Siaurukui – 120 metų. Nuotaikingi sveikinimai, rimtos kalbos ir linksmos dainos

Šiandien Siauruko muziejaus patalpose prasidėjo tarptautinė konferencija, skirta Siauruko 120-ties metų jubiliejui. „Kai buvau mažas ir iš Šiaulių važiuodavau traukinuku,  man atrodė, jog tai namas ant ratų“, – prieš konferenciją sveikindamas anykštėnus ir svečius, kalbėjo prodiuseris, žurnalistas dainininkas, dainų autorius Virgis Stakėnas. Lietuvos bardui atliekant dainą, ekrane keitėsi vaizdai – stotys, sutinkantys ir palydintys keleivius žmonės, kalnai anglių ir runkelių, juos kasantys anykštėnai…  Užmarštin benuslenkanti istorija, Siauruko gyvenimo istorija.

Po atliktos dainos, country muzikos atlikėjas džiaugėsi šia, kaip pats sakė, kultūros paveldo švente ir žadėjo ne kartą į Siauruko muziejų atvykti filmuoti muzikinių klipų.
VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ direktorius Mindaugas Jucevičius sveikino Siauruko darbuotojus, anykštėnus ir svečius iš Latvijos, Jungtinės Karalystės bei kitų Lietuvos miestų. Trumpai papasakojęs Siauruko istoriją, direktorius išreiškė viltį, jog „reikia surasti galimybių, kad  Siaurukas kuo ilgiau puškuotų…“
Sveikindami Siauruko kolektyvą Seimo nariai Antanas Baura ir Sergėjus Jovaiša pusiau juokais paaiškino, kodėl visada kartu. „Mes esame pirmiausia anykštėnai, tad visai nesvarbu, kad Seime esame šiek tiek skirtingose barikadų pusėse, – kalbėjo A. Baura ir dar  pridūrė. – Su naujo susisiekimo ministro Jaroslav  Narkevič atėjimu viliamės, kad Siauruko ateitis šviesės. Pagarba rajono savivaldybei, kad surado lėšų įkurti šį unikalų muziejų“.
Seimo narys S. Jovaiša dėkojo visiems, dirbantiems Siauruke, ir sulygino juos su krepšinio fanatais. „Aš ir vėl apie krepšinį. Tikiuosi mane suprasit ir man atleisit, kad nedalyvausiu konferencijoje.  Lėksiu sirgti už Lenkiją, kuri tuoj rungtyniaus su Rusija. Gal ministras į tai atsižvelgs“, – nestokojo humoro Seimo narys. Seimo nariai išdalino padėkas dirbantiems Siauruke, o direktoriui įteikė Seimo pirmininko Viktoro Pranskiečio padėką.  Kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko  padėką įteikė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Trapikienė.
Rajono meras Sigutis Obelevičius, sveikindamas konferencijos dalyvius pasidžiaugė, kad „daugybė Siaurukų subankrutavo, o Panevėžys– Anykščiai – Rubikiai išlikome, pagarba tiems, kas prisidėjo prie išlikimo“.
„Tai yra unikalus, valstybės apsaugos vertas objektas. O centrinė  valdžia mano, kad tai tik panevėžiečių ir anykštėnų reikalas. Dovanoju Siauruko direktoriui angelą, kad apšviestų centrinės valdžios vyrų protus ir jie suprastų, jog Siaurukas ne vien mūsų, o visos Lietuvos tautinis paveldas“, – įteikdamas M. Jucevičiui dovaną kalbėjo meras.
Atvykęs pasveikinti konferencijos dalyvius Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklos vadovas Valdas Serapinas kalbėjo: „Moksleiviams pamokas pradedame nuo geležinkelio istorijos. Ateityje bus galima moksleivių praktika Siauruke“.
Anykščių vadovų klubo vardu Siauruko kolektyvą ir jo vadovą sveikino mero patarėjas Dalis Vaiginas. Geležinkelių muziejaus kolektyvo vardu konferencijos dalyvius sveikino Rūta Vaičiulionienė.
