Šiukšlės gyventojams brangs, tačiau kiek, kol kas neaišku

Ketvirtadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje tarybos nariams buvo pateikta informacija apie tai, nuo kada ir kodėl brangs Utenos regiono atliekų tvarkymo centro „vartų“ mokestis. Centro direktorius Ramūnas Juodėnas sakė, kad paskutinį 2020 metų ketvirtį Utenos RAC pradėjo vykdyti naują veiklą – degių atliekų deginimą. Pasak direktoriaus, dėl to buvo atlikti skaičiavimai, kiek viskas brangs, ir dabar šie skaičiavimai pateikiami rajonų taryboms apsvarstyti.

Konsultantas Jonas Stravinskas, demonstruodamas skaidres,  tarybos nariams gerą pusvalandį aiškino būsimus kainų pokyčius. „Įmonė iki 2020 m. IV ketvirčio dirbo pelningai, o nuo IV ketvirčio privalėjo būti pradėtos deginti sukauptos degios atliekos. Tad per paskutinį metų ketvirtį viskas pasikeitė. Jei nebrangintume „vartų“ mokesčio, įmonė 2021 m. baigtų su bene 500 tūkst. eurų nuostoliu, – aiškino konsultantas. – Dabar atliekas deginti mes vežame į Kauną, vėliau vešime į Vilnių, bet tai bus apie 2022-2023 metus. Per metus turėsime sudeginti apie 7,5 tūkst. tonų atliekų. Todėl ir didės „vartų“ mokestis per penkerius metus nuo dabartinių 5 eurų už toną iki 25 eurų.  Rajonams atliekų išvežimo mokestis turėtų augti nuo šių metų antro pusmečio. Kaip gyventojus paveiks „vartų“ mokesčio brangimas, turėtų pasakyti rajono taryba ir  komunalininkai.“

Tarybos narys Kęstutis Tubis klausė: „Kiek ta šilumos kogeneracinė elektrinė (elektrinė, tuo pat metu gaminanti tiek šilumos, tiek ir elektros energiją, – red. pastaba) jums sumoka už gautą šilumą deginant atliekas?“

„Mums iš tikrųjų nieko nemoka, nes mes turime prievolę sudeginti degias atliekas. Sumokame mes jiems „vartų“ mokestį.  Solidarumo principas, kuris veikia regionų mastu, veikia ir valstybiniu mastu“, – atsakė konsultantas.

„Jie gauna didelę naudą iš mūsų. Praktiškai pagamina šilumą iš mūsų atliekų, o mes dar jiems mokame? O kitose valstybėse kaip? Ar jie gauna kokią naudą iš kogeneracinių elektrinių?“ – toliau aiškinosi K. Tubis.

„Deginimas yra visoje Europoje ir Skandinavijos šalyse. Ar jie gauna iš to naudos, man nėra žinoma“, – trumpai į tarybos nario klausimą atsakė J. Stravinskas.

„Man tai čia jokios logikos nėra. Mes, sakykim, esame tie žmonės, kurie gyvena provincijoje ir gauna mažesnes pajamas, nei didmiesčiuose. Ir mes sumokame už tai, kad kauniečiai ir vilniečiai galėtų pigiau mokėti už šilumą. Čia kažkoks kosmosas, – neiškentė  nereplikavęs ir  meras Sigutis Obelevičius. – Mes bandysim skaičiuoti, kiek atsilieptų gyventojams „vartų“ mokesčio pabrangimas. Tai būtų apie 5-6 proc. Ar aš teisingai supratau?“

Utenos RAC atstovas patvirtino, kad „vartų“ mokestis yra viena iš sudedamųjų dalių,  todėl turės tiesioginės įtakos kainai. Dar pridūrė, kad operatorius tikslai paskaičiuos ir pateiks rajono tarybos narių svarstymui kainas.

