Savivaldybių nenoras atsisakyti verslų – priklausomybė ar pokyčių baimė?

Juokiasi puodas, kad katilas juodas, sako lietuvių liaudies patarlė. Valdžia vieną po kito kepa draudimus ir reguliavimus gyventojams, tačiau nemato, kas darosi jos pačios kieme. Patarlė lyg ir tiktų valdžios veiksmams apibūdinti, tik kad juokas neima. Savivaldybės galuojasi abstinencijos agonijoje, valdžia svarsto, ar padėti joms „pasveikti“, ar apskritai paleisti vadžias.

Savivaldybių priklausomybė pasireiškia nežabojamu noru užsiimti verslu. Ir tas noras toks didelis, kad nesilaikoma įstatymo normų. Vietos savivaldos įstatyme aiškiai sakoma, kad savivaldybių valdomos įmonės gali užsiimti ūkine veikla tik tada, kai ji yra būtina visiems gyventojams ir kai šios veiklos nevykdo kiti ūkio subjektai.

Kiek galėtume sugalvoti veiklų, kurios atitiktų šias sąlygas? Na, gerai, Lietuvoje visiems reikia šilumos, taigi – šildymo tiekimas – „check“. Geriamas vanduo miestuose būtinas, tualetas namuose šiais laikais taip pat turėtų būti norma. Tad geriamo vandens tiekimą ir nuotėkų tvarkymą taip pat galima traukti į sąrašą. Kas dar? Maisto taip pat reikia visiems, bet tuo aprūpina gausus privačių tiekėjų būrys. Todėl pagal įstatymą maisto produktais prekiauti savivaldybės neturėtų. Bet prekiauja – teikia maitinimo paslaugas.

Atrodytų, nėra sudėtinga nustatyti, ar valdžia turi teisę verstis tam tikra veikla. Tačiau šiandien turime situaciją, kai skaičiuojama virš 50 veiklų, kuriomis užsiima savivaldybių valdomos įmonės (SVĮ): nuo pirties, knygyno, kirpyklos, degalinės ir neoninių reklamų gamybos iki remonto darbų, laidojimo paslaugų, kapinių priežiūros, automobilių ir kitokios technikos nuomos. Akivaizdu, kad šios veiklos yra privataus verslo objektas. Ir, panašu, kad savivaldybės imasi tokių verslų rinkoje be teisinio ar ekonominio pagrindo.

Pirmiausia, pinigai, kuriais steigiamos ir vėliau, esant reikalui, subsidijuojamos savivaldybės valdomos įmonės, yra gyventojų pinigai, į savivaldybių biudžetus patekę jiems mokant mokesčius. Tarkime, aš prie kasos pritrūkstu pinigų. Ar kažkas kitas privalo padėti man susimokėti? Pagal savivaldybių logiką išeitų, kad – taip.

Antra, savivaldybių išsakomos baimės dažnai susijusios su verslo demonizavimu. Griebiamasi tokių argumentų, kad patikėjus teikti paslaugas verslui, kainos kils arba verslas atsisakys teikti paslaugas ir gyventojai liks be paslaugų.

Baimes dėl per aukštų kainų turėtų išsklaidyti Konkurencijos tarybos atliktas Komunalinių paslaugų tvarkymo paslaugų rinkos tyrimas, kuris parodė, kad SVĮ teikiamų paslaugų kainos kartais net  iki 100 procentų viršijo privataus sektoriaus teikiamų atitinkamų paslaugų kainas. Tikėtina, kad kituose sektoriuose situacija būtų panaši.

Be to, baimė prarasti kontrolę kyla ne tik savivaldybėms. Su tokiomis pačiomis baimėmis susiduria ir privatus verslas. Bet tam juk ir yra sutartys, kurios ir skirtos rizikų valdymui bei susitarimui dėl visų „kas bus, jeigu…“ Būtų daug naudingiau, jei savivaldybės atsisakytų neracionalaus verslavimo ir ugdytųsi kompetencijas, kurios reikalingos perkant paslaugas iš šalies.

Ir trečia – palyginus su privačiu verslu, valdiškos įmonės turi menkesnę motyvaciją efektyviam veiklos vykdymui. Kuo rizikuoja SVĮ, veikdama neefektyviai? Nebent tik jau minėtais mokesčių mokėtojų pinigais. Tuo tarpu verslui efektyvumą reikia užsitikrinti nuolat kūrybingai ieškant, kur sutaupyti ar kaip parduoti daugiau. Ar sąžininga kaltinti verslą tokiu būdu siekiant pelno? Nelabai. Juolab, kad gautą pelną verslas dažnai panaudojamas veiklos vystymui, geresnių ir pigesnių prekių arba paslaugų teikimui, naujų darbo vietų kūrimui.

