Sensacija – Anykščių bažnyčios šventoriuje rado senosios varpinės varpą

Rugsėjo 23 dieną Anykščių šv. Mato šventorius padovanojo retą radinį, kuris leis kitaip pažvelgti ir į miesto istoriją.

Anykščių tremtiniai Anykščių bažnyčios šventoriuje ruošėsi statyti paminklą tremtiniams, jo pamatui reikėjo iškasti duobę. Tiesa, pradėtus darbus teko stabdyti, nes prie šventoriaus tvoros kasamoje duobėje pamatams vyrai susidūrė su metaline kliūtimi. Pakasus paaiškėjo, kad čia palaidotas masyvus žalvarinis varpas. Jau dalinai atkastas varpas atrodo bus įspūdingas – jo diametras apačioje siekia apie metrą. Neatrodo, kad jis būtų degęs ar sudaužytas. Gali būti, kad iš žemės bus ištrauktas visiškai sveikas varpas.

Vienas iš statymo iniciatorių Gerimantas Kaklauskas sakė, kad šią vietą jis parinko paminklui, nors iš pradžių buvo siūloma kita. „Kaip žinodamas sakiau, kad reikia statyti čia“, – sakė „Nykščiams“ G. Kaklauskas.

Toje vietoje, kur buvo kasama, stovėjusi senoji bažnyčios varpinė. Viename iš duobės kraštų matosi lyg ir pamatų fragmentai, todėl galima spėti, kad rastasis varpas yra būtent iš senosios varpinės. Sunku pasakyti, kada jis ten užkastas. Per pirmąjį pasaulinį karą dažnai bažnyčios gelbėdavo savo varpus užkasdamos, kad jų nekonfiskuotų. Bet į daugumą klausimų, kuriuos kelia radinys, ko gero, atsakys tik archeologai. Kasimo darbai dabar sustabdyti, laukiama archeologų.

Linas BITVINSKAS

24 komentarai

 1. tai kaip čia mūsų Anykščiuose gaunasi? Kas kur nori ką nori stato, kasinėja nei projekto derina, nei leidimo darbams?
  Gal nebėra Valstybėje tvarkos, kad kiekvienas parapijos vadovas gali su bičiuliais taip sau kažką užkasti ar atkasti 🙂 ?

  • Na jau visai…

   • tai aišku, kad beprojekto pradėjo statybos ir kasinėjimo darbus už tai ir atkasė “ lobį“. Niekas būtų neleidį kasinėt tokios vietos kur turtas padlėptas.

  • Ale interesna, ar tamsta rūpniesi projektu, kai sumanai vėliavos stiebą, ar (kaip dera davatkai) kryžiui pamatą liedama? Čia juk atnaujinto paminklo tremtiniams pamatą tvarkė. Turėjai pastebėti, jei davatka esi, kad jis buvo nuimtas. Panašu, kad retai vaikštai šventoriuje 🙂

   • Dievo pirštas neleido be nustatytos iš valdžios ir institucijų patvirtintos tvarkos primūrit visokių pamatų Šventoj vietoj.
    Yra architektė savivaldybėj, yra KPD specialistai, kurie pataria ir suderinus leidžia.

  • Tu kai savo kieme duobe kasi ir valdzios leidymo prassi???? 😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 2. Labai nuostabu, kad atrado, tikra sensacija. Klausimas, kaip tokį didelį daiktą užkastą visi užmiršo?

 3. Matyt nuo vakečių

  užukase. A pre rusa tiesiog atkast nenorėja. Po to pamirša, teip ir lika. Gal da senų žmanių yra kurie maž prisimena, paklausinėkit senolių. Ku kalvek turėt žinot.

 4. Neužmiršo tikrai. Jūs matomai uzmirsote.

 5. smagu kad rado gera

 6. Manau, leiskit

  žmogui, kuris turi metalo ieškiklį, apeis kiemą, dar ne to suras. Tais laikais viską kavodavo. Kaip Troškūnų bažnycioje Šventą paveikslą surado.

 7. Ant varpo turetu butu visi duomenys: kas pagamino, metai ir t.t.

 8. idomu kiek pinigo duotu srotas ji pridavus

 9. Tai jau išlūpe

  iš žemės ar dar ne?

 10. Pasikart ir negyvent,pridurku karta,varpa rado,na tik

  • Neerzink šv.Dvasios su takiais žodžiais ir mintimis. Ar varpą ar varpą viatiek visiems smagu. Da gyvynk ir lau kad vėl suskambės ir varpo dūžiai ir varpa…

 11. Raskite partijos pinigus ir priduokit valstybei ,o tai partijos vagia ir galų nėra.

 12. Jurgis be kepures

  Kiek galima statyti tu paminklu? Nebeimanoma jau praeiti. Gal noretu pvz. tie tremtiniai persikelti i kapines? Dabar viska tik stato tame sventoriuje. Greitai nebebus kur net nusibezdeti.

 13. Ar atvyka jau

  arkiologai?

 14. Girios vilkas

  Kas loide iškost mono prodiedo dzvanu judošiai Aa.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.