„Kaip pasikeistų vienos tonos degių atliekų kaina, jei deginti vežtumėte į Vilnių, o ne į Kauną?“ – domėjosi K. Tubis ir dar klausė, kiek iš 1 tonos atliekų pagaminama šilumos ir elektros?  

„Vilniuje vartų mokestis būtų gal kokiais trimis eurais mažesnis ir logistika pigesnė, nes Vilnius arčiau. Bet tai, kaip sakiau, būtų apie 2022 metus.  Kiek gauna iš tonos šilumos, paskaičiuosime ir paversime į kilovatvalandes“, – sakė Utenos RAC atstovas. K. Tubis pasiūlė nedeginti dabar Kaune atliekų, o jas kaupti ir vėliau vežti į Vilnių.  Meras jam paantrino ir sakė, kad rinksis visi Utenos regiono merai ir tarsis.

Tarybos narys Mindaugas Sargūnas, pritardamas merui sakė, kad neteisinga, jog  didieji miestai mažina šilumos kainą regionų gyventojų sąskaita, nes regionai ir taip yra skriaudžiami.

Meras S. Obelevičius tarybos narius patikino, kad su kitais rajonų merais bando organizuoti susitikimą su premjere Ingrida Šimonyte, kad išsakytų bėdas.  „Man tikrai čia visai logikos trūksta, tai nėra gerai“, – be optimizmo kalbėjo meras.

Šį kartą pozicijos ir opozicijos nuomonė buvo vieninga, kas rajono tarybos posėdžiuose būna gana retai. Belieka tikėtis, kad rajono valdžia, kaip žadėjo, pakovos už tai, jog gyventojams šiukšlių surinkimo mokestis augtų kuo mažiau.

Dalina RUPINSKIENĖ  

16 komentarų

 1. o tai mūsų valdžia ką noprs darys ar tik brangins ir brangins?

  • Stebėtojų taryba

   mūsų rajono vadovas skundžiasi atmintimi, a patarėjų, katrie primintų nebeturi. Štai ir praėjusiam rajono tarybos posėdyje pasisakė apie plintančios kempinligės poveikį. Taip pat paklaustas apie Anykščių komunalinio padėtį ir darbuotojų kreipimąsi į savivaldybės administraciją patvirtino, kad pradėjo tuo domėtis ir ateinančią, t.y. šią savaitę susitiks su komunalinio direktoriumi aptarti problemos.
   Deja, nei mero, nei kitų savivaldybės vadovų darbotvarkėje vasario 22-26 dienomis nei susitikimo su komunalinio vadovu, nei su komunalinio darbuotojais nenumatyta.
   Darytina išvada, kad koalicijos partnerių lyderiai susitarė dėl vieno iš jų partijos atstovo vadovaujamoje savivaldybės bendrovėje maišto tarp darbuotojų bei neva dėl jų pažeidžiamų teisių buvo tik garsas nuo susidariusių dujų, o išreikštas nepasitenkinamas verčia visus tobulėti.

 2. K. Tubis pasirodė, kai nemokantis skaityti, nes skaidrėse aiškiai buvo parašyta, kaip skiriasi kaina transportuojant į Kauną ir Vilnių. Pirmą variantą t.y. deginti tik tiek kiek privaloma, siūlė gerb. Jonas Stravinskas, o ne K.Tubis. Galite visi pasižiūrėti vaizdo įrašą ir matysite, kaip „atsitinka svetima gėda“, turiu omenyje, kai išrinktas tarybos narys išsiduoda, kad nemoka skaityti.

 3. degias atliekas galma degint vyno katilinej tokias kaip popierius ,senus rubus ir batus sumaisius su medzio atliekom kurias dabar degina , tai silma atpigtu .

