąstyti apie karjerą muzikos srityje.

Ar Jūsų vaikystėje nuo mažens buvo muzikuojama?

-Mano vaikystėje muzikuojama nebuvo, užaugau ne muzikantų šeimoje, tačiau nuo pat mažens mane žavėjo klasikinė muzika, koncertai, scena. Jau vaikystėje supratau, jog muzika yra mano gyvenimo dalis. Nuo devynerių pradėjau mokytis Alytaus muzikos mokykloje, grojau smuiku bei dainavau. Vienas iš esminių momentų mano muzikiniame kelyje buvo, kai ketvirtoje klasėje pradėjau mokytis pas smuiko mokytoją ekspertę Ritą Frendzelienę. Ši nuostabi pedagogė ne tik padėjo man ženkliai patobulinti techninius grojimo smuiku aspektus, bet ir parodė, kaip svarbu teisingai interpretuoti kūrinius, kaip įžvelgti įvairius charakterius, spalvas ir emocijas muzikoje.

Kas Jums yra graži muzika?

-Man graži muzika tokia, kuri padeda žmogui tapti geresniu. Graži muzika skatina individą tobulėti, motyvuoja, padeda įžvelgti gėrį savyje bei kituose, atrasti vidinę ramybę ir pakeisti požiūrį į pasaulį. Viena iš emociškai turtingiausių bei labiausiai dvasiškai tobulėti asmenį skatinančių muzikos rūšių  – klasikinė muzika. Joje galime atrasti įvairiausių charakterių, nuotaikų, spalvų ir jausmų. Aš visada labai džiaugiuosi atlikdama klasikinę muziką, nes kiekvieną kartą ją begrojant įžvelgiu vis naujų detalių, spalvų bei emocijų. Tokia išraiškinga ir niekada neatsibostanti muzika ne tik skatina mane tobulėti, bet ir nepalieka publikos abejingos.

Patarkite, kaip rasti savo gyvenimo kelią?

-Vienas svarbiausių dalykų atrandant savo gyvenimo kelią – pažinti save. Tik suprasdamas savo stiprybes ir silpnybes, žinodamas, kokia veikla teikia daugiausia džiaugsmo bei atsižvelgdamas į svajones ir siekius asmuo gali surasti gyvenimo kelią. Jeigu dirbdamas žmogus jaučiasi laimingas, veikla turi prasmę ir prisideda prie individo asmeninio tobulėjimo, tai ženklas, jog einama teisingu keliu. Taip pat, beieškant savo gyvenimo tikslo reikia nepamiršti ir poveikio aplinkiniams. Dažniausiai laimingi jaučiamės tik tada, kai mūsų poelgiai ar veikla daro teigiamą įtaką kitiems žmonėms.

Kaip muzika gali padėti išgyventi šį nelengvą laikotarpį?

-Jau nuo seno žinoma, jog muzika gydo sielą. Klasikos klausymasis ne tik daro teigiamą įtaką mūsų emocinei būsenai, padeda sumažinti įtampą ar stresą, bet ir praturtina vaizduotę, skatina kūrybiškumą. Net ir šiuo sudėtingu laikotarpiu kiekvienas galime leisti muzikai mums padėti. Šiais laikais išmaniosios technologijos ne tik itin palengvina mūsų darbą, padeda efektyviau atlikti užduotis, surasti reikiamą informaciją, bet ir leidžia klausytis mėgstamos muzikos bet kuriuo metu. Beveik visi galime skirti bent penkias ar dešimt minučių per dieną klasikos klausymui, taip pagerindami emocinę savijautą šiuo nelengvu laikotarpiu.

Muzika – meilė iš pirmo žvilgsnio?

-Tikrai taip! Tereikia tik „pažvelgti į muziką“. Labai džiugu, kad tiek pasaulyje, tiek po truputį Lietuvoje žmonių požiūris į klasikinę muziką gerėja. Šiais laikais stereotipai, jog klasika – labai rimta, sudėtinga ir skirta tik vyresnio amžiaus asmenims, jau nebe tokie aktualūs. Šiuolaikinių technologijų dėka, žymiai daugiau žmonių turi galimybę pasiklausyti įvairios muzikos ir patys išsirinkti, kokios melodijos jiems patinka. Dažniausiai užtenka išgirsti tik keletą klasikinių kūrinių, kad asmuo supratų, jog jam patinka tokia muzika. Žinoma, didžiausią teigiamą efektą turi apsilankymas koncerte.

Kaip šiandien gyvena muzikos žmogus, kai atrodo, kad menas išgyvena krizę?

-Visais laikais muzikanto gyvenimas nebuvo lengvas. Anksčiau asmuo, pasirinkęs muzikanto profesiją, susidurdavo su dideliais finansiniais sunkumais, laisvo laiko ir poilsio stoka, nuolatos jautė įtampą bei stresą. Deja, bet tokios problemos aktualios ir šiomis dienomis. Vis dėlto, nors ir atrodo, jog menas dabartiniu metu išgyvena krizę, o rūpesčiai bei iššūkiai tik didėja, tokia situacija priverčia muzikos žmogų nuolatos tobulėti, ieškoti kūrybingų sprendimų bei puoselėti dvasines vertybes. Šiandieniniai sunkumai skatina meno pasaulio atstovą ne tik ieškoti naujų būdų, kaip sudominti publiką, bet ir kaip išlaikyti muzikos klausymąsi svarbia žmogaus gyvenimo dalimi.

Jūsų patarimas žmogui, kuris ieško savęs.

-A. Einšteinas yra pasakęs, jog „yra tik du būdai, kaip gyventi. Vienas – galvoti, kad stebuklų nebūna. Kitas  – galvoti, jog viskas yra stebuklas“. Aš patariu į gyvenimą žvelgti, kaip į stebuklą, džiaugtis ir branginti kiekvieną akimirką, nebijoti suklysti bei daug ir drąsiai svajoti! Taip pat, beieškant savęs, labai svarbu kartais sustoti ir įsiklausyti į save ir pasaulį, pasistengti pastebėti nors ir mažus, tačiau esminius dalykus, ugdyti dvasines vertybes, susidėlioti prioritetus bei jausti dėkingumą. Žinoma, save atrasti padeda ir klasikinės muzikos klausymas.

Ačiū už pokalbį.

Vienas komentaras

  1. Oi kaip pasiilgau koncertų gyvų.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.