Senųjų Troškūnų žydų kapinių ramybė (fotoreportažas)

Troškūnų žydų tautybės žmonių laidojimo vietoje išliko kapinių antkapiniai paminklai su iškaltais įrašais hebrajų rašmenimis. Teritorijoje yra apie 150, tarp jų nuvirtusių, susmegusių į žemę antkapinių paminklų. Tiesa, čia ilsisi ir holokausto aukos.
Troškūnų miestelio žydai, pasak Panevėžio žydų bendruomenės tinklalapio, holokausto aukomis tapo 1941 metų liepos 10 dieną. Vietos lietuvių aktyvistų būrys, vadovaujamas būrio vado Vlado Parojaus, suėmė 10 žydų ir 10 lietuvių. Nuvarę į pradžios mokyklą, uždarė klasėje. Pasivaišinę alkoholiu ir apsiginklavę šautuvais, atėję į klasę, kur buvo uždaryti suimtieji, įsakė sustoti – žydams vienoje eilėje, o nuošaliau – kitoje sienos pusėje lietuviams. Žydus sušaudė, o lavonus, sudėję į du vežimus, vežė į kapines. Lydėti leido miestelio žydams, tačiau kapinėse vėl buvo šaudoma – sušaudė į kapines atlydėjusius žydus. Šių žmonių atminimui kapinėse pastatytas paminklinis akmuo. Likusieji Troškūnų žydai (apie 200 žmonių) 1941 metų rugpjūtį buvo išgabenti į Panevėžio getą.
Senosiose žydų kapinėse dalis paminklų ypač įdomių formų, stebinantys masyvumu. Šios kapinės, nors nuo karo laikų ir nebebuvo, kam jų prižiūrėti, gana gerai išsilaikiusios ir neabejotinai yra įdomus objektas turistams, o ir patiems anykštėnams.
Linas BITVINSKAS

 

Vienas komentaras

  1. jiems ne patiems reiktu kapines prisiziureti, nes is lietuviu tai kapus atimineja, jei du metus nesitvarko?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.