Grįžkime prie patarlės apie juodą katilą. Panašu, kad  valdžiai, prieš reguliuojant žmonių gyvenimus, pirmiausia, derėtų išsikuopti savo pakampius. Reikia pasitikėti rinka, nes konkurencija viską sureguliuoja ir sukontroliuoja geriau, nei tai galėtų padaryti „geriausia savivaldybė pasaulyje“.

Gintarė Deržanauskienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikė

 

 

13 Komentarai

 1. LRI – šaraškino kontora, ginanti stambius verslininkus. Analitikai pasamdyti žmonių smegenų plovimui. Pasižiūrėkit, kas Vilniuje dedasi su šiukšlėmis, ta veikla atiduota privatininkams. Jei pas mus būtų privatininkai – būtume irgi iki ausų apsišiukšlinę…

  • Žmonos paliktas darbietis

   Afrikoje salė kenkia ?
   Vilniuje nuo privatininkų perėjo prie savivaldybės įmonės, todėl ir pasidarė problemą su atliekomis. Nuo 2018 05 01 pradėjo veikti naujai įkurta savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus“ (VASA). Iki to, pagal senąją tvarką tuo užsiėmusi bendrovė „Ecoservice“ klientų aptarnavimo skyrius.

  • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
   Saraskino kontora cia tu pseudo Kvazimode. Beje tu esi labai geras pvz kas yra siuolaikine Lietuva. TIESIOG VIRTUALUS PVZ TIESIAI I DESIMTUKA…

   As ne karta kalbejau kad siuolaikine Lietuva tai ne Valdzia, o ji kaip auglys supuvusi butent tuose likusiuose 2.5 milijonuose.
   Kaip piktybinis auglys deja….

   dar ir dar karta aiskinu paraidziui kas tai. Moksliskai tai vadinama sociumo estrogeniskumu.. Kai sociume virsu pradeda imti moteriskos fiziologijos vyrai. Valstietiskai piderastiskumu….
   Psichologiskai butu tai vyrai, kuriu mamu deka, emocinis fiziologinis AS uzstrigo anuso pavidale… Ir butent i ta skylure peraugo ju emocinis intelektas, nors jie ir butu hetero seksualiniu paziuru….

   Kodel toks sociumas nebeturi sansu isgyventi… TODEL KAD TOKIE PSEUDO KVAZIMODAI VISAI NESIJAUCIA KAD JIE PUVESIAI. JIE NET DIDZIUOJASI SAVO EMOCINE ANUSINE ISRAISKA IR NET LAIKO TAI VYRISKUMU. JUK JIE KAIP MINEJAU UABUOSE UABELIUOSE, POLITIKOJE POLITIKELEJE. NET FERMOSE FERMELESE VISUR VEIKIA TAIS PACIAIS METODAIS….
   O PASKUTINE STADIJA TODEL KAD JIE NETURI NET MAZIAUSIO SUVOKIMO SOCIOLOGIJOJE IR KAD BUTENT JIE SUDARO LSIOS DIENOS LIETUVOS VALSTYBES PUVESI…

   I KA REGUOS TIK CHU CHU CU. CHA CHA CHA. KAS KAIP MOKA TAS TAIP SOKA.

   Realus Kvazimodas daug metu siame portale nera kito niko parases, ir cia reikia daug proto naudoti jo nika….
   Kodel tai paskutine sociumo stadija, jau minejau si persona net per nago juoduma nesupras sio moralo ir koks is tikro jo emocinis intelektualinis AS.
   ___________________________________________________________________________________________________

   O dabar apie siuksles. Akivaizdu kad sis Anusinis veikejas nezino realios nei rajono nei didmiesciu padeties del siukslynu….
   Visu pirma siukslynai tai ne valdziu problema. O SOCIALINIU APACIU MENTALITETO IR KULTUROS PROBLEMA.
   Kad Anyksciu rajonas svarus turizmo sezono metu piko metu, KOKIAME AKVARIUME SIS PSEUDO KVAZIMODAS GYVENA?

