Skelbiama apie dar vienos pavojingos ligos protrūkį

Lietuvoje užfiksuotas itin patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8. Anykščių rajone, kur kaimiškose vietovėse itin daug gyventojų savo tvartuose augina tik sparnuočius, nesilaikant reikalavimų, pasekmės gali būti labai liūdnos. Nuo rytojaus – juos draudžiama išleisti į lauką, kur gali turėti kontaktų su gyvenančiais laisvėje.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad vakar Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute virusas patvirtintas 6-ioms gulbėms.
Tokio tipo virusas šalies istorijoje nustatytas pirmą kartą. Nugaišę sparnuočiai rasti Kaune, Nemuno upėje. Apie pastebėtą leisgyvę gulbę pakrantėje pranešė ten vaikščiojęs pilietis. Šioje vietovėje gausiai būriuojasi vandens paukščiai, gyventojai lesina gulbes. Veterinarijos specialistams atvykus į nurodytą vietą, šalia kritusios gulbės rastos dar 5-ios.
Atlikus tyrimus, visiems 6-iems į laboratoriją pristatytiems sparnuočiams patvirtintas paukščių gripas.
Paukščių gripo atvejai jau kurį laiką užregistruojami aplinkinėse Europos Sąjungos valstybėse tiek laukiniuose vandens paukščiuose, tiek naminių paukščių laikymo vietose, kuriose dėl šios ligos jau sunaikinta apie 7,5 mln. sparnuočių. Vakar Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija pranešimų apie gyvūnų ligas sistema oficialiai pranešė apie 3-ims gulbėms nustatytą paukščių gripo virusą H5N8 Kaliningrado srityje (Rusijos Federacija).
Specialistai pabrėžia, kad paukščių gripo virusas H5N8 labai pavojingas paukščiams, tačiau žmonių sveikatai grėsmės nekelia.
VMVT primena paukštininkystės ūkiams ir pavienių paukščių augintojams, kad nuo kovo 1 d. mažiausiai vieną mėnesį (jeigu situacija neblogės) įsigalioja tam tikri draudimai, t. y., nurodoma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).
Paukščių laikytojai privalo: nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti; laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų; apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą nedelsiant informuoti VMVT teritorinius padalinius, kurių kontroliuojamose teritorijose laikomi naminiai paukščiai.
„Labai svarbu, kad patys paukščių laikytojai suprastų artėjančią grėsmę. Labai patogeniškas paukščių gripas H5N8 jau Lietuvoje, ir tikėtina, kad tai nebus vienintelis atvejis. Dėl didelės paukščių koncentracijos Nemune ties Kaunu, virusas gali plisti ir toliau. Labai svarbu apsaugoti naminių paukščių ūkius, nes virusui patekus į paukščių laikymo vietas, ekonominiai nuostoliai bus didžiuliai. Kiekvienas augintojas atsako už savo laikomų paukščių sveikatą. Išleistas VMVT įsakymas, nurodantis, kokias priemones reikia taikyti komerciniams paukštynams ir smulkiesiems paukščių laikytojams, siekiant išvengti paukščių gripo. Europos Komisija taip pat yra išleidusi sprendimą „Dėl rizikos mažinimo ir sustiprintų biologinio saugumo priemonių bei ankstyvo ligos nustatymo sistemų, susijusių su naminių paukščių užsikrėtimo pavojumi labai patogenišku paukščių gripu nuo laukinių paukščių“. Pagrindinis šių teisės aktų tikslas – nurodyti priemones, padedančias išvengti paukščių gripo. Primenu, kad VMVT tikslas – ne taikyti nuobaudas paukščių laikytojams, bet kelti jų sąmoningumą ir padėti bendromis jėgomis apsisaugoti nuo šios pavojingos, didelius nuostolius nešančios ligos“, – komentavo VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.
Pagrindiniai paukščių gripo simptomai: pašarų ir vandens suvartojimas sumažėja daugiau nei 20 proc.; ilgiau kaip dvi dienas sumažėja kiaušinių dėjimas (daugiau kaip 5 proc.); paukščių gaišimas padidėja 3 proc. per savaitę (keletą paukščių laikančiuose ūkiuose dviejų ir daugiau paukščių nugaišimas vienu metu – sunerimti verčiantis požymis!); paukščiams pasireiškia klinikiniai požymiai ar pakitimai, leidžiantys įtarti susirgimą.
Gyventojai, pastebėję laukinių vandens paukščių gaišenas, prašomi apie tai pranešti teritoriniam VMVT padaliniui arba visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40403.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.