Konferenciją pradėjo anykštėnas kraštotyrininkas, muziejininkas, Siauruko metraštininkas Raimondas Guobis, kuris peržvelgė geležinkelių eros pradžią pasaulyje ir Lietuvoje.
„1899 metais rugsėjo 29 dieną pirmą kartą į Anykščius atvyko traukinys. Kad geležinkelis atsirastų, reikėjo 2 mln. litų. Kad juos surinkti, buvo išleistos akcijos, kurios jų turėtojams vėliau  duodavo 5 proc. pelno. Reikėjo pagaminti 239 040 pabėgių, pastatyti tiltus per upes, įrengti viadukus. 1937 metais buvo pastatytas tiltas per Šventąją. Siaurukas sujudino visą ūkį, maisto produktai keliavo į tolimas šalis. Buvo laikas, kai Siauruką gelbėjo kvarcinis smėlis“, – kalbėjo R. Guobis. Tai tik santrumpa emocingos kraštotyrininko kalbos, kurią jis baigė sakydamas, jog viliasi, kad kada nors muziejaus eksponatai pasipildys dirbusiųjų Siauruke portretų galerija. Baigdamas pranešimą R. Guobis paminėjo, jog  „daug širdies ir meilės Siaurukui atidavė šviesios atminties ilgametis geležinkelio viršininkas Jonas Bieliauskas“ bei padėkojo svečių tarpe esančiai žmonai Genovaitei Bieliauskienei.
Apie Vilniuje veikusį siaurąjį geležinkelį kalbėjo Rūta Vaičiulionienė, kuri papasakojo istoriją nuo arklių traukiančios „konkės“ iki siaurojo 16 km geležinkelio, kuris buvo nutiestas per Vilniaus miestą ir aplink jį.
Siauruko istorijos tyrinėtojas kraštotyrininkas Algirdas Trinkūnas pasakojo apie Uteną, kaip didžiąją Siauruko tarpstotę. Pranešimus skaitė  Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro laikinoji vadovė Kristina Beinorytė. Naujosios Europos geležinkelių paveldo asociacijos pirmininkas iš Londono Stephen Wiggs kvietė domėtis britų geležinkelininkų patirtimi. Kalbėjo svečiai iš kaimyninės Latvijos – Artūrs Tukšs iš Ventspilio pasakojo, kaip jų šalyje atsirado siaurasis geležinkelis, o Davis Bušs visus nustebino pristatydamas modelį, kaip Latvijoje plėtojamas  siaurasis geležinkelis. Pasak pranešėjo, Latvijoje yra tokia praktika, kad nuo visų plačiojo geležinkelio gaunamų pajamų už paslaugas atskaitomas tam tikras procentas siaurajam geležinkeliui.
Po poros valandų trūkusios konferencijos, jos dalyviai traukinuku pajudėjo link Rubikių, kur pietavo kavinėje „Žuvienės pašiūrė“. Grįžtant link Anykščių, svečių laukė siurprizas – juos užpuolė traukinio plėšikai…
Vakare dar vyks Siauruko muziejaus edukacinės salės ir istorinių transporto priemonių ekspozicijos atidarymas bei Anykščių kultūros centro folklorinio ansamblio „Valaukis“,  grupės „Užgaidos“ (vad. Regina Stumburienė) ir bardo Virgio Stakėno koncertas.
Dalina RUPINSKIENĖ

7 komentarai

  1. Hm o kur dingo žvaigždė Ramūnas Kardelis .

  2. o siauruko muziejaus kolektyvas …

  3. Nuotraukų kokybė tai 10 balų .

  4. Kokia bilieto į siauruko muziejų kaina?

  5. Nesinori žiūrėti nuotraukų ,kai visur tie patys veidai. Mes eiliniai,kai einame į kokį balių tai perkame iš savo kišenės dovanas,o valdininkams gerai jie perka iš mūsų visų surinktų mokesčių ir dar pabaliavoja.

  6. ar liberalų vadai ir savivaldybės administracijos atstovai tokie biedni, kad net savo bendražygiui, siauruko darbuotojui, dovanų neatnešė ? Ar į kadrą netilpo jų profiliai 🙂 ?

  7. Reikia imti europinius pinigus ir praplatinti bėgius. Ir tada varom į Jurop…

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.