   Tai kad didmiesciai turi siukslynus, vel gi kokiame akvariume sis pseudo Kvazimodas gyvena?
   Visu pirma koks pasaulio didmiestis neturi savartynu problemos? Gal Paryzius? Gal Londonas?
   O gal sis Kvazimodas gyvena dar TSRS laiku centralizuotu mastymu ir nezino, kad vien todel didmiesciuose gyvena proletariatas, o tokiuose kaip Anyksciu simoniu girios sodybose sociumu grietinele…
   Todel juokina buna iki asaru skaityti tu paciu emociniu anusiniu veikeju gyvenanciu Anyksciu daugiabuciu duobeje mastyma, vadinant visa kita rajono regiona virs Anyksciu miesto duobes kaimieciais…. Dar buna kur ten jie miskuose ilinde…
   Nes kietas gyvenimas tai tik is B raides….. Bambalis ant keturiu ratu…. Bambalis vietoj mamos papo, paspardant ta pati ant keturiu ratu
   Patraukiant dar i rata Brclay….. Ir viens kitam i emocinio intelekto skylute istumiant nors aplinkine forma BB…
   Ir va tai auksciausia ju kulturine israiskos forma is raides B…..
   ________________________________________________________________________

   Lyginti didmiescius pers siukslynus su provincija, tai nesulyginami dalykai.
   Jei sis Kvazimodas mato tik Vilniaus siuksles, reiskia jis is vis nepazista gyvenimo. Jis nezino realaus Vilniaus.
   Ji nedomina gyva klasikine ir kamerine muzika, jam uztenka ateit pasimaivyt geriausiu atveju i Mato baznycios ar salia jos kamarele skirta miestelio snobiu susireiksminimui, bet tikrai ne gyvos muzikos realiai israiskai…

   Reiskia jis niekad nepatyre ir neturi supratimo kokias ziaurias kataklizmas isgyvena Vilniaus bohema
   Jos susiskaldyma tarp oficialiosios dalies vardus turincius ir ju neturincius. Kaip tuos vardus dalina ir uz ka. Gal uz ta pacia emocine skylute?
   Kaip siai dienai skalpuojamas LRT o ar kas zino, kad praktiskai si istaiga vos ne 90% darbuotoju del darbo salygu suformavus piktybinius auglius… Ir ka sie zmones isgyvena ir ant kiek jie simtus kartu silti dvasiskai nieko nereikalaudami is tos B valstybes…

   Ka tu zinai apskritasi apie Mokslo pasaulio kataklizmas. Kuriu dauguma buvo ismesti i gatve vien todel kad maise realiu mokslu ES lesu finansuojamai pseudo kulturai…

   Ar tu kada nors bandei Kvazimode lekti i pagalba nakti is siaubo saukianciai pagalbos tavo draugei streptizo sokejai ir but sudauzytam jos kampuotu sebru…. O paryciais dziaugtis ant isprotejusios neries kranto koks grazus tas gyvenimas…

   As tau daug galeciau pasakoti KOTU NEMABDNEI? O tu sulyginai dvi nesulyginamas kulturas per B raide…
   Nes tu niekad negyvenai mano niko seseli kvazimode, todel kad gyvenima matei tik per B raide, Babkes.

   Tai gal geriau pries rasydamas komentara mano niku susikisk B sau i emocine skylute.
   Ir pasivadink BURATINU o ne Kvazimodu. NES TAVO ANUSINE ISRAISKA TERSTI KVAZIMODO NIKA BUTENT IS B RAIDES.

 2. Tu pats pseudokvazimodas, prisidengęs mano niku, dar ir susidvejinęs – pats su savimi diskutuoji. Nesinervink taip, klaviatūra neatlaikys. Jau dabar raidės pinasi. Chi chi chi…

  • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
   Kaip ir aprasiau pradzioje Buratinas regavo viens prie vieno.
   O jis suvokia realu savo AS, aisku NE….
   Ir kaip priklauso B tipo buratinams, kaip visad jie plus psichatrijos ekspertai….

 3. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓

  O reali Lietuvos padetis daug kartu prastesne nei kas gali pagalvoti… DAUG DAUG KARTU…
  Jos ateitis priklauso ne nuo JONO PETRO ANTANO valdzioje per autoritarini mastyma, o kaip ja pastums kaip seske i viena ar kita puse globaliniai ivykiu perversmai…. Todel kad Lietuva juos nebeturi nei maziausios dalies savarankiskumo… VISISKAI JOKIO…

  O savarankiskumo nebeturi, todel kad nuo pat priklausomybes pradzios , nepriklausomos Lietuvos grietinele, puole statyti sau dvarus is ne Lietuvos skurdinimo, medienos dideliais kiekiais eksporto ir ES lesu srebimo pseudo kulturai ir pseudo mokslui…
  Net zaliaja energija, SAULES BATERIJAS. kompensavo kartais is silpno Lietuvos biudzeto…
  VISA TAI KAIP PIKTYBINIS AUGLSYS ESTE SUEDE REALU LIETUVOS SUVERINITETA.
  JOS PAGRINDA SUDARO MANO NIKO SESELIO LYGIO BURATINAI…
  TODEL KAIP PASAULIO GRIETINELE GLOBALIUOSE SAVO KONFLIKTUOSE MUS PASTUMS, TOKIA ATEITI IR TURESIM.
  SU BURATINAIS NETURIME VISISKAI JOKIOS SAVO SAVARANKISKOS ATEITIES
  O TEATRO LYGIO SPEKTAKLIAI IR CIRKAI SEIME, TAI TIK AKIVAIZDUS PASKUTINES SOCIUMO STADIJOS IRODYMAS.