 4. Pamiskes vel bus pilnos

 5. I was fired by my boss and was jobless for few months, than my buddy told me about this site to do work. Within a month i am able to earn handsome package. For more detail visit…….https://bit.ly/39JrDqt

 6. Ar kam paprasti žmonės reikalingi. Prieš rinkimus. Dar toli rinkimai.

 7. Brangsta ir brangsta viskas daugiau nieko nesigirdi

 8. Keisti Kęstučio klausimai… Tokius dalykus, apie kuriuos jis klausinėja, reiktų pačiam bent jau prieš posėdį išsiaiškint. Būtų suprantama, jei to klausinėtų kokia babytė iš kokios Malgažatavos. O kad brangs, ir nuolatos – klausimų neturėtų kilti. Jei norime gyventi kaip žmonės. Geriau jau eksmeras paaiškintų komentatorei Vandai apie atliekų deginimo galimybes vyno gamykloje arba jonui apie pamiškes

 9. atsakymas Jonui

  Nesvarbu ar tu išveši nustatytą normą ar ne, taip pat kaip dabar mokėsi vis tiek. O kad viskas brangs ne naujiena.

  • ... ir nesigydo

   Nusikalbi. Mokėsi daugiau, jei išveši virš normos. Nemeluok, berazumi. Jei turi sutartį ir tavo atliekos netilpo į normą, tai 120 litrų tūrio konteineris 1,96, jei net neturi sutarties ir pasisamdei konteinerių šventei ar kt. reikalu – 120 litrų tūrio konteineris 3,70 eur.

   • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
    Jei vartu mokesti nuleisti tiesiogiai vartotojams, tai net kai numatoma po 5 metu iki 20 euru padidejes uz tona vartu mokestis. Tavo ta 120 litru backela padides 62 euro centu po petilietkos…… Jei kalba sukas vien apie 120 l backelas paididejusi vartu mokesti, A kiek uz saliarka sumokesi iki miska ja nutyst? Nekalbant apie sveikata, sazine siukslam uzpilus…… ?

    Bet ir atsiranda spartuoliu. As kaip nesistengiu niekaip vienam zmogui priskirto kubo metams daugiau puses neprirenku. O pasirodo yra kam neuztenka kubo galvai
    ——————————————————————————————————
    Kubas misriu atlieku pagal normatyvus 260kg…. Kadangi zmogui Anyksciuose priskirta 0,96 kubo , gauname 250kg…
    Panasiai po 1,25 pabrangimas zmogui per metus…. Galutiniam variante po 5 metu jei tik tokia problema 5 eur galvai…
    Nors kai seimos uki galvu ne viena ir pinigas.

    Tai jum, tik nepamenu kaip pavarde tos moteriskes, kai komunalinin inteini ir neisitikinus, rekia puse valandos kad tu tam komunaliniui puse savo gyvenimo skoloi. kol i popierius paziuri kaip ten is ties yra. Tai va manau ta moterela jums kasmet tikrai pacidys kelis kart didesnes islaidas vien is komunalinio puses, nei tas suknistas vartu mokestis. Lyg neaisku kas ant tu vartu ir kokia chebryte sedi…… Kaip jau atvirai issireiske konsultantas solidarus vieni su kitais visoje sventoje zemeleje.

 10. bet juk mokam

  uz siuksles kuriu nera ,juk dar neveze nai karto ,o jau 8 eurai ,uz ka ,kam reketuojat zmonesir imat pinigus uz neatlikta darba ,kodel as turiu moketi ne uz realiai atlikta darba ,nubuskit zmones ,jie savybledoj tik algas keliasi

 11. Už ka moketi jai permenesi neikarto neisvezei konteinerio

 12. Jei niekas negyvena name ( seneliu palikimas ) ir labai retai pasirodo (kas du ,trys metai nes dirba ) vasarom ,o už šiukšles ( kurių nėr ) vistiek mokama .Kur logika ir teisybe ? Juk mokama už paslaugą ,kurios nėr .Durniau nesugalvot .Kur kreiptis tuo klausymu ,kas paaiškins nesąmonę ?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.