  Draudimu, perversmu socialineje teisineje biurokratineje sistemoje jau niekas nebegali nei susigaudyti nei ja sutampyti.
  Bet jos pagalba galima bet ka, bet kurio metu sugriauti iki panagiu bet kurio piliecio gyvenima, naudojantis sios sistemos rysiais.

  JEI LYGINANT SU GYVUNAIS SUSIFORMUOJA NE REALIU ARISTOKRATU VIRSUNELESE O HIENU SISTEMA.
  HIENOS butent turi matriarchata,
  Ir gyvoje gamtoje momentaliai pradeda imti virsu net pries Liutus kur susidaro dirbtinis mitybos saltinis.
  Pvz givoje gamtoje buna atveju kad net didelis milziniskas kiekis zuvu tonomis atsiranda krante…
  Kas idomu socialiniuose konfliktuose momentaliai virsu pradeda imti ne liutai o Hienos…

  Taip ir Lietuvoje. Kadangi ji nuo 1991 metu ne kure, o buratinu pagalba tik eikvojo.. Jos virsu paeme Hienos.
  O kadangi jos save laiko Liutais, tai parodys laikas, kai valstybe isgyvens realia konkurencija ir i ja ateis realus Liutai, tik deja gali buti ne tik kitos nacijos, bet ir kitos rases…. Tada musu buratinai gales su jais pakariauti…….

  • bla bla bla, la la la, šizofreniški pliurpalai…

   • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
    O gal psichatrijos eksperte Buratine zinai ka sako psichatrijos ar psichologijos mokslas kaip reguoja intelektualines vergetos i reiskini, kame neturi ne menkiausio suvokimo? Kokia diagnoze jam uzdeda?

    KARTOJU LABAI IR LABAI PUIKUS PVZ TAS BURATINAS-KVAZIMODAS… TAI PUIKIAUSIAI VIRTUALIAI ILIUSTRUOJA KAS SIAI DIENAI SIULAIKINE LIETUVA. O TOKIU DEJA DAUGUMA NE MAZUMA….

    • Šiaip tai esu gydytojas psichiatras, pagal profesiją. Ir aiškiai matau – TAMSTAI liga progresuoja. Vartokite gydytojo skirtus medikamentus, o jei nesigydote, tai bent valerijono lašų išgerkite…

     • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
      O dar vienas Buratino B LYGIO amplua, jis kaip ir reikejo tiketis psichatrijos ekspertas, diagnozuojantis per atstum aiskiaregisku budu ,kompiuterio ekrana. :)))))))))))))))))))) cia is vis Buratinas saunuolis…
      Ir kuris apie socialinius reiskinius neparaso ne menkiausio loginio sakinio isskyrus savo paties projekcija :))))

      DAR IR DAR IR DAR KARTA KARTOJU….. SIS PSICHATRIJOS EKSPERTAS PATS GERIAUSIAS PVZ SIUOLAIKINES LIETUVOS SOCIUMO LYGIS.

      NORS KIEK MASTANTIEMS AISKU KOKIO LYGIO ASMENYBE PLUS PASIRSASYTU PSICHATRIJOS EKSPERTO SLAPYVARDZIU….

      KARTOJU DAR KARTA…. SIE PSICHATRIJOS EKSPERTAI TAI VISISKAI NESVEIKO SOCIUMO ISRAISKA.
      O sociologija turi labai paprastas priemones patikrinti, sveikas ar ne sveikas sociumas.
      Beje jis ne ekonomiskai matuojamas… Ir jo sveikata parodo stai tokie “psichatrijos ekspertai”.

      O sio ekesperto surasytos terapines priemones ko gero vertos nobelio premijos 🙂

 4. Ramybės jums, MIELAS PACIENTE…

  • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
   O jums abstinencijos istvermes gerbiamasis psichatrijos eksperte NAPALEONE…..
   IR NORS PER NAGO JUODIMA SAVO INTELEKTO PAKELIMA..
   JEI JAU MANO NIKU NORS KOKIA MENKIAUSIA MINTELE, KURI BUTU NE BURATINO VARDO LYGIO….

   AR GERAI PSICHATRIJOS EKSPERTE MEDINUK? 🙂
   LABAI LABAI PRASAU 😉

 5. vel kvazis is aknystu pabego

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.